/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » آب دریاچه اورمیه 11 سانتی‌متر کاهش یافت

آب دریاچه اورمیه 11 سانتی‌متر کاهش یافت

اوغوز تی وی:دبیر انجمن ستاد احیای دریاچه اورمیه از کاهش یازده سانتی‌متری سطح آب دریاچه اورمیه خبر داده است.

به گزارش اوغوز تی وی به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی تبریز، حبیب شایان‌فر، دبیر انجمن ستاد احیای دریاچه اورمیه در سالن شمس دانشگاه آزاد اسلامی تبریز اظهار داشت:” با وجود اقدامات انجام شده برای حل بحران دریاچه اورمیه متاسفانه شاهد کاهش 11 سانتی‌متری آب دریاچه هستیم”.

وی تصریح کرد:” عواقب آب و هوایی، بروز سرطان و مشکلات تنفسی برای ساکنان اطراف این دریاچه برخی از پیامدهای ناخوشایند خشک شدن دریاچه اورمیه است ولی در صورت خشکی این دریاچه، عواقب آن در سرنوشت 6 میلیون انسان در ایران تأثیر خواهد داشت از این رو باید آنها را جدی گرفت”.

شایان‌فر تأکید کرد:” ما در کشاورزی، صنعت، بهداشت و آب شرب دغدغه آب داریم و با توجه به اینکه ایران یکی از کشورهای پرمصرف آب است، باید بحران آب جدی گرفته شود”.

جمع‌بندی اظهارات مسئولین دولت ایران نشان میدهد که احیای دریاچه اورمیه در مدتی نه چندان طولانی و بصورت کامل غیرممکن شده است. با این حال، احیای بخشی از دریاچه در طولانی مدت هم چندان قابل پیش بینی نیست زیرا دولت ایران هیچ تلاش عملی برای احیای این دریاچه ندارد.

خشکی دریاچه اورمیه تاکنون خسارتهای زیادی را در منطقه بر جای گذاشته که از بین رفتن آرتمیا تنها موجود زنده این دریاچه، به خطر افتادن زندگی حیات وحش جزایر آن، کاهش تنوع جمعیت جانوری حوزه دریاچه، وزش بادهای نمکی، شوری منابع آب زیر زمینی از جمله آنها است.

 بنا به اضهارات کارشناسان، دولت  ایران عمداٌ دست به این کار می زند تا  زندگی مردم تورک آزربایجان را به مخاطره   بیندازد. در سالهای اخیر با توجه به اینکه  بیشتر روستا های اطراف دریاچه اورمیه به کار کشاورزی مشغول هستند ، جمعیت زیادی از اهالی این منطقه نا خواسته به دیگر مناطق مهاجرت کرده اند.

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture