/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » آخرین اخبار از قاراباغ و آزادی مناطق اشغالی

آخرین اخبار از قاراباغ و آزادی مناطق اشغالی

اوغوز تی وی:ارتش آزربایجان برای تأمین امنیت جانی غیرنظامیان مناطق آغ دره، ترتر، آغدام، خوجاوند و فضولی اقدام به انجام عملیات کرد.بنا به گزارش خبرگزاری اناتولی، در این عملیات منطقه مسکونی سیسولان و تپه های اطراف روستای تالیش که امنیت شهرهای گورانبوی و نفتالان را به خطر می انداخت، از نیروهای ارمنی پاکسازی شد.نیروهای ارمنی مواضع آزربایجان را مورد هدف قرار داد که در نتیجه آن چندین غیر نظامی کشته و زخمی شدند. ارتش آزربایجان نیز در پاسخ به حملات، عملیاتی را در مناطق آغ‌دره، ترتر، آغ‌دام، خواجه‌وند و فضولی جهت تامین امنیت جان غیرنظامیان آغاز نمود.

ارتش آزربایجان مناطق دارای اهمیت استراتژیک را بازپس گرفت

در نتیجه این عملیات، نیروهای آذربایجان به مواضع ارمنی وارد شده و برخی از مناطق  استراتژیک و مسکونی را از دست نیروهای ارمنی بازپس گرفتند.

در این راستا، نیروهای آزربایجان، مناطق اطراف روستای تالش و منطقه مسکونی سیسولان که تهدیدی برای شهرهای گورانبوی و نفت‌آلان محسوب می‌شد را از وجود نظامیان ارمنی پاک ساختند.

در همین چارچوب، ارتش آذربایجان، تپه له‌له که از لحاظ امنیت شهر هورادیز در منطقه فضولی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، تحت کنترل خود درآورده و در تمامی مناطق بازپس‌گرفته شده خط دفاعی تشکیل و مواضع را تقویت کردند.

وزارت مذکور با اعلام انهدام ۶ تانک و ۱۵ توپ جنگی متعلق به ارتش اشغالگر ارمنستان، از کشته و زخمی شدن بیش از ۱۰۰ سرباز ارمنی در نتیجه این عملیات خبر داد.

مطابق این بیانیه، ۱۲ سرباز آزربایجانی نیز در نتیجه این عملیات به شهادت رسیده، ۱ بالگرد مدل Mi-۲۴ بدست نیروهای ارمنی سرنگون شده و یک دستگاه تانک نیز به دلیل انفجار مین از کار افتاده است.

آزربایجان بار دیگر هشدار داد که “در صورت نقض مجدد آتش‌بس از سوی ارمنستان، این کشور ضربات سنگینی را متحمل خواهد شد”.رئیس جمهور آزربایجان در جلسه اضطراری شورای امنیت این کشور اعلام کرد اگر سربازان ارمنستان نمی خواهند کشته شوند، خاک آزربایجان را ترک کنند

ooSoAlh8b6A
ارامنه از کلبجر و آغ دره فرار میکنند
ارامنه اسکان یافته بعد از اشغال کلبجر دراین مناطق، شروع به ترک خانه هایشان می کنند، این عده از ارامنه که از مناطق و کشورهای دیگر از جمله از ایران و سوریه به کلبجر کوچانده شده بودند فرار را بر قرار ترجیح داده اند.
گزارش میشود که ارامنه اسکان داده شده موقع فرار با نظامیان ارامنه اشغالگر درگیر شده اند، خبرها از کشته شدن چندین نفر از طرفین درگیر حکایت دارد، فرار ارامنه از این مناطق به حدی است که سارکسیان نماینده ویژه جهت آرام کردن اوضاع به منطقه فرستاده است. مطبوعات و رسانه های ارمنستان اعتراف کردند نیروهای مسلح آزربایجان کنترل ناحیه سِی سولان و منطقه مسکونی تالش کندی را در دست گرفتند.

خبر رسانی های ارمنستان همچنین گزارش داده اند که ارتش آزربایجان بدون وقفه مواضع نیروهای مسلح ارمنستان را آماج حملات خود قرار داده است.

خبرگزاریKİV  ارمنستان گزارش داده است غیرنظامیان ارمنی ساکن در مناطق مرزی به شدت تحت اضطراب قرار گرفته اند.

 

اعتراف ارمنستان به تلفات نظامیان خود

رئیس جمهور ارمنستان اعتراف کرد که ارتش این کشور متحمل تلفات زیادی از سوی ارتش آزربایجان شده است. بنا به اعترافات سارکسیان، ۵۳ تن از نظامیان ارمنستان کشته و زخمی شده اند.

سرژ سارکسیان، رئیس جمهور ارمنستان اشغالگر درباره تلفات انسانی امروز ارتش این کشور از نیروهای مسلح آزربایجان اعتراف کرد​.

این خبرگزاری همچنین گزارش داده است “ارتش ارمنستان بیش از ۱۰۰ کشته و زخمی دارد، مردم عادی به صورت گروهی درحال فرار هستند و برخی از مردم نیز در پناهگاهها ساکن شدند. در درگیری که هنوز ادامه دارد، ۶ تانک و دست کم ۱۵ دستگاه از ادوات توپخانه‌ ای و تجهیزات مهندسی ـ نظامی منهدم شده است”.

وبسایت دراین باره گزارش داده است سارکسیان در نشست شورای امنیت ارمنستان گفته که ۱۸ تن از نظامیان این کشور در درگیری با نظامیان آزربایجان کشته و ۳۵ نظامی دیگر زخمی شده است.

وی همچنین دستور داده است تا لایحه دولت ارمنستان برای یک همکاری متقابل نظامی با منطقه قره باغ کوهستانی حاضر شده و به مجلس این کشور فرستاده شود.

سارکسیان درحالی به کشته و زخمی شدن ۵۳ تن از نیروهای خود اعتراف کرده است که بسیاری از خبرگزاری های ارمنستان از کشته و زخمی شدن دست کم ۱۰۰ نظامی این کشور در درگیری با نظامیان آزربایجان خبر داده اند.

خبرگزاری های ارمنستان و همچنین وزارت دفاع آزربایجان اعلام کردند، ۶ تانک و چندین ادوات جنگی از قبیل توپ ارتش ارمنستان، در درگیری های امروز منهدم شدند.

 

 

واکنش جهانی به درگیریها میان آذربایجان و ارمنستان

پس از درگیریها سازمان امنیت و همکاری اروپا از طرفین دعوت به “توقف درگیریها” نمود.فرانک والتر اشتنمایر رئیس دوره ای سازمان امنیت و همکاری اروپا و وزیر امور خارجه آلمان، در خصوص درگیری میان آذربایجان و ارمنستان گفت: “از طرفین برای پایان دادن به دشمنیها و همچنین برقرار آتش بس دعوت میکنم.”وی افزود: “طرفین مجبور به انجام اراده سیاسی در چهارچوب مذاکرات گروه مینسک میباشند.”شورای اروپا نیز ضمن صدور بیانیه ای، نگرانی از درگیریها را بیان نمود.

دبیر کل شورای اروپا طی بیانیه ای کتبی، از طرفین خواست تا به این خونریزیهای بی دلیل که تنها منجر به کشته شدن بیشتر غیر نظامیان و همچنین افزایش درگیریها میگردد، پیاان دهند.

وی ضمن ابراز انیکه آزربایجان و ارمنستان عضو شورای اروپا میباشند، از طرفین خواست تا به قرار داد حقوق بشر اروپا در خصوص حفظ حق ادامه حیات و آتش بس صادق بوده و مذاکرات را دوباره آغاز نمایند.

رئیس جمهور فرانسه نیز ابراز داشت که درگیریهای به میا آمده را با ناراحتی عمیقی استقبال کرده اند.

وی از طرفین خواست تا به شکلی منطقی رفتار کنند و دعوت به انجام اتش بس نمود.

کشورهای اروپایی چون لیتوانی، لتونی و استونی نیز خواستند تا درگیریهای نظامی میان طرفین پایان یابد و طرفین به تعهداتشان صادق بمانند.

در این میان روسای ادواری گروه مینسک، روز ۵ آوریل برای دیدار در خصوص تحولات منطقه ای، در وین گرد هم خواهند آمد.

رئیس جمهورتورکیه ضمن اعلام اینکه در تماس با رئیس جمهور آزربایجان پیام تسلیتی در خصوص شهدای آزربایجان در درگیری‌های قره‌باغ داده است، اضافه کرد:” طبق آخرین اطلاعاتی که دریافت کردیم، اعلام آتش‌بس از سوی آزربایجان مشروط به اعلام آتش‌بس از سوی طرف ارمنی شده است”.


Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture