/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » آزربایجان دوباره در حساس‌ترین نقطهٔ جاده ابریشم 
 آذربایجان راه ابریشم را باز سازی کرد 

آزربایجان دوباره در حساس‌ترین نقطهٔ جاده ابریشم 

 اوغوزتی‌وی : رئیس جمهوری آزربایجان  شمالی با اشاره به پروژه راه‌آهن ۸۲۶ کیلومتری «باکو‌تفلیس‌قارص» گفت این پروژه کشور آزربایجان را به یکی از مهم‌ترین مراکز حمل و نقل بین المللی تبدیل خواهد کرد.


به نقل از آزخبر الهام علی اف، رئیس جمهوری آذربایجان طی سخنانی در باکو با اشاره به پروژه راه‌آهن ۸۲۶ کیلومتری «باکو‌-تفلیس‌-قارص» بزرگترین بخش پروژه جهانی بازسازی راه ابریشم که ۳۰ اوت سال گذشته با حضور رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور تورکیه  و گیورگی کیوریکاشویلی نخست وزیر گرجستان در باکو افتتاح شده بود، گفت: این پروژه نه تنها برای آذربایجان و منطقه بلکه برای جهان حائز اهمیت است. این پروژه کشور آزربایجان را به یکی از مهم‌ترین مراکز حمل و نقل بین المللی تبدیل خواهد کرد.این خط آهن از طریق شهرهای تفلیس و آخالکالاکی گرجستان به شهر قارص در ترکیه می‌رسد. 

وی با بیان اینکه بسیاری از کشورها برای شرکت و بهره‌برداری از این پروژه به مقامات آذربایجان مراجعه کرده اند، افزود: با چند تن از رهبران آن کشورها شخصا این مساله را بررسی کردم. در این زمینه دستورهای لازم به نهادهای ذیربط داده شد و برای بررسی پتانسیل حمل و نقل کشورهایی که مایل به شرکت در این پروژه هستند، گروه‌های کاری تشکیل خواهند شد.

Image result for ilham aliyevراه آهن «باکو‌-تفلیس‌-قارص» بزرگترین بخش پروژه جهانی بازسازی راه ابریشم است که چین را به اروپا متصل کرده و آزربایجان مهمترین حلقه این زنجیر اقتصادی در طول تاریخ بوده  است .

جادهٔ ابریشم یا راه ابریشم شبکهٔ راه‌های به‌هم‌پیوسته‌ای با هدف بازرگانی در آسیا بود که خاور و باختر و جنوب آسیا را به هم و به شمال آفریقا و خاور اروپا پیوند می‌داد؛ مسیری که آزربایجان از نظر  ژئوپلتیکی در نقطه حساسی قرار داشت و تا سدهٔ پانزدهم میلادی به‌مدت ۱۷۰۰ سال، بزرگ‌ترین شبکهٔ بازرگانی دنیا بود.این راه از شهرستان توان هوانگ در چین به ولایت کانسو می‌آمد و از آنجا داخل ترکستان شرقی   می‌شد و از درون ترکستان مرکزی (آسیای مرکزی )می‌گذشت و از راه بیش‌بالیغ و آلمالیغ و اترار به سمرقند و بخارا , تورکستان غربی و جنوبی می‌رسید. در بخارا قسمت اصلی آن ازتورکمنستان شمالی به تورکمستان جنوبی تحت اشغال ایران  وارد میشد و از آنجا به آزربایجان جنوبی (تحت اشغال ایران  ) می‌رسید به ری می‌آمد و از ری به قزوین و زنجان و شمال همدان از سمت کبودراهنگ سمت شمال این شهر نزدیک کوه قولی یابا و اردبیل و تبریز و آنجا به آزربایجان شمالی نخچوان و  ایروان (شهر تاریخی‌ تورکان آزربایجان تا ساده ۱۷-امروز تحت اشغال ارمنی ) می‌رفت و از ایروان به تورکیه ( ترابوزان  تورکیه یا بیکی) وارد میشد و در  بندرهای شام پایان می‌گرفت. قسمت فرعی این راه از سمرقند به خوارزم و از خوارزم به سرای و هشترخان و از آن جا به کنار رودخانهٔ «دن» و بندرهای دریای آزف پایان می‌یافت. بیش از ۹۰ % این راه  از اراضی‌ تورکان می‌گذرد .مهم‌ترین کالایی که از آزربایجان می‌گذشت، ابریشم بود، اما چون تورکان آزربایجان و دولت‌های آنها و تجار منطقه (که اکثراً تورک یا عرب یا چینی‌ بودند) مقدار بسیاری از ابریشم خام چین را که وارد می‌کردند، به خود تخصیص می‌دادند می‌توانستند فراورده‌های خویش را به هر بهایی که بخواهند، به کشورهای باختر زمین و اروپا  بفروشند.

رئیس جمهوری آذربایجان در رابطه با روند ساخت پروژه کریدور گاز جنوب که گاز طبیعی آذربایجان را به اروپا منتقل می کند، گفت: عملیات ساخت پروژه «شاه دنیز ۲» ۹۹ درصد، پروژه خط لوله قفقاز جنوبی ۹۳ درصد، پروژه خط لوله گاز طبیعی «ترانس آناتولی» موسوم به «تاناپ» ۹۰ درصد و خط لوله گازی «تاپ» حدود ۶۲ درصد به پایان رسیده است.

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture