/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » آمریکا: ایران در سوریه دیگر جایی‌ نخواهد داشت با وجود ایران خاورمیانه به سوی فقر و بی‌ثباتی خواهد رفت
آمریکا:با وجود ایران خاورمیانه به احتمال بیشتری به سوی فقر و بی‌ثباتی خواهد رفت

آمریکا: ایران در سوریه دیگر جایی‌ نخواهد داشت با وجود ایران خاورمیانه به سوی فقر و بی‌ثباتی خواهد رفت

اوغوز تی‌وی :رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا که به منظور انجام چند دیدار رسمی در چارچوب سفرهای دوره ای خود به خاورمیانه در امان، پایتخت اردن به سر می برد امروز در کنفرانس خبری مشترک با ایمن الصفدی، همتای اردنی‌ خود از بروز تنش بین اسرائیل و ایران در سوریه ابراز نگرانی کرده و گفت: ایران باید نیروهای خود را از سوریه خارج کند.


وی ضمن اشاره به اینکه ایران نیروهای حزب الله در لبنان را تحت تاثیر قرار می دهد، افزود: ما از تشکیل نیروهای نظامی تحت حمایت دولت مستقل و آزاد حمایت می کنیم.
آقای تیلرسون در گفتگو با «میشل الغندور» خبرنگار شبکه خبری الحره در کویت که هم اکنون میزبان دو اجلاس کشورهای ائتلاف در مبارزه با داعش و همچنین بازسازی عراق است، به موضوع ایران اشاره کرد.
وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به این پرسش که واشنگتن چه اقدام عملی برای مهار نفوذ رو به گسترش ایران در سوریه، لبنان عراق و دیگر مناطق اتخاذ کرده، گفت: “ما معتقدیم که که آینده پاسخگویی به نفوذ ایران در سوریه از طریق روند سیاسی محقق می شود؛ یا از همان مسیر روند صلح.
آقای تیلرسون درباره دلیل حضور آمریکا در سوریه گفت: باردیگر تکرار می کنم که آمریکا به یک منظور در سوریه حضور دارد و آن شکست داعش است. شکست ماندگار داعش. برای محقق کردن آن و در چارچوب رویکردی که اتخاذ کردیم ما می خواهیم مطمئن شویم که جنگ بین گروههای دورن سوریه و جنگ داخلی در این کشور دوباره مشتعل نشود.
ما معتقدیم سوریه به استقلال خود قوام خواهد داد و برای خود تصمیم خواهد گرفت که نتیجه نهایی آن رد نفوذ ایران در کشورشان خواهد بود. نفوذ ایران در سوریه نه تنها مثبت نیست بلکه منفی است زیرا که بی ثباتی؛ و خشونت ارمغان آن است.
من نمی بینم که ایران روسیه و رژیم الزاماً توانمندتر شوند. می بینم که در نهایت تمامی کشور داعش را شکست خواهد داد. باردیگر تکرار می کنم، ما روسیه و دیگران را تشویق می کنیم که از افزایش درگیری خود داری کنند و وقتی داعش شکست خورد، ترویج خشونت نکنند. ما از روسیه خواسته ایم که از رژیم سوریه بخواهد که حملات خود را علیه نیروهای اپوزیسیون متوقف کند. آنها به ایجاد مناطق آتش بس و با ثبات موافقت کردند. اما باید این کار را اجرایی کنند و زمینه را برای راه حل مسالمت آمیز برای آینده سوریه فراهم کنند.
ما به طور شفاف موضع خود را در مورد حضور بی ثبات کننده ایران در یمن، در سوریه، لبنان و عراق بیان کرده ایم. نظر ما اینست که فکر می کنم دیدگاه جامعه بین المللی نیز هست، حضور ایران در این کشورها نه تنها کمکی نیست، ثبات هم ایجاد نمی کند. برای شهروندان آنها امنیت به ارمغان نمی آورد. ما از ایران خواسته ایم که نیروهای خود را به کشورش برگرداند، زیرا به باور ما این راه درست آینده است.”

آقای تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا در بخشی دیگر از این گفتگو گفت “ایران صرفا به این دلیل که ما از آنها خواسته ایم به خروج از منطقه و سوریه تن نخواهند داد. “
وی افزود فکر می کند که در پایان اراده مردم سوریه که خواهان سوریه ای آزاد، دموکراتیک و یکپارچه هستند پیروز خواهد شد و با این پیروزی دخالت ایران در کشورشان جایی نخواهد داد. با وجود  ایران خاورمیانه به احتمال بیشتری به سوی فقر و بی‌ثباتی خواهد رفت.

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture