/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » اجلاس خلیجی آمریکایی..مبارزه با تروریسم و مهار ایران

اجلاس خلیجی آمریکایی..مبارزه با تروریسم و مهار ایران

اوغوز تی وی:اجلاس خلیجی آمریکایی روز پنچشنبه 21 آوریل در ریاض گشایش یافت تا به بحث در باره ثبات منطقه، جنگ با تروریسم و مهار مداخله های ایران بپردازد.

ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، خادم حرمین شریفین، ریاست این اجلاس را که در کاخ الدرعیه در ریاض برگزار می شود به عهده دارد. در این اجلاس سران کشورهای شورای همکاری خلیج عربی و باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا حضور دارند.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی، خادم حرمین شریفین، از سران کشورها در این اجلاس استقبال کرد، و اولین دور مذاکرات روز پنجشنبه آغاز شده است.

در این اجلاس شاهزاد محمد بن نایف بن عبدالعزیز، ولیعهد و وزیر کشور سعودی، و محمد بن سلمان بن عبدالعزیز، جانشین ولیعهد و وزیر دفاع سعودی نیز حضور دارند.
 

این اجلاس دومین گردهمایی سران کشورهای شورای همکاری خلیج عرب و آمریکا بعد از اجلاس کمپ دیوید در سال گذشته است. اوباما، در آخرین سال ریاست جمهوریش، با سران شورای همکاری در باره ثبات منطقه، جنگ با تروریسم و تهدیدهای ناشی از مداخله ایران در امور کشورهای همجوار به مذاکره می نشیند.

ناظران معتقدند که در زمینه همکاریهای امنیتی پیشرفتهای حقیقی حاصل شده است. دو طرف بر سر تشکیل کمیته های مشترک برای برقراری امنیت دریایی و الکترونیکی، و تقویت دفاع موشکی کشورهای منطقه به توافق رسیدند.

موضوع یمن و برقراری آتش بس در این کشور، و وضعیت عراق و بازپس گیری 40 درصد اراضی تصرف شده توسط داعش از سوی نیروهای مسلح این کشور از دیگر مباحث مطرح شده در این اجلاس خواهد بود.

در این اجلاس 2 روزه، سه محور اصلی گفتگو در نظر گرفته شده است:

محور اول توافق بر سر امنیت منطقه در تحت شرایط حاضر است.

محور دوم جنگ با داعش و مبارزه با تروریسم و به ویژه سازمانهای داعش و القاعده است.

و محور سوم پرداختن به تهدیدهایی است که از اقدامها و عملیات ایران در منطقه به وجود آمده است.

قرار است باراک اوباما در مراسم اختتامیه این اجلاس سخنرانی کند و بر ضرورت تشکیل سالانه این اجلاس بین ایالات متحده آمریکا و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج تاکید نماید.

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture