/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » اردوغان:  توسعه طلبی ایرانی‌ با تفکر ملی‌گرایی فارس دیگر سردرد شده است-ویدئو

اردوغان:  توسعه طلبی ایرانی‌ با تفکر ملی‌گرایی فارس دیگر سردرد شده است-ویدئو

اغوز تی‌وی :رئیس جمهور تورکیه  در گفتگو با «الجزیره» با بیان اینکه «ایران سیاست توسعه طلبی فارسی را در منطقه ترویج می‌کند  توسعه طلبی ایرانی‌ با تفکر فارسی دیگر سردرد همه شده است »، اظهار داشت: اجازه نمی‌دهیم سوریه تجزیه شود. 

 

جناب آقای ر.ط. اردوغان با حضور در برنامه «بلا حدود» شبکه الجزیره قطر با تاکید بر اینکه اجازه نمی دهیم سوریه تجزیه شود گفت: ایران در منطقه به ویژه در عراق سیاست توسعه طلبی و ملی‌گرایی فارسی را در دستور کار قرار داده است.

 

به گزارش خبرگزاری آناتولی، وی در این مصاحبه همچنین تصریح کرد:«آن چه در سوریه رخ می دهد قطعه قطعه کردن این کشور است و کسی به وحدت خاک سوریه توجهی نمی کند. ما یک وجب خاک سوریه را نمی خواهیم هدف ما مبارزه با گروه داعش است و در این چارچوب جرابلس، الراعی و الباب را از این گروه تروریستی پاکسازی کردیم.

 

ما می خواهیم در شمال سوریه منطقه امن در مساحت ۵۰۰۰ کیلومتر مربعی ایجاد کنیم که دارای ارتش ملی باشد و آمریکا، روسیه، عربستان سعودی و قطر نیز می توانند برای تشکیل این ارتش شرکت کنند. علاوه بر این در این مناطق شهرهای را می سازیم تا اهالی در آن زندگی کنند.

 

مایه تاسف است که ایران سیاست توسعه طلبی و ملیگرایی فارسی را در دستورکار قرار داده است. مثلا در عراق از گروه حشد الشعبی پشتیبانی می کند؟ پارلمان عراق هم از این گروه که سازمانی تروریستی است حمایت می کند.فارس گرایی و توسعه طلبی ایرانی‌ با تفکر فارسی دیگر سردرد همه شده است .باید توجه داشت که در پشت سر این سازمان که ایستاده است. ما مسلمان هستیم قوم گرایی و مذهب گرایی از دین ما نیست و اقدامات این گروه تاسف بار است، زیرا تعامل آنها بر اساس قوم گرایی و مذهب گرایی بوده و آنها مذهب را جایگزین دین قرار داده اند.

 روابط ما با ایران  کاش  در این سطح قرار نمی گرفت. ایران محاسبات خودرا در سوریه، عراق، یمن و لبنان دارد و می خواهد و این کشور می خواهد با نفوذ در این کشورها نیروی فارسی در منطقه تشکیل دهد و این کار معنی دار است و ما باید در این مورد خوب فکر کنیم.

 

ما آرزو می کنیم که ایران به سیاست خود تجدید نظر کند و نمی خواهیم که این کشور از جهان اسلام مورد حمله قرار گرد بلکه ما که همه مسلمانیم و اسلام ما را متحد می کند باید با هم همبستگی کرده و به تعصب مذهبی راه ندهیم و جهان اسلام به وحدت نیاز دارد.»

 

پیشتر در ماه آوریل نیز اردوغان در مصاحبه با شبکه ان تی وی تورکیه گفت: «ایران در منطقه به خصوص عراق دنبال توسعه طلبی مبتنی برملی گرایی فارسی است که با بهانه‌های مذهبی این کار را انجام می دهد. ولى نباید فراموش کرد که در ایران تورکهاى آذربایجان نیز هستند. با ارزیابی از این زاویه خواهیم دید که این مساله در سطح بین اللملی به اشکال دیگری بروز پیدا خواهد کرد.»
پیشتر اردوغان خامنه‌ای را  منشأٔ همه جنایت‌ها با نام دین وعامل بدنام شدن شیعیان نامیده بود :

 


رژیم غاصب ایرانی‌ با انتقال نیروهای سپاه پاسداران، حزب الله لبنان و شبه نظامیان شیعه عراقی و افغانستانی به سوریه، با هدف گسترش امپراتوری شیعی  فارسی خود، مخالفان حکومت بشار اسد را سرکوب کرده و یکی از بزرگترین قتل عام‌های تاریخ را رقم زد.

 

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture