/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » اسب های قاراداغ می تازند
مه لقا سوار کار تورک قاراداغ

اسب های قاراداغ می تازند

اوغوز تی وی:فرماندار کلیبر در نشست برنامه‌ریزی ۲۳مین دوره‌ی جشنواره‌ی فرهنگی – ورزشی عشایر کلیبر که از سال گذشته در منطقه‌ی خوش آب و هوای هارنا در بخش آبش‌احمد شهرستان کلیبر برگزار می‌شود، روز جمعه؛ ۱۷ اردیبهشت را به عنوان روز برگزاری این دوره از جشنواره اعلام کرد.

فریدون بابایی در این نشست با تأکید بر اهمیت برگزاری این جشنواره به عنوان یک نماد فرهنگی و اجتماعی منطقه، خواستار انضباط بیشتر در برگزاری آن شد و تصریح کرد: برای این که جشنواره‌ی فرهنگی – ورزشی عشایر، جایگاه واقعی خود را پیدا کند، توجه به جنبه‌های فرهنگی و اقتصادی آن ضروری است.
وی تصریح کرد: بر اساس تدابیری که به کار گرفته‌ایم؛ برپایی بازارچه‌ی محلی برای عرضه‌ی محصولات عشایری و صنایع دستی منطقه در محل برگزاری جشنواره، می‌تواند زمینه را برای معرفی این محصولات و صنایع دستی که در رشد و توسعه‌ی اقتصاد بومی و منطقه‌یی حایز اهمیت است، فراهم کند.
بابایی همچنین با اشاره به تجربیات به دست آمده از ادوار گذشته‌ی این جشنواره، تسهیل آمد و شد میهمانان جشنواره، طراحی مجدد پیست مسابقه‌ی سوارکاری و محل استقرار تماشاگران را از اقدامات این دوره دانست.
فرماندار کلیبر همچنین از ارسال دعوت‌نامه‌هایی به عشایر و مقامات استان‌های  زنجان، آزربایجان غربی و اردبیل برای حضور در این جشنواره خبر داد و اظهار امیدواری کرد: جشنواره‌ی فرهنگی‌ورزشی عشایرقاراداغپس از ربع قرن برگزاری به صورت شهرستانی، به یک جشنواره‌ی منطقه‌یی تبدیل شود.
وی در پایان از اقدامات انجام شده برای ثبت ملی و جهانی این جشنواره خبر کرد.

مه لقای ما عقب می ماند
مه لقای ما عقب می ماند

مه لقا خانی در جام ستارخان

مه لقا خانی را شاید بتوان نماد مظلومیت حضور مدنی زنان در قارا داغ دانست و آن را حتی به حیات اقتصادی و اجتماعی این منطقه تعمیم داد. امسال جشنواره اسب سواری قره قیه در کلیبر با ۱۷ سال سابقه تأسف بار بود و دریغ از اندکی امکانات! مه لقا خانی سال قبل با اسب کرایه‌ای مسابقه داد و اول شد و امسال نیز حتی نیم ساعت قبل از مسابقه، اسبی پیدا نکرده بود و سرانجام موفق شد و مسابقه داد و در حالی که زن سوارکار حرفه‌ای از تبریز نیز در کورس زنان شرکت داشت، باز مه لقا اول شد. خوشحالی حضار بسیار معنادار بود و مه لقا که همراه ایل و طایفه در ورزقان ییلاق کرده، در ششمین دوره اسب سواری جام ستارخان که هشتم شهریور در گویجه سلطان ورزقان برگزار شد، شرکت کرد و اما این بار از زنان سوارکار حرفه‌ای عقب ماند و سوم شد.

مه لقا سوارکار حرفه‌ای نیست و او با همان لباس   ملی تورک که مادران ما هزاران سال بر تن داشته اند، بر اسب سوار می شود و او را شاید بتوان احیا کننده ی نام « پریزاد » سوارکار زن قارا داغی در عهد قاجار دانست. سوارکار شجاعی که با اسب از آراز می گذشت. سوارکاری زنان قاراداغ که با جشنواره قره قیه ظهور دوباره یافت و فروکش کرد، جای بحث دارد.

این نمایش پرده‌ای نیاز به جاوااسکریپت دارد.

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture