/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » اسکان ارامنه سوریه در “قاراباغ آزربایجان” توسط ارمنستان

اسکان ارامنه سوریه در “قاراباغ آزربایجان” توسط ارمنستان

اوغوز تی وی:حکمت حاجیف، سخنگوی وزارت خارجه آزربایجان، روز چهارشنبه (۲ مارس-۲ اسفند) گفت ارمنستان به صدها خانوار آواره ارمنی از سوریه در منطقه قاراباغ اشغالی پناه داده است.

حاجیف گفت که “گزارشی در باره عملیات غیرقانونی در سرزمین اشغالی آزربایجان” از سوی این وزارت خانه آماده شده است. قارا باغ و ۷ شهر اشغالی در ۲۵ سال گذشته به اشغال ارمنستان درآمد.

به گزارش رویترز، حاجیف در یک نشست خبری در باکو گفت “شواهد زیادی” از اسکان صدها خانوار آواره سوری درقارا باغ, اراضی‌ اشغالی آزربایجان وجود دارد.

 

در گزارش وزارت خارجه آزربایجان آمده است که دولت ارمنستان مهاجرت ارامنه سوریه به این کشور را تشویق می کند. او گفت که این ارامنه بیشتر از منطقه حلب  در سوریه هستند. در این گزارش به نقل از وزارت مهاجران ارمنستان آمده است که از آغاز بحران سوریه در سال ۲۰۱۱ میلادی، بیش از ۱۶ هزار آواره سوری وارد کشور ارمنستان شده اند.

بر اساس این گزارش،  دولت ارمنستان به این آوارگان مسکن، زمین کشاورزی و وام بدون بهره می دهد و آنها می توانند خویشاوندان خود را که هنوز در سوریه هستند به ارمنستان بیاورند. جامعه ارامنه سراسر جهان از طریق کمکهای مالی به این پروژه یاری می رسانند.

وي افزود: شواهدی دال بر تاسیس شهرک‌های غیرقانونی، غارت منابع طبیعی، اموال خصوصی مردم و دیگر فعالیت‌های نامشروع در این منطقه در اختیار داریم.
حاجی‌اف٬ با اشاره به استخراج معدن طلا٬ نقره و فلزات گران‌بها از مناطق اشغالی توسط ارمنی‌ها٬‌ افزود:” محصولات استخراج شده از طریق ارمنستان به بازارهای جهانی صادر می‌شود.”

وی خواستار خروج بی‌قید و شرط ارمنی‌ها از قارا باغ کوهستانی و دیگر مناطق اشغالی جمهوری آزربایجان شده و گفت:” تلاش ارمنستان برای الحاق سرزمین‌های اشغالی آذربایجان محکوم به شکست است.”

خاطر نشان کنیم مناقشه قاراباغ از سال‌های ۱۹۸۸ توسط ارامنه مهاجر و نیرو‌های روس آغاز شده و امروز قاراباغ کوهستانی به همراه شهر‌ها و روستا‌هایش (۲۰% اراضی‌ آزربایجان شمالی ) و کمک‌های بزرگ نظامی و اقتصادی روس‌ها و ایرانی‌‌ها زیر اشغال ارامنه می‌باشد . سازمان ملل و اتحادیه اروپا ۴ قطعنامه در راستای اشغالگر بودن ارمنستان صادر کرده است .

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture