/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » الاحواز العربیه تسلیت:رژیم ایران کازرون را در خون و آتش غوطه ور کرد – فیلم + عکس
الاحواز العربیه تسلیت:رژیم ایران کازرون را در خون و آتش غوطه ور کرد

الاحواز العربیه تسلیت:رژیم ایران کازرون را در خون و آتش غوطه ور کرد – فیلم + عکس

اوغوزتی‌وی:گزارشهای متعدد در شبکه های اجتماعی حاکی از تجمع چهارشنبه شب معترضان عرب در شهر کازرون در الاحواز است که بنابه بعضی گزارش های تایید نشده با تیراندازی ماموران همراه بوده است.در حال حاضر کازرون پس از یک شب پرالتهاب، در روز پنجشنبه همچنان ناآرام است و خیابان های منتهی به میدان مرکزی خیرات شاهد حضور سنگین نیروهای ضدشورش در مقابل معترضان می باشد.حدود ساعت ۱۰ صبح به وقت ایران درگیری‌ها در چند نقطه از شهر کازرون همچنان ادامه دارد.

یکی‌ از  شاهدان از  حضور سنگین نیروهای امنیتی و گارد ضد شورش با یگان‌های موتوری و ماشین‌های آب‌پاش می‌گوید. به گفته  شاهدان ارتباط اینترنتی و تلفن‌های همراه نیز قطع شده‌اند. در حال حاضر تمام مغازه ها و بانک های شهر تعطیل می باشد. و رییس اطلاعات کازرون خانواده اش را از شهر خارج کرده است.  

Related imageبر اساس گزارش‌هایی که به اوغوزتی‌وی رسیده چهارشنبه‌ شب درگیری‌هایی بین گروهی از مردم معترض و نیرو‌های امنیتی رژیم شووینیست ایران رخ داده است. به گفته شاهدان عینی،  تجمع ۲۶ اردیبهشت در اعتراض به تقسیم شهرستان با بازداشت و خشونت پلیس همراه شده و رژیم ایران آغازگر این  خوشونت بود.در اعتراضات روز پنجشنبه، شلیک متعدد گاز اشک آور توسط نیروهای ضدشورش رژیم  ایران منجر به آتش زدن لاستیک در خیابان ها شده است.

خبرگزاری حکومتی فارس هم اعلام کرد، در این درگیری‌ها ١ نفر کشته و ٦ نفر زخمی شده اند. این در حالی‌ است که  رسانه‌های ملی‌ عرب الاحواز  اعلام کرده است که تعداد کشته شدگان بیش از آن چیزی است که رسانه‌های ایرانی‌ آنرا اعلام میکنند. بنا به شهدت اعتراض کنندگان دست کم ۵ شهروند غیرنظامی عرب در پی شلیک مستقیم پلیس کشته شده‌اند. بنا به عکس‌های منتشر شده تعداد زخمی‌ها بیش از ۲۰ نفر دیده میشود .

در تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود صدای شلیک گلوله شنیده می‌شود.دعوت به تجمع در کازرون توسط فعالین ملی‌ عرب الاحواز درحالی صورت گرفته است که پیش از این معاون‌اول رئیس‌جمهور رژیم شووینیست ایران  و استاندار فارس از منتفی شدن طرح موسوم به انتزاع کازرون خبر داده بودند.

 


 یکی‌ از معترضان میگوید: نظامی که برای مردم فلسطین اشک تمساح میریزد،همان مردم عرب با همان دین, در خاک خودش بنام اسلام , به خاک و خون میکشد. مردم عرب بارها مسالمت آمیز اعتراض کردند اما جوابی نگرفتند.صدای اعتراض‌ها که بلندتر میشود مانند همیشه سرکوب میکنند.بعد دم از امنیت میزنند و مردم را از سوریه‌ای شدن ایران می ترسانند.دیگر چا انگی مانده است که به مردم عادی و معترض بزنید؟! “

یکی از شاهدان عینی گفت: “در پی اعتراضات امروز عصر چندین نفر دستگیر شده بودند و گروهی از مردم در اعتراض به این دستگیری ها در مقابل کلانتری شهر تجمع کردند. شلیک تیر ماموران انتظامی جو را متشنج کرد که در نهایت معترضان وارد کلانتری شدند و کلانتری را به آتش کشیدند.”

در ادامه گزارشات واصله یکی از مجروحین زن بوده است که در بیمارستان کازرون بستری و مورد مداواست و یکی دیگر از آنها نیز ترخیص شده است و دو نفر نیز با فوریت به اتاق عمل انتقال یافتند که وضعیت سلامت آنها تایید شده است.

در حالی که بیمارستان کازرون تحت محاصره نیروهای امنیتی فرار دارد و در عمل امکان مراجعه و حضور در بیمارستان نیست، آمار متفاوتی از قربانبان اعتراضات شب گذشته اعلام می شود.همزمان با ادامه اعتراضات مردمی در روز پنج شنبه،نام دو تن از کشته شدگان شب گذشته در اثر شلیک گلوله تائید شده اما سرنوشت دو نفر دیگر همچنان نا معلوم است.

از سوی دیگر در میان زخمی شدگان حال دو تن وخیم اعلام و گفته شده به بیمارستان شیراز انتقال یافته اند.اعتراضات در کازرون پس از آن وارد فاز خشونت آمیز شد که دادستانی کازرون اقدام به بازداشت ده ها تن از معترضان علیه طرح تجزیه شهرستان کرد و تجمع مردمی برای آزادسازی شهروندان با پاسخ منفی دادستانی و شلیک گلوله مواجه شد.

در دوماه گذشته اعتراضات گسترده‌ای در کازرون و دیگر شهر های عرب الاحواز  نسبت به  تجزیه   الاحواز و فارسیزه کردن و ایجاد شهرستان جدید کوه‌چنار و همچنین توهین به ملت عرب  با هویت جعلی “عرب زبان ”   صورت گرفته بود .  جمعیت حاضر در برخی تجمعات بیش از۱۰ هزار نفر تخمین زده می‌شد، اما رفتار توام با متانت و آرامش مردم و رفتار بسیار وحشیانه نیروی انتظامی و نهادهای امنیتی سبب دستگیری‌های وسیع و شهادت رزمندگان عرب  و  کشته شدن  و زخمی شدن مردم بی‌ گناه عرب الاحواز شده است . 

کازرونی‌ها با سر دادن شعار «اگر خیانت بشه، کازرون قیامت میشه» طرح تقسیم این شهرستان را «خیانت» توصیف کرده و نسبت به عواقب آن هشدار دادند. مردم کازرون همچنین تقسیم شهرشان را «تجزیه ازالاحواز العربیه »خوانده و علیه آن شعار دادند: «ما زن و مرد جنگیم، با تجزیه می‌جنگیم».

 

این نمایش پرده‌ای نیاز به جاوااسکریپت دارد.

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture