/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » امروز ۲۶ مهر – ۱۸ اکتبر سالروز استقلال کشور مستقل  آذربایجان  شمالی است

امروز ۲۶ مهر – ۱۸ اکتبر سالروز استقلال کشور مستقل  آذربایجان  شمالی است

اغوز تی‌وی : امروز ۲۶ مهر – ۱۸ اکتبر سالروز استقلال کشور مستقل  آذربایجان  شمالی است . همه ساله این روز به عنوان روز استقلال  کشور آذربایجان در آزربایجان شمالی و جنوبی  گرامی داشته میشود .این روز تاریخی در آذربایجان جنوبی تحت اشغال ایران هم از طرف اکثر ملت و فعالان ملی‌  گرامی داشته میشود و با وجود جو خفقان اکثر مردم با ارسال پیامک‌های تلفنی و در رسانه‌های اجتماعی این روز را مقدس می دارند.

پس از فروپاشی شوروی اشغالگر سابق در اواخر قرن بیستم  و  در تداوم حوادث تاریخی  ملت تورک آذربایجان درطول قرن اخیر برای دومین بار  در شمال روز آراز در بخشی کوچکی از خاک‌های تاریخی‌  خود آذربایجان شمالی به استقلال ملی خود  دست یافت. این موفقیت دومین پیروزی ملت  تورک آذربایجان درطول قرن گذشته در آذربایجان شمالی بود.Related image

حرکت ملی‌ آزربایجان در آزربایجان شمالی به رهبری الچی بئی جبهه خلق آزربایجان را براه انداختند و  ایده استقلال ملی‌ را  بین تورکان آزربایجان آنقدر سریع پیش رفت که در مدت کوتاه استقلال طالبان جبهه خلق آزربایجان طرفداران میلیونی را پشت خود داشتند.

مجلس ملی آذربایجان با خواست ملت تورک آذربایجان در روز ۳۰ اوت سال ۱۹۹۱ در اجلاس اضطراری در مورداعلام استقلال آذربایجان به صدوربیانیه پرداخت.در همین راستا مجلس ملی آذربایجان  روز ۱۸ اکتبر-۲۶ مهر همین سال پیش نویس قانون اساسی جمهوری آذربایجان مستقل را به اتفاق آرا به تصویب رساند.
درروز ۲۹ دسامبر همین سال نیز رفراندمی  برگزارو با طرح  سوال :آیا شما موافق تصمیم مجلس ملی آذربایجان در مورد اعلام استقلال هستید؟ملت تورک آذربایجان با اکثریت قاطع ۸۸% درصدی  موافقت خود با  این قانون را اعلام کرد.در ماه می سال ۱۹۹۲  مجلس ملی آذربایجان در مورد تعیین سرود و پرچم ملی این کشورتصمیم گیری  و آن را مشخص ساخت.

به امید ابدی شدن آزادی استقلال ملی‌ تورکان آزربایجان  و آزادی و استقلال  هر چه سریع آزربایجان جنوبی از اشغال ایران, این پیروزی مقدس را از طرف اتاق خبری و هیأت مدیره اغوز مدیا  به ملت ۵۰ میلیونی تورکان آزربایجان تبریک و تهنیت میگوییم.

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture