/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » امضای طومار توسط الاحوازیها برای بازگرداندن اسامی عربی

امضای طومار توسط الاحوازیها برای بازگرداندن اسامی عربی

اوغوز تی وی:روزنامه اعتماد از تلاش سوسنگردي‌ها براي بازگرداندن نام اصلی و عربی شهر خود یعنی “خفاجيه” خبر داده و نوشته است: شهروندان سوسنگردي از خوزستان با امضاي طومار خواستار بازگرداندن نام شهرشان به خفاجيه شدند. بر اساس مصوبه هيات دولت پهلوي در دهه ٢٠ شمسي نام «خفاجيه» به «سوسنگرد» تغيير يافت. مردم شهر سوسنگرد درخواست ابطال مصوبه‌اي را دارند كه دهه ٢٠ شمسي در زمان حكومت ستمشاهي تصويب كرده بودند.

 
به گزارش اوغوز تی وی، تغییر اسامی تورکی و عربی مناطق جغرافیایی نظیر کوه‌ها، رودخانه‌‎ها، شهرها، روستاها و… به فارسی در نقاط مختلف ایران و تحریف هویت تاریخی مناطق غیرفارس نشین ایران، تنها یکی از اقدامات دگرستیزانه حکومت ستم پیشه پهلوی در راستای اجرای سیاست یکسان سازی فرهنگی در میان ملت های مختلف کشور بوده است.
 
اسامی و نام‌های جغرافیایی جزئی از تاریخ، فرهنگ و هویت مردمان یک سرزمین بوده و هرگونه تغییر، تحریف و جعل در آن‌ها از سوی حکومت‌ها به منزله نوعی ژینوساید فرهنگی می‌باشد که می‌تواند آثار و عواقب تلخ و جبران‌ناپذیری را در پی داشته باشد.
 
خوزستان یکی از مناطقی است که در دوران زمام‌داری خاندان پهلوی، صدها نام تاریخی عربی در چهار گوشه آن به فارسی تغییر داده شده است.
 
اجرای برنامه های یکسان سازی فرهنگی بر پایه اندیشه دولت – ملت، همواره مورد انتقاد ملت هایغیرفارس بوده و اعتراضات به چنین سیاستنژادپرستانه همچنان ادامه دارد.
 
به تازگی رئیس مجمع نمایندگان استان خوزستان با تاکید بر حق طبیعی مردم خوزستان در بازگشت نام‌های تاریخی شهرهای این استان گفته است: برگشتن نام شهرهای مختلف از جمله سوسنگرد، شادگان، ماهشهر و آبادان حق مردم است و نظام هم با این بحث مخالف نیست. هیچ مشکلی در این زمینه نداریم منتها باید از راهکارهای قانونی و طرح درست مسئله نسبت به این کار اقدام کنیم.
 
همچنین روزنامه اعتماد از تلاش سوسنگردی‌ها برای بازگرداندن نام اصلی و عربی شهر خود یعنی “خفاجیه” خبر داده و نوشته است: شهروندان سوسنگردی از خوزستان با امضای طومار خواستار بازگرداندن نام شهرشان به خفاجیه شدند. بر اساس مصوبه هیات دولت پهلوی در دهه ٢٠ شمسی نام «خفاجیه» به «سوسنگرد» تغییر یافت. مردم شهر سوسنگرد درخواست ابطال مصوبه‌ای را دارند که دهه ٢٠ شمسی در زمان حکومت ستمشاهی تصویب کرده بودند.
 
گفتنی است، علاوه بر نام‌های عربی مناطق جغرافیایی ایران، هزاران نام کهن تورکی نیز در مناطقی همچون آزربایجان، گلستان، خراسان، مناطق تورک نشین جنوب کشور نظیر استان فارس و… به فارسی تغییر داده شده است.
 
شهروندان تورک آزربایجان جنوبی و فعالین ملی و فرهنگی آزربایجان همواره نسبت به تحریف هویت تاریخی مناطق تورک‌ایران در اثر تغییر اسامی تورکی به فارسی اعتراض و انتقاد نموده و ازحکومت نژادپرست و نمایندگان خود در مجلس شورای اسلامی خواسته‌اند  نسبت به بازگرداندن اسامی تورکی مناطق جغرافیایی در سرتاسر  کشور موسوم به ایران اقدام نموده و آثار سیاست‌های ضدتورکی حکومت پهلوی  و حکومت جمهوری اسلامی را از چهره کشور جعلی ایران  پاک نمایند چرا که به هیچ وجه برازنده ارزش‌ها و آرمان‌های شکوهمند ملت تورک آزربایجان جنوبی نیستند.  و در ازای ادامه این سیاست ها ملت تورک جواب دندان شکنی به راسیسم فارس خواهد داد
Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture