/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » انتخاب نوروز ممدوف بعنوان نخست وزیر جمهوری مستقل آذربایجان شمالی
پارلمان ملی‌ آذربایجان نوروز ممدوف، را با ۱۱۳ رای موافق به عنوان نخست‌وزیر جدید دولت مستقل آذربایجان شمالی انتخاب کرد. 🇦🇿OğuzTV📺اوغوزتی‌وی🇦🇿 @oguztv 📘 📕 📗

انتخاب نوروز ممدوف بعنوان نخست وزیر جمهوری مستقل آذربایجان شمالی

اوغوزتی‌وی :مجلس جمهوری آذربایجان شمالی ، نوروز ممدوف، معاون رئیس جمهور در امور روابط خارجی را با ۱۱۳ رای موافق به عنوان نخست‌وزیر جدید این کشور انتخاب کرد.نوروز ممدوف پس از رای‌گیری طی اظهاراتی ضمن تشکر از مجلس به خاطر اعتماد به وی از همکاری با الهام علی‌اف، رئیس جمهور آذربایجان ابراز خرسندی کرد.پس از انتخاب نوروز ممدوف بعنوان نخست وزیر آذربایجان، همتا و بردار ملی‌  بنعلی یلدریم نخست‌وزیر ترکیه  پیام تبریکی به وی ارسال کرد.

بر اساس قانون اساسی جمهوری آذربایجان، کابینه این کشور پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری منحل و نخست‌وزیر جدید از سوی مجلس انتخاب می‌شود. مجلس ملی جمهوری آذربایجان از ۱۲۵ نماینده تشکیل شده‌است. انتخابات چهارمین دوره این مجلس در ۷ نوامبر ۲۰۱۰ برگزار شد. ۱۰۵ نفر برابر با ۸۴٪ از نمایندگان را آقایان و ۲۰ نفر برابر با ۱۶٪ از نمایندگان را زنان تشکیل می‌دهند.
دولت آذربایجان یک جمهوری دمکراتیک، قانون محور، لائیک و یکپارچه است.حاکمیت دولتی در جمهوری آذربایجان بر پایه اصل تفکیک قوا اعمال می‌گردد. .قابل ذکر است سیستم و رژیم جمهوری آذربایجان شمالی  یک سیستم پارلمانی است و سیستم سیاسی جمهوری آذربایجان از منظر شکل اعمال حاکمیت دولتی، یک جمهوری بر پایه سیستم ریاست جمهوری- نخست‌وزیری است. در سال ۱۲۹۹(۱۹۱۸ م)توسط محمد امین رسولزاده و یارانش  برای اولین بر در شرق پایه گذاری شد و آذربایجان توانست بمدت یکسال حکومت پارلمانی با ریاست جمهوری رسولزاده و نخست‌وزیری فتعلی خان خویی الگوی آزادی ملی‌ صد‌ها ملت تحت استعمار شدند . 

گفتنی است الهام علی‌اف، ۱۱ آوریل با کسب ۸۶.۰۲ درصد آرا بار دیگر به عنوان رئیس جمهور آذربایجان انتخاب شده بود.

 

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture