/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » ایجادارتش جدید اتحادیه عرب علیه ایران با پشتیبانی نظامی آمریکا،باهمکاری اطلاعاتی اسرائیل

ایجادارتش جدید اتحادیه عرب علیه ایران با پشتیبانی نظامی آمریکا،باهمکاری اطلاعاتی اسرائیل

اغوز تی‌وی : رئیس جمهوری آمریکا می گوید اگر هم برنامه‌ای برای برخورد با ایران داشته باشد، آن را علنی نمی کند تا رژیم چپاولگر ایرانی‌ نفهمد برنامه او چیست.دونالد ترامپ که در یک نشست خبری در کاخ سفید با خبرنگاران سخن می گفت، در پاسخ به خبرنگاران درباره برنامه‌های دولت او علیه رژیم فاشیستی ایرانی‌ و روند مبارزه آمریکا با تروریست‌ها در خاورمیانه، گفت او قصد ندارد برنامه‌های دولت را از پیش در این مورد اعلام کند.

ترامپ در دیدار با نتانیاهو: برجام یکی از بدترین توافق‌ها بود
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه (۱۵ فوریه/ ۲۷ بهمن) دیدار خود با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائيل در کاخ سفید، به وی قول داد که دولتش اقدام‌های بیشتری را برای جلوگیری از دستیبابی ایران به سلاح هسته‌ای انجام خواهد داد.

USA Israel | Benjamin Netanjahu bei Donald Trump in Washington (Getty Images/A. Wong)
سخنگوی وزارت خارجه ایران، اسرائیل را بزرگترین خطر برای صلح و امنیت دانست و با بی‌ارزش خواندن ادعاهای مقامات واشنگتن و تل‌آویو گفت کشورش “با جدیت تمام” در چارچوب توافق “برجام” به برنامه اتمی خود ادامه می‌دهد.

در دو هفته اخیر تنش بین رژیم فاشیستی ایرانی‌ و آمریکا، بعد از آزمایش موشکی ایران افزایش یافت. براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، ایران از آزمایش موشک بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای منع شده است.بعد از آزمایش دو هفته پیش، آمریکا برخی از افراد مرتبط با برنامه موشکی ایران را در لیست تحریم قرار داد.آقای ترامپ پیشتر در زمان کارزار تبلیغاتی گفته بود یک اشتباه بزرگ دولت اوباما این است که قبل از حمله به داعش، اعلام می کند و این باعث می شود آنها شهر‌ها را تخلیه می کنند.

ترامپ کشور‌های خلیج عربی‌ را  به ایجاد  ارتش متحد عرب در خلیج عربی‌ تشویق می‌کند

عربستان سعودی، امارات متحده عربی، مصر و اردن بر آنند تا با همکاری اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل یک اتحاد نظامی علیه ایران ایجاد کنند؛ اتحادی نظامی نظیر ناتو. احتمال پیوستن سایر کشورهای عربی نیز به این اتحاد نظامی منتفی نیست.

گفت‌وگوها بر سر ایجاد یک ائتلاف نظامی بین دولت ترامپ و متحدان عرب آمریکا آغاز شده است. هدف از این گفت‌وگوها محدود کردن نفوذ ایران در منطقه و مقابله با تهدیدات نظامی این کشور اعلام شده است. قرار بر این است که این کشورها یک پیمان نظامی از نوع پیمان ناتو ایجاد کنند و در صورت حمله به یک کشور، سایر کشورهای هم‌پیمان وارد عمل شوند. از آن گذشته، قرار است با اسرائیل و آمریکا نیز در زمینه تبادل اطلاعات امنیتی و نظامی همکاری‌های گسترده‌ای صورت گیرد.

مشارکت آمریکا و اسرائیل در این راستا شامل همکاری با کشورهای عضو این پیمان در زمینه تبادل اطلاعات امنیتی و نظامی می‌شود و این دو کشور قرار نیست به عضویت این ائتلاف نظامی در آیند.

همکاری اطلاعاتی با اسرائیل

روزنامه وال‌استریت ژورنال روز ۱۵ فوریه (۲۷ بهمن) با انتشار گزارشی از گفت‌وگوهای صورت گرفته بین دولت ترامپ و نمایندگان کشورهای عربی خبر داد. در این گزارش هدف از ایجاد این پیمان نظامی، مقابله با دشمن مشترک، یعنی جمهوری اسلامی ایران عنوان شده است. علی‌رغم دشمنی عربستان سعودی و امارات متحده عربی با کشور اسرائیل، قرار است که کشورهای عضو این ائتلاف نظامی با دولت اسرائیل در زمینه تبادل اطلاعات نظامی و امنیتی همکاری کنند. تبادل اطلاعات نظامی بین اسرائیل و دیگر اعضای احتمالی این پیمان نظامی، یعنی مصر و اردن پدیده تازه‌ای نیست. عضویت در این ائتلاف نظامی تنها به ۴ کشور یاد شده محدود نبوده و سایر کشورهای عربی نیز می‌توانند به این پیمان نظامی بپیوندند.

پشتیبانی نظامی آمریکا

گرچه ایالات متحده آمریکا، همچون اسرائیل رسما عضو این ائتلاف نظامی نخواهد بود، ولی دولت آمریکا گفته است که هم به لحاظ امنیتی و هم نظامی از این ائتلاف حمایت و پشتیبانی خواهد کرد. سطح حمایت‌های نظامی آمریکا از کشورهای عضو این پیمان فراتر از اقداماتی است که آمریکا در شرایط کنونی به عنوان مثال در یمن و در مبارزه با شیعیان حوثی انجام می‌دهد.

Saudi-Arabien Militärparade in Mekka (picture-alliance/dpa/K. El Fiqi)
عادل جبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی، ابراز امیدواری کرده است که کشورش بتواند در مورد همه مسائل منطقه خاورمیانه با دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور تازه آمریکا همکاری کند.

آقای جبیر گفت: “ما آماده همکاری با دولت ترامپ درباره همه مسائل منطقه هستیم. ما خیلی خیلی خوشبینیم که بتوانیم بر مسائل عدیده‌ای که در منطقه با آن مواجهیم فائق بیاییم.”

حکومت عربستان سعودی و دولت تازه آمریکا پیش از این درباره مسائلی چون مقابله با ایران و سیاست‌های نفتی مواضع نزدیک گرفته‌اند.
سرتیپ احمد عسیری، مشاور وزارت دفاع عربستان سعودی، به بی‌بی‌سی گفته است که این کشور از نظر استراتژیک کاملا با آمریکا هماهنگ است و امید دارد که فشار بر ایران در سال جاری میلادی افزایش یابد.
آقای عسیری در پاسخ به این سوال لیز دوست، خبرنگار بی‌بی‌سی که “آیا فکر می‌کنید سال ٢٠١٧ سال فشار اقتصادی و یا نظامی بیشتر بر ایران باشد؟” گفت: “اگر امیدوار نباشیم نمی‌توانیم کار کنیم”.
این مقام نظامی سعودی افزود: “ما همیشه امیدوار هستیم. ما موضع بسیار مستحکمی داریم. ما در کنار جامعه جهانی و قوانین بین الملل قرار داریم.”
احمد عسیری گفت شاید تاکتیک‌های عربستان سعودی و آمریکا در مواردی با هم متفاوت باشد، اما این دو کشور در سطح استراتژیک همیشه کاملا هماهنگ هستند.آقای عسیری، که سخنگوی ائتلاف نظامی سعودی در یمن است، گفت: “اگر آمریکایی‌ها متوجه شوند که باید ایران را به پشت مرزهای خودش عقب برانند، این چیز خوبی است.”

احمد عسیری در پاسخ به اینکه ایران با دعوت حکومت‌های عراق و سوریه به این کشورها رفته است، گفت: “چرا آنها می‌خواهند کشورها را با ایجاد گروه‌های شبه نظامی حمایت کنند؟ این شیوه استفاده از شبه‌نظامیان خلاف قوانین بین الملل است زمان آن رسیده است که رفتار ایران در منطقه متوقف شود.”

عربستان سعودی و دولت جدید آمریکا بر همسویی در سیاست‌ نفتی و دفاعی از جمله در زمینه مقابله با سیاست‌های منطقه‌ای نفتی و دفاعی  ایران تاکید نهاده اند.یک مقام ارشد سعودی نیز به تازگی ابراز امیدواری کرده که در سال جاری میلادی فشار اقتصادی و یا نظامی بر ایران افزایش یابد.

امارات :ایران رویکرد خود را تغییر دهد

انور قرقاش، وزیر دولت امارات در امور خارجی، روز جمعه با انتقاد از سیاست ایران در منطقه گفت که ایران باید از تلاش برای “صدور انقلاب و مداخله در امور کشورهای عرب” دست بردارد.آقای قرقاش نسبت به پیامدهای رویارویی ایران و آمریکا هشدار داد و از ایران خواست که رویکرد خود را تغییر دهد.روز پنجشنبه امارات کاردار رژیم  آخوندی ایرانی‌ در ابوظبی را احضار و به حمایت ایران از شبه‌نظامیان حوثی انتقاد کرده بود.امارات ایران را متهم کرده است که به طور غیرقانونی به تجهیز حوثی‌ها می‌پردازد و از جمله پهپاد در اختیار آنها می‌گذارد.

امارات: ایران حوثی‌ها را به پهپاد مجهز کرده است

Image result for ‫ایران حوثی‌ها‬‎وزارت خارجه امارات در واکنش به حمایت تسلیحاتی ایران از شورشیان حوثی و مجهز کردن آنها به هواپیماهای بی سرنشین، یادداشتی اعتراضی ارائه کرد. نیروی هوایی امارات چند روز قبل پهپاد حوثی‌ها در بندر “مخا” را منهدم ساخته است.

روز پنجشنبه (دوم فوریه/۱۴ بهمن)، خبرگزاری فرانسه از متن اعتراضی وزارت خارجه امارات متحده عربی علیه ایران گزارش داد. فرانس پرس به نقل از خبرگزاری امارات نوشت این یادداشت در اعتراض به حمایت‌های غیرقانونی و تسلیحاتی ایران از حوثی‌ها امضاء شده است.

وزارت خارجه امارات، ایران را متهم کرده‌ که شورشیان حوثی در یمن را برای مقابله هرچه بیشتر با نیروهای دولتی به پهپاد نیز مجهز کرده است. در این اعتراضیه آمده که به کارگیری هرگونه سلاح و هواپیماهای بدون سرنشین ایران علیه نیروهای امارات، نقض آشکار قطعنامه‌های سازمان ملل است.

امارات متحده، شریک کلیدی ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی است. این ائتلاف در ماه مارس سال ۲۰۱۵ و پس از تصرف صنعا و عدن از سوی حوثی‌ها شکل گرفته و با بمباران مواضع شورشیان، از طرفداران دولت در جنگ داخلی یمن پشتیبانی می‌کند.

پنج روز پیشتر، رسانه‌های امارات به نقل از یک ژنرال نیروی هوایی این کشور نوشته بودند که نیروهای ائتلافی حاضر در یمن، پس از دریافت خبری مبنی بر آماده سازی این پهپاد برای پرواز، آن را با موشک هوا به زمین در بندر “مخا” منهدم کردند.

دریاسالار آمریکایی می‌گوید چهار محموله سلاح از ایران به یمن را توقیف کردیم

یک ژنرال آمریکایی می‌گوید ناوهای ایالات متحده و متحدانش طی یک سال‌ونیم گذشته جلوی چهار محموله سلاح ارسالی از سوی ایران به یمن را گرفته‌اند. به نظر مقامات نیروی دریایی آمریکا، ایران در حمله موشکی به ناوشکن میسون دست داشت.

دولت یمن و متحدان آن بارها گفته‌اند که شبه نظامیان حوثی از سوی جمهوری اسلامی مسلح و حمایت می‌شوند. ایران همواره چنین چیزی را انکار کرده است. 

دستور دوباره برای ویزا و مهاجران ایرانی‌ 

دونالد ترامپ اعلام کرد که او از تلاش برای امنیت شهروندان آمریکایی کوتاه نخواهد آمد و فرمان جدیدی درباره محدودیت‌های ویزایی صادر خواهد کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از فرمان پیشین خود درباره محدودیت‌های ویزایی اتباع برخی کشورها و بررسی سختگیرانه‌تر اعطای ویزای آمریکا دفاع کرد و گفت که هفته آینده فرمان جدیدی در این باره صادر خواهد کرد تا امنیت شهروندان آمریکایی را بیشتر و بهتر تامین کند.

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture