/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » ایران در رده‌بندی میزان اعتبار پاسپورت از ۱۹۹ کشور جهان ,به رتبه ۱۹۱ افتاد-۱۰۵ پله سقوط در دوره روحانی
ایران در رده‌بندی میزان اعتبار پاسپورت از ۱۹۹ کشور جهان ,به رتبه ۱۹۱ ،جز بی‌اعتبار‌ترین‌ها افتاد-۱۰۵ پله سقوط در دوره روحانی

ایران در رده‌بندی میزان اعتبار پاسپورت از ۱۹۹ کشور جهان ,به رتبه ۱۹۱ افتاد-۱۰۵ پله سقوط در دوره روحانی

اوغوزتی‌وی:مؤسسه نوماد در رده‌بندی میزان ارزش و اعتبار پاسپورت ۱۹۹ کشور جهان در میان ۱۰ کشوری که پاسپورت‌شان کمترین اعتبار را دارد ایران را در  رتبه ۱۹۱ رده‌بندی جهانی  قرار داده است.

به گزارش اوغوزتی‌وی از روزنامه جوان ،مؤسسه مؤسسه نوماد کاپیتالیست اخیراً میزان ارزش و اعتبار پاسپورت ۱۹۹ کشور جهان را رتبه‌بندی کرده است. در این رتبه‌بندی، علاوه بر امکان سفر بدون نیاز به ویزا به کشورهای دیگر، مقدار مالیاتی که دولت از شهروندان مقیم خارجش دریافت می‌کند، شهرت و اعتبار جهانی یک کشور، آزادی‌های مدنی و شخصی و توانایی داشتن همزمان چند پاسپورت ملاک قرار گرفته‌اند.بر اساس رده بندی مؤسسه نوماد ,کشور موسوم ایران در رتبه ۱۹۱ رده‌بندی جهانی قرار دارد. پس از ایران کشورهای سودان، یمن، سوریه، لیبی، پاکستان، اریتره، عراق و افغانستان قرار دارند. این رده‌بندی نیز مربوط به اواخر سال گذشته است. به این ترتیب اگر رده‌بندی این مؤسسه را معیار قضاوت قرار دهیم، اعتبار گذرنامه ایران از رتبه ۸۶ در سال ۹۲ به رتبه ۱۹۱ در سال ۹۵ رسیده و این به معنای سقوط آزاد ۱۰۵ پله‌ای پاسپورت ایرانی طی دولت یازدهم است . حالا حتی با سال ۹۲ یعنی آغاز دولت دهم هم فاصله‌ای چشمگیر دارد و حتی بازگشت به رتبه قبلی ایران در سال ۹۲ یعنی رتبه هشتاد و ششم هم با رتبه کنونی ۱۹۱ از ۱۹۹ کشور دست‌نیافتنی می‌نماید.

بر اساس آمار منتشر شده از سوی مؤسسه هنلی و همکاران  (Henley and Partners) مؤسسه‌ای بین‌المللی که هر ساله با انتشار جدولی با همکاری اتحادیه حمل‌ونقل هوایی  (IATA)، اعتبار گذرنامه‌های هر کشور را رتبه‌‌بندی می‌کند، در تیرماه ۹۲ و درست در انتهای دولت دهم، ایران در رتبه هشتاد و ششم جدول ارزش‌گذاری پاسپورت کشورهای دنیا قرار داشت. پس از روی کار آمدن دولت یازدهم و وعده‌های دروغین و نمایشی روحانی مبنی بر آشتی با دنیا و بازگشت عزت به پاسپورت‌ها و هویت ایرانی‌(هویت۹۰سال ساخته رضا پالانی)با یک پله سقوط در رده هشتاد و هفتم جدول سال ۲۰۱۴ قرار گرفت.

در این جدول افراد با در دست داشتن پاسپورت ایران می‌توانستند بدون ویزا به ۴۰ کشور دنیا سفر کنند. در جدیدترین گزارش منتشر شده درباره اعتبار پاسپورت کشورهای مختلف جهان‌ توسط این مؤسسه، اما ایران در کنار اتیوپی، اریتره و سودان در مکان ۹۸ قرار گرفته است. در این جدول که در دوران پسابرجام یعنی ماه‌های آغازین سال ۲۰۱۶ منتشر شده است، براساس داده‌های آماری سال ۲۰۱۵  اوضاع تغییری پیدا نکرده و ایران کماکان در رده نود و هشتم قرار دارد.در گزارش مؤسسه «هنلی و شرکا» درباره اعتبار پاسپورت کشورهای مختلف جهان، ایران در حالی به صورت مشترک با کشورهای اریتره، اتیوپی، نپال‌، فلسطین و سودان با ۳۷ امتیاز در رتبه ۹۸ قرار دارد که تنها کشورهای لیبی، سوریه، سومالی، عراق، پاکستان و افغانستان دارای اعتبار ویزایی پایین‌تر از ایران هستند.

لازم به توضیح است، بر اساس رده بندی نوماد پاسپورت کشور سوئد با کسب ۱۰۹ امتیاز و امکان سفر اتباع آن به ۱۷۶ کشور جهان بدون دریافت روادید معتبرترین پاسپورت جهان شناخته شد.کشورهای بلژیک، ایتالیا، اسپانیا، ایرلند، فنلاند، آلمان، دانمارک، سوئیس و لوکزامبورگ در رده‌های بعدی قرار دارند.در این رده‌بندی پاسپورت آمریکا با ۹۸ امتیاز و امکان سفر بدون ویزا به ۱۷۴ کشور جهان به دلیل شرایط سخت مالیاتی در مکان ۳۵ و پایین‌تر از موناکو و لهستان قرار دارد.همچنین پاسپورت روسیه با ۶۵.۵ امتیاز و امکان سفر بدون روادید شهروندان آن به ۱۰۵ کشور در مکان هشتاد و دوم قرار دارد.معتبرترین پاسپورت را در میان همسایگان کشور موسوم ایران شهروندان آزربایجان شمالی و ترکیه دارند که  شهروندان ترکیه‌ای می توانند با پرداخت ۱۶۶یورو و بعد از ۹۵ ساعت کاری پاسپورت بگیرندو بدون نیاز به دریافت ویزا به ۱۰۰ کشور سفر کنند و با دو رتبه فاصله، امارات قرار دارد که اگرچه به ترتیب ۲ ساعته پاسپورت می دهد و با ۹ یورو ارزان‌ترین پاسپورت جهان را دارد اما شهروندانش می توانند بدون نیاز به دریافت ویزا به ۷۷ کشور بروند و قطر هم بعد از امارات در رتبه ۴۴ قدرتمندترین پاسپورت‌های جهان قرار دارد.جمهوری آزربایجان شمالی رتبه  ۶۱ پاسپورت معتبر جهان را به خود اختصاص داده است , در منطقه قفقاز,آزربایجان شمالی بعد از روسیه دومین پاسپورت معتبر را داراست.


رتبه بندی پاسپورت های جهان

رتبه بندی پاسپورت های جهان

 

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture