/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » ایران محکوم به پرداخت 50 میلیارد دلار غرامت

ایران محکوم به پرداخت 50 میلیارد دلار غرامت

اوغوز تی وی:روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی به قلم چارلی ساوج، نوشت: توافقنامه هسته ای ایران ممکن است به دست‌ آویزی برای طرح ادعاهای حقوقی در زمینه تروریسم علیه این کشور تبدیل شود. طی 20 سال گذشته، قربانیان حملات تروریستی بیش از 50 میلیارد دلار را طی احکامی غیابی علیه ایران، بدست آوردند.

هرچند افراد نمی توانند در دادگاه های آمریکایی برضد دولت های خارجی شکایت کنند اما از هنگامی که کنگره آمریکا یک قانونی استثناء را در پرونده های مرتبط با تروریسم در نظر گرفت، قربانیان حملات تروریستی بیش از 50 میلیارد دلار را در احکام غیابی علیه ایران به دست آورده اند و اکنون توافقنامه هسته ای بعد جدیدی را به این روند افزوده است.

در نخستین پرونده از این نوع، گروهی از قربانیان حملات تروریستی و بستگان افراد کشته شده که پیش از این موفق شده بودند احکام غیابی را بر ضد ایران بگیرند، به یک دادگاه اروپایی مراجعه کردند تا این احکام را اجرا کنند. در این مورد یک قاضی در لوکزامبورگ دستور مسدود کردن 1.6 میلیارد دلار از دارایی های متعلق به بانک مرکزی ایران را صادر کرد.

پیام محسنی، مدیر پروژه ایران در «مرکز بلفر برای علم و امور بین الملل»(Belfer Center for Science and International Affairs) در دانشکده کندی دانشگاه هاروارد در این باره می گوید: اگر قربانیان بتوانند موفق شوند و وجوه را مسدود کنند، گامی به سمت تقابل جدید برداشته شده است.

روند صدور این حکم به صورت بی سر و صدا انجام گرفته شده و رونوشت آن در حال حاضر در واشنگتن منتشر شده است.

همچنین وکلای قربانیان چند روز پیش نامه ای را به نخست وزیر لوکزامبورگ فرستاده و از دولت این کشور خواستند تا در برابر تلاش های ایران به منظور رفع توقیف این دارایی ها ایستادگی کند.

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture