/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » ا‌رمنی‌ها در سالگرد نسل کشی خوجالی جبهه را به آتش گرفتند-  ۵ شهید

ا‌رمنی‌ها در سالگرد نسل کشی خوجالی جبهه را به آتش گرفتند-  ۵ شهید

 
اغوز تی‌وی :ارمنی‌ها در سالگرد نسل کشی تورکان ,مداوما آتش‌بس را در خطوط جبهه‌ زیر پا میگذارد .درگیرهای نیروی‌های  ارمنستان با نظامیان جمهوری آزربایجان شمالی در منطقه مورد  اشغالی قاراباغ ۵ شهید  برجای گذاشته است. به گزارش اغوز تی‌وی ، وزیر دفاع جمهوری آزربایجان شمالی  امروز (دوشنبه) اعلام کرد؛  ۵ سرباز آزربایجان شمالی  در درگیری با  اشغالگران ارمنستان در منطقه “قاراباغ” شهید شدند.

نام سربازان به شهادت رسیده در درگیری های مذکور به شرح ذیل است:   عبدالله اوف اقشین، نظر اوف شاهلار، قاشملی تورال،  قدیم اوف زولفو و جعفراوف ذاکر است.

وی در ادامه افزود: این درگیری‌ها در ساعات اولیه روز شنبه رخ داد؛ اما اشغالگران همچنان از تحویل دادن اجساد این ۵ سربازشهید  امتناع می کنند. جدایی طلبان منطقه “قاراباغ” در بیانیه‌ای اعلام کردند: این اجساد به دولت جمهوری آزربایجان شمالی  تحویل داده نمی شود؛ زیرا آذربایجان توافق آتش بس را نقض کرده است.

با این حال روز گذشته( ۸ اسفند/۲۶ فوریه) نیز در حالی‌که نمایندگان سازمان امنیت و همکاری اروپا و جمعیت بین المللی صلیب سرخ برای تحویل اجساد در محل حاضر شده بودند، ارمنستان با نقض توافقنامه و طرح شروط جدید و غیرقابل قبول از اعاده آنها سر باز زد.

نیمه شب ۲۴ فوریه ارتش ارمنستان مواضع جبهه  آزربایجان شمالی  را هدف حملات سنگین قرار داد. در پی تلاش نیروهای ارمنستان به منظور کنترل مواضع آذربایجان در منطقه خوجاوند- فضولی درگیری‌های شدید صورت گرفت. این حملات با دفاع نیروهای آذربایجان پیشگیری و واحد‌های نظامی ارمنستان مجبور به عقب نشینی شد.

این گزارش می افزاید، ارمنستان با نقض توافق اولیه حاصله با مشارکت میانجیگران بین المللی، در راستای برداشتن اجساد نظامیان آذربایجانی مانع تراشی و مطالبات جدید غیرقابل قبولی را مطرح کرده است.در سمت مقابل اخبار ضد و نقیضی از تعداد تلفات نیروهای ارمنستان منتشرشده است به صوری که در برخی خبرهای غیر رسمی تعداد کشته شدگان و زخمی‌های نیروهای ارمنستان ۳۷۰ نفر گزارش شده است.

تورکیه حملات ارمنستان به آزربایجان شمالی را محکوم کرد

به گزارش رسانه‌های تورکیه ، وزارت امور خارجه تورکیه با انتشار بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن حملات ارمنستان به آزربایجان شمالی که در خطوط مرزی دو کشور روی داد، ارمنستان را به رعایت آتش‌بس وپایان دادن به نقض آن فراخواند.

در این بیانیه آمده است: حمله شب روز ۲۴ فوریه ارمنستان با اسلحه سنگین به آزربایجان که شهدایی نیز بر جای گذاشته را محکوم می کنیم.

وزارت خارجه تورکیه نسبت به جان باختگان این حمله ادای احترام و برای مجروحان حادثه نیز آرزوی سلامتی و بهبودی کرده است.طی این بیانیه همچنین خاطر نشان شده است که ارمنستان بیش از یک ربع قرن است که یک پنجم خاک آزربایجان شمالی را تحت اشغال قرار داده است.در ادامه متن بیانیه ذکر شده است: ما ارمنستان را به عدم تکرار حملات شدید در مرز دو کشور دعوت می کنیم.

همچنین تصریح گردیده است: تلاش‌های تورکیه به عنوان یکی از اعضای گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا؛ در راستای دستیابی به حل عادلانه و پایدار اختلاف قاراباغ با لحاظ حفظ تمامیت ارضی و استقلال آزربایجان شمالی ادامه خواهد داشت.در پایان این بیانیه از گفتگوی تلفنی مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه تورکیه با المار محمد یاراف، همتای تورک خود در مورد درگیری‌ها در مرز این کشور با ارمنستان خبر داده شده است.

ارکان اوزاورال، سفیر تورکیه در باکو به همراه کارکنان سفارتخانه و جمعی از نمایندگان سازمان‌ها و نهادهای تورک نیز از بنای یادبود قتل عام خوجالی بازدید کردند.او در گفتگو با خبرگزاری آناتولی ضمن آرزوی شادی بر روح شهدا اظهار داشت:”بیست و پنج سال پیش ۶۱۳ نفر از افراد بی‌گناه تنها به جرم تورک بودن و آذربایجانی بودن، وحشیانه به قتل رسیدند و هنوز اطلاعاتی از سرنوشت ۱۵۰ نفر از مردم شهر در دست نیست.روزی عدالت اجرا خواهد شد. تا زمانی که این این منطقه دوباره به خاک آذربایجان بازنگشته و یک میلیون نفری که به دلیل کوچ اجباری بی‌خانمان شدند به کشورشان بازنگردند بی‌عدالتی بزرگ و بزرگ تر خواهد شد”.

گفتنی است در حمله نيروهای ارمنستان در تاریخ ۲۶ فوريه سال ۱۹۹۲ به شهر خوجالی جمهوری آزربایجان شمالی واقع در منطقه کوهستانی قاراباغ ۶۱۳ شهروند غيرنظامی، از جمله ۶۳ کودک، ۱۰۶ زن و ۷۰ سالخورده کشته شدند.

در این فاجعه انسانی همچنین ۴۸۷ نفر از جمله ۷۶ کودک مجروح، ۱۲۷۵ تن دیگر اسیر و ۱۵۰ نفر نیز مفقودالاثر شدند.

تیتر اصلی روزنامه های جمهوری آزربایجان شمالی در ۲۷ فوریه در مورد سالگرد نسل کشی خوجالی و درگیری های صورت گرفته در جبهه قاراباغ بوده است.

روزنامه مساوات

در سالروز فاجعه خوجالی تخریبات نیروهای ارمنی در جبهه قاراباغ ادامه دارد

ارمنستان آخرین امیدهای صلح را هم به باد می دهد

بزرگداشت قربانیان قتل عام خوجالی در جمهوری  آزربایجان شمالی 

روزنامه گوندم

وزیر دفاع جمهوری آذربایجان: در گیری های شدید در خط مقدم ادامه دارد

اعترافات شوکه آور زوری بالایان در ارتباط با فاجعه خوجالی

روزنامه باکی خبر

به رسمیت شناخته شدن قتل عام خوجالی در مجالس کشورها بخشی از افشای سیاست های تجاوزکارانه ارمنستان است

در تنگنا قرار گرفتن اروپا بدون در نظر گرفتن گاز آزربایجان شمالی  قابل درک است

آغاز مرحله جدیدی از اقدامات در تجارت خارجی جمهوری آزربایجان شمالی 

افزوده شدن بخش آبشرون به پروژه “کریدور گاز جنوب”

روزنامه رسپوبلیکا

اسناد قتل عام خوجالی، افشای تبلیغات دروغین ارامنه برای سال ۱۹۱۵ مقابل ترکیه است

مراسم احداث پارک یادبود قربانیان خوجالی در استانبول

همزمان با ۲۵امین سالگرد فاجعه خوجالی اعتراض در مقابل سفارت ارمنستان در واشینگتون

مراسم بزرگداشت یاد قربانیان خوجالی در کنگره جمهوری پرو

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture