/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » بدنبال طرح ۱۲ گانه آمریکا علیه ایران ،اورپا دو دل ماند روسیه پشت ایران را در سوریه خالی‌ کرد
بدنبال طرح ۱۲ گانه آمریکا علیه ایران ،اورپا دو دل ماند روسیه پشت ایران را در سوریه خالی‌ کرد

بدنبال طرح ۱۲ گانه آمریکا علیه ایران ،اورپا دو دل ماند روسیه پشت ایران را در سوریه خالی‌ کرد

 اوغوزتی‌وی: پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، سه‌شنبه اول خرداد گفته است، خواسته‌های واشینگتن از رژیم تروریست پرور برای تغییر رفتار، درخواست‌های دشواری نیستند و آمریکا می تواند با اتحادیه اروپا به یک رویکرد مشترک دیپلماتیک در قبال ایران دست یابد.


به گزارش رویترز، مایک پومپئو در کنفرانس خبری وزارت امور خارجه آمریکا  برای دستیابی به یک توافق هسته‌ای جدید با ایران ۱۲ خواسته تعیین کرد. آقای پومپئو گفت, آمریکا «شدیدترین تحریم‌های تاریخ را علیه ایران وضع خواهد کرد و اگر حکومت ایران رفتار خود را عوض نکند فشار تحریم‌ها افزایش خواهد یافت».
خواسته‌های ۱۲ گانه مایک پومپئو برای توافق تازه با ایران حدود دو هفته پس خروج آمریکا از توافق هسته‌ای بین ایران و شش قدرت جهانی مطرح شد.
فدریکا موگرینی گفته بود، مخاطب سخنان مایک پومپئو تمامی حامیان برجام بودند.خانم موگرینی با این حال تاکید کرده بود که اتحادیه اروپا نیز نگرانی‌ها در خصوص نقش ایران در منطقه، تروریسم و نقض حقوق بشر دارد و تحریم هایی هم در این زمینه برای تغییر رفتار ایران اعمال کرده است.
حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران،نیز در واکنش به اظهارات مایک پومپئو گفت که دولت آمریکا ۱۵ سال به «عقب برگشته» و سخنان جرج بوش رئیس‌جمهوری سابق این کشور را «تکرار» می‌کند. «دنیای امروز نمی‌پذیرد آمریکا برای جهان تصمیم بگیرد».

با این حالی آقای پومپئو  پاسخ داد و گفت، معیارهایی که وی مطرح کرد «توقعات زیادی نیستند.»
وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرد، معیارهایی که مطرح شد استاندارد‌های حداقلی بود. استانداردهایی که انتظار داریم همه کشورهای جهان آنها را رعایت می کنند. ما قوانین خاصی برای رفتارهای ایران تعیین نکردیم. خیلی ساده از آنها خواستیم مانند همه کشورهای نرمال و عادی و غیرجنگ‌طلب رفتار کنند. به همین سادگی.

مایک پومپئو تاکید کرد: این خیال پردازی نیست، اگر از ایران خواسته شود به سمت ریاض موشک شلیک نکند .
شبه نظامیان حزب الله لبنان از مهم‌ترین نیروهای حامی حکومت بشار اسد در جنگ داخلی سوریه و حامی‌ سیاست‌های شووینیستی رژیم فارس هستند.

مایک پومپئو با بیان این که آنچه روز گذشته اعلام کرد ایران باید انجام دهد «چندان دشوار» نیست، گفت برخلاف برخی از گزارش‌هایی که در این ارتباط منتشر شده، این یک «خیالبافی» نیست.
پرزیدنت ترامپ با بیان این که دولت او متعهد به همکاری با متحدان ایالات متحده برای پایان دادن به جاه طلبی‌های هسته‌ای و منطقه‌ای حکومت ایران است، دلایل آمریکا برای تشکیل یک ائتلاف جهانی علیه جمهوری اسلامی را شرح داد.
 

 سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید آمریکا، روز سه‌شنبه اول خرداد، در حساب کاربری خود در توئیتر نوشته است «توافق [اتمی با] ایران، یکی از بدترین توافق‌های تاریخ بود، و امنیت آمریکایی‌ها را تضمین نمی‌کرد». خانم سندرز ادامه داده است که «به همین دلیل رئیس‌جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ، از آن خارج شد».

 روسیه در این میان همصدا با غرب نیروهای ایرانی هم باید سوریه را ترک کنند
اروپایی‌ها که خواستار حفظ برجام هستند، در عین حال در انتقاد از برنامه موشک‌های بالیستیک و «دخالت‌ها» و «اقدامات بی‌ثبات‌کننده» ایران در منطقه با ایالات متحده همراه شده‌اند.در این میان همصدا با غرب روسیه از همه نیروهای خارجی از جمله ایران و حزب‌الله خواسته که سوریه را ترک کنند. ایران آن را قبول نکرده.
ایرنا تاکید کرده: « که مذاکرات روسیه با غرب برای حفظ برجام همزمان با رایزنی‌ها در خصوص نقش منطقه‌ای ایران در سوریه آغاز شده است.
باید واقع‌گرایانه به تصمیم‌گیری‌های روسیه نگاه کرد، این کشور اولویت را بر منافع ملی خود استوار کرده است و غیرمنطقی است که تصور کنیم روس‌ها به دلیل روابط نزدیک سیاسی و امنیتی با تهران و تلاش‌های دیپلماتیک چهار سال گذشته، همواره در کنار تهران خواهند ایستاد، زیرا مسکو در ۱۸ سال گذشته نشان داده تمایل به سیاست برد – برد دارد.»

طولی نکشید که آلکساندرلاورنتف، نماینده رئیس جمهوری روسیه در امور سوریه بلافاصله آن را توضیح داد و گفت: «همه نیروهای خارجی از جمله نیروهای آمریکایی، تورک، ایرانی و گروه حزب‌الله لبنان باید سوریه را ترک کنند.»
نماینده پوتین در امورسوریه تاکید کرد که فقط دو پایگاه نظامی روسیه در سوریه باقی می‌ماند و هیچ نیروی نظامی خارجی دیگری در این کشور نخواهد بود.
ایران درخواست روسیه را بی‌پاسخ نگذاشت. بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه‌ی جمهوری اسلامی، در واکنش به این درخواست روسیه پاسخ داد: «کسی نمی‌تواند ایران را وادار به کاری کند و تا زمانی که تروریسم باشد و دولت سوریه بخواهد ایران حضور خواهد داشت.» 

 

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture