/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » برگزاری رفراندم در ارمنستان برای بازگرداندن قاراباغ به آزربایجان

برگزاری رفراندم در ارمنستان برای بازگرداندن قاراباغ به آزربایجان

اوغوز تی وی:رئیس جمهور ارمنستان برای اعاده قاراباغ به آزربایجان، طرح همه پرسی در این کشور برگزار خواهد کرد.
به گزارش اوغوز تی وی، وبسایت خبری Publika.az  آزربایجان شمالی با اثتناد به روزنامه Joxovurd ارمنستان گزارش داده است سرژ سارکسیان، رئیس جمهور ارمنستان در این کشور برای اعاده قاراباغ به آزربایجان، همه پرسی برگزار خواهد کرد.

این روزنامه تأکید کرده است اقدامات مخفی پیرامون مناقشه قاراباغ به سرعت درحال انجام است.

روزنامه Joxovurd ارمنستان نوشته است:” در مطبوعات آزربایجان و ارمنستان نسبت به نظارت مستقیم ولادیمیر پوتین بر حل مناقشه نوشته می شود. انتظار می رود در روزهای نزدیک گفتگوها آغاز خواهد شد. اطلاعاتی در دست است که نشان می دهد سرژ سارکسیان به منظور مذاکره برای اعاده قاراباغ به این منطقه سفر کرده است. انتظار می رود سارکسیان برای اعاده قاراباغ همه پرسی برگزار خواهد کرد”.

بنابراین گزارش، سرگی مارکوف، سیاستمدار و مدیر موسسه مطالعات سیاسی روسیه چند روز پیش گفته بود که تا پایان سال جاری میلادی، ۵ شهر اطراف قره باغ اشغالی به آزربایجان بازگردانده خواهد شد.

وی با بیان اینکه طرح درباره قاراباغ کوهستانی به زودی اجرا خواهد شد، افزود:”طرح پیشنهاد شده در کازان(روسیه) که با موافقت سران گروه مینسک نیز همراه است، در آینده ای خیلی نزدیک به اجرا درخواهد آمد. بر اساس همین طرح، در مرحله اول ارمنستان ۵ شهر(از ۷ شهر) اطراف قره باغ اشغالی را به آزربایجان اعاده خواهد کرد و آزربایجان آوارگان خود را در همین مناطق اسکان خواهد داد. پس از آن، به مسئله بازگرداندن قره باغ کوهستانی و ۲ شهر دیگر اطراف آن پرداخته خواهد شد”.

بنا به اظهارات سرگی مارکوف، این طرح در زمان ریاست جمهوری دیمیتری مدودف در شهر کازان روسیه مورد قبول واقع شده است و مفاد این طرح نیز به همان گونه ای است که شرح داد.

شایان ذکر است مناقشه قاراباغ کوهستانی نخستین بار در سال ۱۹۸۸ و در زمان شوروی سابق با ادعای مالکیت ارمنی ها به این منطقه آغاز شد و پس از فروپاشی شوروی، در سال ۱۹۹۱ ـ ۱۹۹۴ با یورش ارمنی ها درگیری شدیدی بین آزربایجان و ارمنستان بوقوع پیوست که در نتیجه آن ۲۰ درصد اراضی آزربایجان ( قره باغ کوهستانی و ۷ شهر اطراف آن لاچین، کَلبَجَر، آغ دام، فضولی، جبراییل، قوبادلی و زنگیلان) توسط نظامیان ارمنستان اشغال شد. همچنین بیش از یک میلیون تورک آزربایجانی نیز از خانه و کاشانه خود آواره شدند.

در سال ۱۹۹۳ شورای امنیت سازمان ملل متحد با صدور قطعنامه های ۸۲۲، ۸۵۳، ۸۷۴ و ۸۸۴، ارمنستان را کشور اشغالگر معرفی کرده و خواستار خروج بی قید شرط و فوری از اراضی آزربایجان را شد. اتحادیه اروپا، سازمان همکاری کشورهای اسلامی و برخی سازمان و نهادهای بین المللی نیز در قطعنامه های جداگانه ای، اشغال اراضی آزربایجان از سوی ارمنستان را محکوم و خواستار خروج فوری ارمنی ها از خاک آزربایجان را شده اند.

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture