/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » بستری شدن خانم رقیه علیزاده همسر عباس لسانی

بستری شدن خانم رقیه علیزاده همسر عباس لسانی

اوغوز تی وی:طی روزهای اخیر و در پی فشارهای روحی و روانی شدید که به خانواده عباس لسانی تحمیل می‌گردد وضعیت جسمانی خانم علیزاده بدتر شده است.

بنا بر این گزارش، خانم رقیه علیزاده امروز (یکشنبه ۲۲ فروردین) به دلیل احتمال بروز سکته مغزی در یکی از بیمارستان‌های شهرستان اردبیل بستری گردیده است.

لازم بذکر است پس از زندانی شدن آقای عباس لسانی فشارهای روحی و روانی بر خانواده این فعال ملی مدنی تشدید شده و بارها با احضار خانم علیزاده و فرزندانشان به دادگاه و تماس‌های مکرر اداره اطلاعات این خانواده را تحت شکنجه روحی قرار داده‌اند.

در آخرین مورد و پس از شنیدن خبر دادگاهی شدن دوباره و غیرقانونی این فعال مدنی وضعیت جسمانی خانم علیزاده وخیم‌تر شده و در بیمارستان بستری شده‌اند.

عباس لسانی روز گذشته (۲۱ فروردین) در شعبه ۶ بازپرسی دادگاه عمومی و انقلاب شیراز به ریاست بازپرس پرونده زارع بار دیگر محاکمه شد.  اتهام عباس لسانی که به نیابت از دادگاه عمومی و انقلاب شهرستان اردبیل توسط بازپرس زارع به ایشان تفهیم گردید، “فعالیت تبلیغی علیه نظام به نفع گروهها و سازمانهای مخالف نظام و مغایر با تمامیت ارضی کشور به منظور تجزیه طلبی و استقلال آزربایجان از طریق تهیه و در اختیار قرار دادن فایل و بیان صوتی خود جهت تحریک قومگرایان افراطی یا پان‌ترکیست در راستای ایجاد اغتشاشات و تظاهرات غیر قانونی” می‌باشد.

آقای عباس لسانی پیشتر از طرف شعبه اول دادگاه انقلاب شهرستان اردبیل طی ابلاغ دادنامه‌ای در مورخه ۵ فروردین ۱۳۹۴ شمسی به یک سال حبس تعزیری محکوم گردیده بود و هم‌اکنون در زندان عادل‌آباد شیراز (در تبعید) در حال سپری کردن این دوره محکومیت خود است.

عباس لسانی فعال ملی ـ مدنی آزربایجان جنوبی پیش از آن نیز بارها به دلیل فعالیت‌های مدنی خود از سوی نهادهای امنیتی بازداشت و زندانی شده است.

آقای لسانی در سال ۱۳۷۶ به دلیل فعالیت‌هایش در سطح شهر اردبیل بازداشت گردید. همچنین وی به علت شرکت در تظاهرات سال ۸۵ اردبیل و شرکت در مراسم سالیانه قلعه بابک در تیر ۸۴ به ۳۰ ماه حبس تعزیری از سوی مراجع قضایی اردبیل و اهر محکوم شد. وی در طول سالهای ۸۵ ، ۸۶ ، ۸۷  در حال سپری کردن دوران محکومیت خود بوده که مدتی از محکومیت خود را در تبعید و در زندان یزد گذراند.

این فعال ملی ـ مدنی آزربایجان به دلیل شرکت در مراسم قلعه بابک در سالهای ۱۳۸۲ ٬ ۱۳۸۳ و ۱۳۸۴، به دلیل شرکت در مراسم سالگرد مشروطیت بر سر مزار باقرخان سالار ملی در مرداد ۱۳۸۴، انتشار تقویم تورکی در سال ۱۳۸۲، تحصن اعتراض‌آمیز در روز ۲ تیر ۱۳۸۳ در مسجد سرچشمه اردبیل، روز ۴ خرداد ۱۳۹۰ به دلیل شرکت در سالگرد شهدای خرداد ۱۳۸۵ آزربایجان در اورمیه، روز ۶ مهر ماه سال ۱۳۹۱ به دلیل شرکت در مراسم سالگرد مرحوم ابراهیم جعفرزاده در خوی و روز ۱ اسفند ۹۲ در آستانه روز جهانی زبان مادری به همراه ده‌ها تن از فعالان تورک آزربایجانی در اهر  بازداشت شده است.

سازمان عفو بین‌الملل، انجمن دفاع از حقوق زندانیان، سازمانهای مختلف حقوق بشری طی سالیان گذشته بیانیه‌های متعددی در دفاع از این فعال توررک آزربایجانی و نگرانی از وضعیت وی صادر کرده‌اند.

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture