/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » تاریخدان روس: نسل کشی خوجالی صورت گرفته و سربازان روس گناهکارند

تاریخدان روس: نسل کشی خوجالی صورت گرفته و سربازان روس گناهکارند

اوغوز تی وی:یوری پومپیف، تاریخدان معروف روس که فعالیت‌هایی ارزشمند در خصوص اتفاقات قاراباغ انجام داده است، در خصوص نسل کشی خوجالی سخن گفته است.
، این تاریخدان روس در گفتگو با بخش روسی سایت آزربایجانی پابلیکا اعلام کرده است، در خصوص اتفاقات خوجالی به صراحت میتوان گفت که “نسل کشی” اتفاق افتاده است.

به گفته وی، آزربایجانی‌ها اعم از غیرنظامیان و کودکان در خوجالی به شکل وحشتناکی در مقابل دیدگان همگان کشته شدند و عاملین این اتفاقات روزی محاکمه خواهند شد.

این تاریخدان روس اعلام کرده است که در خصوص اتفاقات خوجالی با اشخاص زیادی که این حادثه را از نزدیک دیده اند، دیدار کرده است و تاثیرات روانی این نسل کشی بر روی این اشخاص را نیز با دیدگان خویش شاهد بوده است.

او در خصوص شرکت نیروهای روس در این نسل کشی در کنار نیروهای ارمنی گفته است که “نیروهای 366 ارتش روسیه اعم از نیروهای پیاده و تانک‌چی‌ها در این نسل کشی شرکت داشته‌اند”.

بامداد روز 26 فوریه 1992، نیروهای ارتش ارمنستان و شبه نظامیان این کشور به همراه نیروهای 366 ارتش روسیه و با کمک‌های گسترده جمهوری اسلامی ایران بصورت وحشیانه‌ای وارد شهر خوجالی در منطقه قاراباغ آزربایجان شده و مردم غیرنظامی و بی دفاع این شهر را قتل عام کردند.

براساس آمارهای موجود از جمله آمارهای سازمان های حقوق بشری، در این فاجعه غیر انسانی 613 نفر از غیرنظامیان از جمله 63 کودک و 106 زن به شکل غیر انسانی توسط نیروهای ارمنی به قتل رسیدند و شهر خوجالی بصورت کامل از تورکان آزربایجانی تخلیه شد و بومیان مظلوم این شهر مجبور به ترک سرزمین‌های خود شدند.

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture