/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » ترازآب موجود در دریاچه اورمیه نسبت به سال گذشته ۱۳ سانتی متر دیگر کاهش یافت
ترازآب موجود در دریاچه اورمیه نسبت به سال گذشته ۱۳ سانتی متر دیگر کاهش یافت حجم آب دریاچه اورمیه ۲۹۰ میلیون مترمکعب کمتر شد

ترازآب موجود در دریاچه اورمیه نسبت به سال گذشته ۱۳ سانتی متر دیگر کاهش یافت

اوغوزتی‌وی:فرهاد سرخوش رئیس ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی اعتراف کرد: «حجم آب موجود در دریاچه اورمیه در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته ۲۹۰ میلیون مترمکعب دیگر کاهش یافته و به ۲ میلیارد و ۱۰ میلیون مترمکعب رسید.تراز آب دریاچه نسبت به زمان مشابه در سال گذشته ۱۳ سانتی متر کاهش یافته و به رقم ۱۲۷۰.۷۵ رسید در حالی که سال گذشته ۱۲۷۰.۸۸ بود.»

وی با اشاره به وسعت دریاچه در مقایسه با سال ۹۶ گفت: «متأسفانه وسعت دریاچه با کاهش روبرو بوده و از رقم ۲۴۲۵.۶۷ به رقم ۲۲۸۸.۳۳ کاهش یافته است.»«احیا دریاچه اورمیه» وعده مهم حسن روحانی به مردم آذربایجان در زمان تبلیغات دور اول ریاست جمهوری بود. 

مسعود تجریشی مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیا پیش از این اعلام کرده بود که تنها یک میلیارد متر مکعب آب در بستر دریاچه اورمیه وجود دارد. در حالت نرمال وسعت دریاچه اورمیه باید ۵۸۰۰ کیلومتر مربع و تراز مخزن آن ۱۲۷۸.۰۲ باشد. با اساس سخنان مسعود تجریشی ۹۸ درصد از دریاچه خشک شده است. 

بنا به گفته نماینده‌  رژیم , عیسی کلانتری, ازاعتبار اولیه تخصیص داده شده۱۷۰۰میلیارد تومانی جهت احیای دریاچه , از اول سال جاری ۹۵ تا به امروزهیچ خبر و زمزمه‌ای به گوش نرسیده و نمیرسد.

هفته گذشته «حسن روحانی» با بیشرمی  در تبریز،در مورد  احیا دریاچه اورمیه، به دروغ  ادعا کرد: «اگر اقدامات دولت نبود، این پهنه آبی تاکنون خشک شده بود.»

روحانی نفر در ۵ سال اندک توجه به احیای دریاچه اورمیه نکرد بر عکس در دوره ریاست جمهوری حسن روحانی بهترین فرزندان آزربایجان بخاطراعتراض به خشکانیده شدن دریاچه اورمیه و عمل نکردن به وعده‌های احیای دریاچه اورمیه به زندان‌های طویل المدت محکوم شدند. با خشک شدن دریاچه ی اورمیه رژیم تقریبا به سیاست چندین ساله ی خود علیه تورکان و وطن آنها آزربایجان دست مییابد.رژیم حتی پیشنهاد کمک‌های مالی  بین‌المللی و  پروژه‌های مجانی‌ کارشناسان کشور‌های مختلف در جهت ایجاد ابر مصنوعی یا باز کردن آرام سد‌ها را هم قبول نکرد.

ماجرای انتقال آب وان به دریاچه اورمیه یا انتقال آب عراض به اورمیه یا انتقال آب خزر به اورمیه همه سیاه بازی و جنگ تبلیغاتی خود رژیم هستند که هیچ کدام از آنها نه شدنی و نه امکانپذیر است حتی دولت‌های که دولت ایران ادعا می‌کند از آن کشور آب خواهد کشید هم از موضوع اطلاع ندارند و از همه مهمتر این کار از نظر کارشناسان سیاسی و محیط زیستی‌ کاری محال و نشدنی است .
سران مافیایی سپاه پاسداران با احداث سدهایی تجاری بر روی رودخانه‌های آزربایجان جنوبی و رود‌های تغذیه کننده دریاچه اورمیه (بیش از ۴۰ رود بزرگ) باعث خشکی دریاچه ارومیه گردید.جاده میانگذر غیر مهندسی دریاچه هم بر شدت این خشکی افزود.
در ۵ سال روحانی‌ با وعده‌های دروغ  توانست بعضی‌ از فعالین آزربایجانی را فریب داده و اعتراضات خیابانی ملت تورک آزربایجان به عنوان اهرم فشار برای احیا دریاچه و اعتراض به سیاست‌های فاشیستی دولت فارس برای خشکاندن دریاچه را بدین وسیله به راحتی‌ سرکوب و کنترل کند.

بنا به گفته مرضیه لک عضو هیات علمی پژوهشکده علوم زمین, دریاچه اورمیه انباشته از نمک بوده و هر چه زودتر باید آب وارد دریاچه گردد . در عین حال شوری آب دریاچه اورمیه ۴۰۰ گرم بر لیتر می باشد وخشک شدن دریاچه اورمیه اکوسیستم منطقه را به کلی تغییر داده و علاوه بر افزایش کانون‌های تولید ریزگرد در منطقه، بر روی دمای هوا و وزش بادهای منطقه تاثیر گذاشته که یکی از تبعات آن، آلودگی مکرر شهرهای تبریز و اورمیه است.

طوفان‌های نمکی ناشی از خشک شدن دریاچه اورمیه، نیز در حال نابود کردن باغات، اراضی کشاورزی و محیط زیست آذربایجان است.بیش از ۲۵۰۰ روستا که همه کشاورزند تخلیه شده است .بنا به اطراف خود رژیم وضعیت بحرانی دریاچه اورمیه زندگی ۲۵ میلیون نفر را تهدید می کند.

اگر این روند تا چند ماه هم ادامه پیدا کند شیوع بیماریهای وخیم و خشکی وطوفان‌های نمکی پیرامون اطراف دریاچه باعث مشکلات زیست محیطی و مشکلات بی‌درمان برای ملت آزربایجان شده وملت مجبور به ترک خاک و بوم خود آزربایجان خواهند شد , خاک و بومی که میراث چندین هزار ساله ی اجداد و نیاکانمان بوده و هست خاک و بومی که سالیان سال بدست رژیم غاصب و اشغالگر ایرانی‌ در دست چپاول و غارت میباشد.

کارشناسان عقیده دارند تنها راه نجات دریاچه اورمیه عاجلا از بین بردن سد‌های تجاری از راه رودخانه‌های تغذیه کننده دریاچه است.

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture