/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » تشکیل کمیته دائمی “دخالت های ایران” در اتحادیه عرب

تشکیل کمیته دائمی “دخالت های ایران” در اتحادیه عرب

اوغوز تی وی:به دنبال ایجاد ناامنی توسط ایران در مناطق مختلفی از کشورهای عربی، اعضای اتحادیه عرب برای مقابله با اقدامات تروریستی و تنش آفرین ایران در منطقه، کمیته ای دائمی تحت عنوان “کمیته ضد دخالت های ایران در کشورهای عربی” را با عضویت بحرین، مصر، امارات و عربستان سعودی در اتحادیه عرب تشکیل دادند.

روزنامه الیوم السابع، به نقل از سخنان شیح خالد بن احمد، وزیر خارجه بحرین درباره اهداف این کمیته می نویسد « از آنجا ایران به عنوان نخسین و مهمترین تهدید برای امنیت کشورهای عربی تلقی می شود، از این رو بر آن شدیم تا برای اولین بار کمیته ای مخصوص به “دخالت های ایران” را تشکیل دهیم».

وزیر خارجه بحرین با اشاره به اینکه کشورهای شورای همکاری خلیج عربی با تهدیدات زیادی از سمت ایران از جمله تهدیدات امنیتی از جانب مرزهای یمن و عراق مواجه هستند، ایران را به عنوان نخستین تهدید امنیتی برای کشورهای عربی توصیف کرده است.

اتحادیه کشورهای عربی بارها ایران را به مداخله در امورداخلی این کشورها متهم کرده اند، اما وزیر خارجه بحرین این بار تاکید کرده است که چنانچه ایران حسن‌نیت خود را نشان ندهد و به “دخالت‌های آشکار” در امور داخلی بحرین و و سایر کشورهای عربی ادامه دهد، بحرین به فکر اجرای سازوکار پیشنهادی شورای همکاری برای مقابله با “دخالت‌های ایران” با همکاری کشورهای دوست و جامعه جهانی خواهد بود.

وزیر خارجه بحرین در توضیح ابزار پیشنهادی شورا در برابر تهدیدات ایران گفته « ابزار مقابله شامل چند حوزه و رویکرد برای مقابله با دخالت‌های نامشروع ایران است که عبارتند از: رویکرد ملی کشورهای عضو شورا، رویکرد کلی کشورهای عضو شورا، رویکرد سیاسی و دیپلماتیک، رویکرد اقتصادی و تجاری، رویکرد فرهنگی و رسانه‌ای».

لازم به ذکر است که بحرین در پی حمله به سفارت عربستان سعودی در تهران به عنوان اولین کشوری بود که سفارت خود در ایران را تعطیل کرد و دیپلمات‌های خود را از تهران فراخواند.

پیشتر نیز نخست وزیر بریتانیا درباره دخالت‌های ایران در کشورهای عربی خلیج گفته بود “ما نیز همچون کشورهای عربی نگران فعالیت موذیانه ایران و دخالت‌های این کشور در مناطق مختلف منطقه هستیم”.

نخست وزیر بریتانیا همچنین تاکید کرد بود که امنیت خلیج، امنیت بریتانیا به شمار می‌رود و بریتانیا به کشورهای حوزه خلیج برای به عقب راندن اقدامات تهاجمی ایران کمک خواهد کرد.

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture