/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » تظاهرات درتورکمان الی شرقی‌(عراق)ادامه دارد, هشدار سازمان ملل به برافراشتن پرچم اقلیمک کرد-فیلم
اشغال کرکوک توسط کرد‌های مهاجر

تظاهرات درتورکمان الی شرقی‌(عراق)ادامه دارد, هشدار سازمان ملل به برافراشتن پرچم اقلیمک کرد-فیلم

اوغوز تی‌وی:تورکمان الی شرقی‌(عراق) با تجمع مقابل استانداری کرکوک به تصمیم یکجانبه شورای این استان برای برافراشتن پرچم اداره اقلیم کرد اعتراض کردند.

 

به گزارش خبرگزاری آناتولی، هزاران نفر از تورکمانهای تورکمان الی شرقی‌(عراق) در اعتراض به تصویت قانون یکجانبه‌ای از سوی شورای استان کرکوک جهت نصب پرچم اداره اقلیم کرد شمال عراق در کنار پرچم دولت مرکزی در مراکز عمومی و اداری این استان تظاهرات کردند.

 

در جریان این تظاهرات یکی از مسئولین استانی کرکوک با خوروی خود درحالی که قصد ورود به استانداری داشت دو تن تظاهرکنندگان را مجروح کرد. خودرو مذکور به سرعت از محل حادثه و دو فرد مجروح به بیمارستان منتقل شدند.

 

آنها با شعارهایی؛ مانند «کرکوک تورکمان بوده و خواهد ماند» و «استاندار، استعفا، استعفا» خواهان لغو قانون “نصب پرچم‌های اداره اقلیم کرد عراق در کنار پرچم رسمی دولت مرکزی در ساختمان‌های اداری کرکوک” شدند.لطفیه تورملی، یکی از تظاهرکنندگان در گفتگو با خبرگزاری آناتولی اظهار داشت: «این تصمیم اشتباه استانداری کرکوک، منجر به فتنه میان گروهای مختلف ساکن در کرکوک خواهد شد. بنابراین در صورت عدم تجدیدنظر این قانون در بغداد تظاهرات خواهیم کرد.»آلماز مختار یکی دیگر از دیگر تظاهرکنندگان نیز تصریح کرد: «کرکوک مصیبت‌های زیادی دیده است. اغتشاش تازه در این شهر، به کار داعش خواهد آمد که به این منطقه نیز نزدیک است. برای اینکه این شهر شاهد مساله‌ای جدیدی نباشد، باید این قانون مورد تجدیدنظر قرار بگیرد.»

 

مجلس استانی کرکوک عراق به طور یک جانبه و تنها با حضور اعضای کرد آن تصویب کرد که در مراکز و سازمان‌های رسمی کرکوک در کنار پرچم عراق، پرچم اداره اقلیم کرد شمال عراق نیز افراشته شود.
مجلس استانی کرکوک عراق تصویب کرد که در مراکز و سازمان‌های رسمی کرکوک در کنار پرچم عراق، پرچم اداره اقلیم کرد شمال عراق نیز افراشته شود.این تصمیم در مجلس استانی کرکوک که تنها با حضور ۲۶ نفر از اعضای کُرد آن تشکیل شده بود، با اکثریت آرا به تصویب رسید.اعضای تورکمان و عرب این مجلس با تحریم آن در جلسه رای گیری شرکت نکردند.
شایان ذکر است که مجلس استانی کرکوک عراق، دارای ۴۱ عضو متشکل از ۹ ترکمن ۶ عرب و ۲۶ نفر کرد است.بعد از این رای گیری، پرچم اداره اقلیم کرد شمال عراق در کنار پرچم عراق در ساختمان مجلس استانی و ساختمان استانداری کرکوک نصب شد.گفتنی است که در هنگام اشغال عراق توسط آمریکا در سال ۲۰۰۳ نیروهای کرد کنترل کرکوک را به دست گرفتند و یک موج مهاجرت کردها به این شهر صورت گرفت. در سال ۲۰۰۵ و بر اساس ماده ۱۴۰ قانون اساسی عراق، پیش بینی شده بود که تنها ساکنین اصلی کرکوک که در دوران صدام حسین، رئیس جمهور مخلوع عراق و بالاجبار شهر را ترک کرده اند به شهر بازگردند و سپس جمعیت شهر سرشماری شده و با برگزاری یک انتخابات در خصوص آینده آن تصمیم گیری شود.
قابل ذکر است که به دلایل مختلف، تا کنون این تصمیم به مورد اجرا گذاشته نشده است. در حالی که بغداد اعلام می دارد اداره این شهر به دولت مرکزی عراق وابسته است، کردهای حاکم در این شهر خواستار الحاق به اداره اقلیم کرد شمال عراق هستند.
در همین حال تورکمان های ساکن شهر نیز خواستار یک موقعیت خاص برای کرکوک هستند.قسمت اعظم جمعیت شهر متشکل از تورکمان ها است.کرد‌های مهاجر و مسلح  چند بار مرکز ثبت احوال کرکوک و شهر‌های تورکمان نشین  را به  اتش کشیده و چندین سال است برای صاحب شدن به منطقه ثروتمند تورکمان‌ها همه جنایتی کرده و همه نوع تبلیغات می‌کنند .
نصب پرچم  جعلی اقلیم کردستان عراق در ادارات دولتی کرکوک, سوزاندن پرچم ترکمنهای عراق و نصب پرچم بارزانی در ادارات شهر ترکمن نشین کرکوک 
وضعیت کنونی مناطق اشغالی توسط اکراد در آزربایجان جنوبی از جمله تیکان تپه(تکاب) ,سایین_قالا (شاهین دژ) ,سولدوز و بویژه,اورمیه که جمعیت ناچیزی از کرد‌های مهاجر در آن ساکن هستند و دیگر مناطق آزربایجان در حال اشغال توسط اکراد بی شباهت به وضعیت کنونی  کرکوک تورکمن نشین نیست.

این نمایش پرده‌ای نیاز به جاوااسکریپت دارد.

 مناطقی که ما ساکن هستیم بمانند کرکوک مورد هجوم و مهاجرت کردها از چهار سو قرار گرفت، حتی در زمان جنگ ایران و عراق نیز جمعیت بیشماری از اکراد رانده شده از عراق توسط رژیم ایران در خاک آزربایجان جنوبی(استان آزربایجان غربی)ساکن شدند،این در حالی است که قبل از آن جمعیت ناچیزی از اکراد در خاک آزربایجان ساکن بودند که آن هم در جنگ میان عثمانی و صفوی در خاک آزربایجان ساکن شدند.
 و همچنین کرکوک تورکمان نشین نیز در زمان صدام حسین مورد تاخت و تاز مهاجرین کرد و غیره قرار گرفته و امروز مدعی خاک کرکوک هستند.
 به همین خاطر ما باید از وضعیت کنونی کرکوک درس عبرت بگیریم، که فردا پرچم جعلی کردستان به مانند کرکوک در دیگر مناطق تورک نشین بویژه در آزربایجان جنوبی خودنمایی نکند

موقعیت کرکوک

در هنگام اشغال عراق توسط آمریکا در سال ۲۰۰۳ نیروهای کرد کنترل کرکوک را به دست گرفتند و یک موج مهاجرت کردها به این شهر صورت گرفت.در سال ۲۰۰۵ براساس ماده ۱۴۰ قانون اساسی عراق، پیش بینی شد که تنها ساکنین اصلی کرکوک که در دوره صدام حسین بالاجبار شهر را ترک کرده اند به شهر بازگردند.قرار بود جمعیت شهر سرشماری و با برگزاری یک انتخابات در خصوص آینده آن تصمیم گیری شود، اما به دلایل مختلف، تاکنون این تصمیم به مورد اجرایی نشده است.بغداد اعلام کرده اداره این شهر وابسته به دولت مرکزی عراق وابسته است، اما کردهای حاکم بر این شهر و به ویژه حزب اتحاد میهنی کرد (طیف وابسته به جلال طالبانی و نزدیک به حکومت ایران) خواستار الحاق به اداره اقلیم کرد شمال عراق هستند.تورکمانهای کرکوک نیز خواهان تصویب یک موقعیت ویژه برای این شهرهستند.

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه نیز طی سخنانی در برنامه شبکه خبری «تی‌.آر.تی» اظهار داشت: تصمیم یک‌طرفه شورای استانی کرکوک عراق در مورد نصب پرچم اداره اقلیم کرد شمال این کشور در کنار پرچم رسمی آن در نهادهای دولتی را اقدامی اشتباه می دانیم.

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture