/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » تهدید آزربایجان توسط روسیه در خصوص قاراباغ
تهدید آزربایجان توسط روسیه در خصوص قاراباغآزربایجان تورکونون اوجا سئسی ? ? اوغوزتی‌وی OğuzTV ? @oguztv ???

تهدید آزربایجان توسط روسیه در خصوص قاراباغ

اوغوز تی وی:سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد: بحرانقارا باغ صرفا باید از طریق مذاکره حل شود و جمهوری آذربایجان را در خصوص پس‌گیری مناطق اشغالی تهدید کرد.

استثمار کشورها و ملتها توسط روسها صفحهات تاریخ را سرخ کرده است سیاست ورزانی که سیاستشان هیچ گاه پدر و مادر نداشته است

ینی مساوات به نقل از منابع روسی خبر داد سرگئی لاوروف در آستانه سفر روسای گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا ( کشورهای میانجی گری کننده برای حل موضوعقارا باغ) به منطقه گفت : « بحرانقارا باغ غیر از گفتگو راه حل دیگری ندارد. چندبار حل این مساله از طریق گفتگو نزدیک بوده است، اما بی اعتمادی میان طرف های بحران بروز کرده است. با این حال، فعالیت ها برای حل بحران ادامه دارد.»

لاوروف افزوده است : « روسیه تلاش های خود را برای حل موضوع قاراباغ ادامه می دهد. روسیه و آمریکا و فرانسه روسای گروه مینسک هستند و ما بطور مستمر با طرفین درگیر دیدار می کنیم و در این چارچوب، برای حل جزییات کوچک، اما خیلی مهم برای تفاهم میان آنها تلاش می کنیم.»

این روزنامه در خصوص سخنان لاوروف با کارشناسان این کشور در این باره گفتگو کرده است.

هشدار روسیه به جمهوری آذربایجان برای پرهیز از عملیات نظامی در قره باغ

عزیر جعفروف، کارشناس امور نظامی گفت : « لاوروف، سخنانی را که بارها بیان کرده، مجددا تکرار کرده است.  دیپلمات روسی با تکرار این سخنان، ما را چه فرض کرده است؟ چرا او یک بار هم شده، طرف اشغالگر را به رعایت حقوق و اصول بین المللی دعوت نمی کند؟ (جمهوری) آذربایجان به قدر کافی ، صبر و تحمل از خود نشان داده است. روسیه طوری وانمود می کند که گویی هربار مذاکرات حل موضوعقار باغ در یک قدمی موفقیت ، برهم خورده است. در این میان نیز ما شاهد تسلیح ارمنستان از طرف روسیه هستیم. اگر یک بار دیگر در جبهه درگیری روی دهد، نتایج بدی درپی خواهد آورد.»

هشدار روسیه به جمهوری آذربایجان برای پرهیز از عملیات نظامی در قره باغ

ائلخان شاهین اوغلو، مدیر « مرکز تحقیقاتی اطلس » جمهوری آذربایجان نیز سخنان سرگئی لاوروف را هشداری به جمهوری آذربایجان برای پرهیز از عملیات نظامی دانست و افزود : « ارمنستان برای تداوم وضعیت موجود و (جمهوری) آذربایجان برای تغییر آن تلاش می کنند.  تغییر وضعیت موجود نیازمند اعمال فشار بر طرف اشغالگر است، اما این نیز برای کرملین و سرگئی لاوروف خوشایند نیست. لاوروف اکنون از آن می ترسد که در ماه های گرم سال، (جمهوری) آذربایجان فشار نظامی بر طرف اشغالگر را افزایش دهد. به همین علت، لاوروف بدون نام بردن از (جمهوری) آذربایجان، هشدار می دهد که جنگ را آغاز نکند.»

هشدار روسیه به جمهوری آذربایجان برای پرهیز از عملیات نظامی در قره باغ

آرزو نقی اف، کارشناس مسایل سیاسی نیز گفت : « از سفر آتی روسای گروه مینسک به منطقه نمی توان انتظار تحول مثبتی را داشت. بحران قره باغ به وضعیت اوج خود  رسیده است. (جمهوری) آذربایجان براساس موازین بین المللی پیشنهادهای خود را مطرح کرده و منتظر پاسخ است. اگر روسای گروه مینسک ، از تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان حمایت کرده اند، پس مشکل چیست؟ اگر برای حل موضوع، اصول مادرید و سایر اسناد مشخص وجود دارد، پس چرا تصمیمی گرفته نمی شود؟ روسای گروه مینسک باید به این سوالات پاسخ دهند و از طرف ارمنی نیز پاسخ بخواهند. روسیه نیز باید به ارمنستان فشار وارد کند. البته، چنین انتظاری دیوانگی است، اما برای حل موضوع اشغال قره باغ، تحقق آن ضروری است. ماکرون ، رییس جمهوری جدید فرانسه نیز باید به وعده ای که پیش از انتخابات فرانسه درباره تلاش برای حل بحران قره باغ داده بود، عمل کند.»

هشدار روسیه به جمهوری آذربایجان برای پرهیز از عملیات نظامی در قره باغ

ینی مساوات همچنین به نقل از روزنامه «ینی آکیت» ترکیه افزوده است : « رجب طیب اردوغان ، رییس جمهوری ترکیه در مراسم افطار حزب عدالت و توسعه برای سفرای خارجی در آنکارا گفت : « سازمان ملل ۲۲ سال است که نمی تواند موضوع اشغال قره باغ را حل کند. شورای امنیت سازمان ملل پنج عضو دائمی دارد. خیلی از کشورها خواهان تغییر این ترکیب هستند. حل تمامی مسایل ، بستگی به موضع گیری های این پنج کشور دارد. آیا توانستند مسایل سوریه و عراق را حل کنند؟ بحران قره باغ میان ارمنستان و (جمهوری) آذربایجان، ۲۲ سال است که حل نمی شود. هنوز هم نخواهند توانست حل کنند. زیرا، اگر فقط یکی از آنها مخالفت کند، این مساله حل نخواهد شد.»

ینی مساوات افزوده است : « روسای گروه مینسک در روزهای آینده به ایروان، پایتخت ارمنستان سفر خواهند کرد و از ارمنستان به  داغلیق قره باغ (قره باغ کوهستانی) خواهند رفت. سفر روسای گروه مینسک از طریق ارمنستان به قره باغ کوهستانی، به حق موجب ایجاد  نارضایتی و بروز سوالاتی در جمهوری آذربایجان می شود. تعجب آور نیز این است که روسای گروه مینسک ، زمان سفر خود به باکو را یک هفته پس از سفر به خان کندی  تعیین کرده اند.  هنوز باکو به این مساله واکنشی نشان نداده است. آیا معنای حرکت گروه مینسک این نیست که این گروه قره باغ کوهستانی را بخشی از ارمنستان می داند؟  اعتمادها به گروه مینسک سلب شده است.»

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture