/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » توافق عربستان و تورکیه برای مقابله با رژیم تروریست پرورایران

توافق عربستان و تورکیه برای مقابله با رژیم تروریست پرورایران

اغوز تی‌وی :اولین جلسه شورای هماهنگی تورکیه ‌-عربستان سعودی روز سه‌شنبه در «آنکارا» با حضور وزاری خارجه دو کشور تشکیل شد. «مولود چاووش‌اوغلو» وزیر خارجه ترکیه و «عادل جبیر» همتای سعودی او در این نشست درباره مسائل مختلف منطقه‌ای از جمله «مقابله با ایران»، نگرانی از درگیری‌های داخلی ترکیه و عربستان و همچنین منافعشان در آینده عراق و سوریه گفت‌وگو کردند.

در این نشست، مولود چاووش اوغلو بر اتفاق نظر کامل آنکارا و ریاض دربارۀ همۀ مسائل خاورمیانه تأکید کرد.عادل جبیر نیز ضمن تأکید بر این اتفاق نظر، با تکرار ادعاهای خود علیه ایران و حزب الله در موضوع سوریه آن‌ها را «عامل پیجیده شدن شرایط در سوریه» معرفی کرد و مدعی شد که کشورش «تلاش می کند با حفظ تمامیت ارضی سوریه، خواسته‌های مردم این کشور را تأمین کند».

وزیر خارجه عربستان سعودی گفت: “مواضع ما با تورکیهدرباره ایران و دخالت‌هایش در منطقه یکسان است”.وزیر  افزود:ریاض حزب پ. ک. ک. را یک سازمان “تروریستی” می‌داند. از تورکیه در جنگ با حزب تروریستی  کرد ( پ ک ک) حمایت می کنیم,ریاض در جنگ میان تورکیه و حزب پ. ک. ک. پشتیبان آنکارا است.

الجبیر اظهار داشت که عربستان به همکاری با دولت ترامپ و کشورهای “برادر” و در مقدمه آنها ترکیه برای از بین بردن “داعش” چشم دوخته است.وزیر خارجه عربستان در ادامه گفت: امیدواریم که مذاکرات  گفتگوی مخالفان و حکومت سوریه به تثبیت آتش‌بس در سوریه منجر شود.

در ادامه این نشست چاووش أوغلو گفت: ما باید به همه اعلام کنیم که روابط ما بهتر است؛ به این معنی که ما تصمیمات لازم را در آینده به صورت هماهنگ اتخاذ خواهیم کرد.وی افزود: ما منافع مشترک داریم به همین دلیل باید به شکل بهتری با یکدیگر هماهنگی کنیم.تصمیماتی که در این نشست اتخاذ کردیم تصمیمات مهمی هستند.

وزیر خارجه تورکیه اعلام کرد که کشورش با ریاض و واشنگتن در جنگ علیه داعش همکاری خواهد کرد.

وی همچنین تاکید کرد که کشورش برای مبارزه با يك گروه تندرو [داعش] با “گروه‌های تروریستی” همکاری نخواهد کرد.

دیدار نخست وزیر ترکیه با وزیر خارجه عربستان سعودی

امروز اردوغان رئیس جمهور تورکیه و نیزبینالی ییلدیریم نخست وزیر تورکیه، عادل بن احمد الجبیر وزیر خارجه عربستان سعودی را به حضور پذیرفت.

در این دیدار، تحولات منطقه ای و عرصه های همکاری بین دو کشور مرود بحث و بررسی قرار گرفت. بر اساس بیانیه منتشره از سوی مرکز رسانه ای دفتر نخست وزیری، در دیدار بین ییلدیریم و الجبیر در کاخ چانکایا، به رضایت دو کشور از تشکیل جلسه شورای هماهنگی تورکیه – سعودی با ریاست وزرای خارجه دو کشور که هدف از آن تقویت روابط فی مابین در همه زمینه ها و افزایش همکاری ها میباشد، تاکید گردید. وزیر خارجه عربستان سعودی اعلام کرد که این دیدار بازتابی است از همکاری مثبت دو کشور در همه زمینه ها. در جریان این دیدار، الجبیر با بیان اینکه در پی کودتای نافرجام ۱۵ جولای توسط ساختار دولت موازی سازمان تروریستی فتح الله گولن (FETÖ/PDY) از مردم و دولت ترکیه حمایت کرده اند، به فرصتهایی ایجاد شده در حیطه همکاری های منطقه ای اشاره کرد. در جریان این دیدار، همکاری ها در عرصه های نظامی، امنیتی اقتصادی، انرژی، ترابری و مبارزه با تروریسم و همچنین حمایت عربستان از مبارزات تورکیهبا سازمان تروریستی فتح الله گولن مورد ارزیابی قرار گرفت.

مولود چاووش آوغلو در پایان خاطرنشان کرد که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور تورکیه در آینده‌ای نزدیک به ریاض و دیگر کشورهای جنوب خلیج عرب سفر خواهد کرد.

 

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture