/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » تورکمانهای عراق نگران از صدور نفت کرکوک از طریق ایران

تورکمانهای عراق نگران از صدور نفت کرکوک از طریق ایران

اغوز تی‌وی: رئیس جبهه تورکمان ‌های تورکمان شرقی‌ ( عراق) و نماینده‌ کرکوک در مجلس این کشورعراق، نگرانی خود را نسبت به امضای تفاهم‌نامه‌ انتقال نفت این شهر از طریق خاک ایران ابراز داشت.ارشد صالحی رئیس جبهه تورکمانهای عراق و نماینده‌ کرکوک در مجلس این کشور در گفتگو با خبرگزاری آناتولی، امضای تفاهم‌نامه تشکیل کمیته برای ایجاد خط لولۀ انتقال نفت این شهر از طریق خاک ایران که در ۲۰ فوریه بین وزاری نفت دو کشور انجام شد را غیرمترقبه خواند.

ادامه سخنان صالحی به شرح زیر است:

“این سوالی پیش می‌آید که آیا تولید نفت در کرکوک افزایش یافته که احتیاجی به خط لوله جدیدی احساس شده است؟ در چنین مواردی باید با ما به عنوان نماینده مجلس از کرکوک نیز مشورت کنند.در اصل ۱۱۱ قانون اساسی عراق که در آن به مالکیت تمام مردم کشور بر منابع نفت و گاز تصریح شده، اما در این مورد نظر ما به عنوان نمایندگان کرکوک خواسته نشده است.

ایجاد خط لوله جدید انتقال نفت در منطقۀ حساسی همچون کرکوک غیر مترقبه بود. ما موافق پیشرفت صنایع در کرکوک هستیم، اما در مقابل استفاده از چنین ظرفیت هایی برای اهداف سیاسی اعلام نگرانی می کنیم.

این تفاهم‌نامه اقدامی علیه تورکیه است. از دولت بغداد خواهان اختصاص سهمی از درآمد نفت به تورکمان‌ها شبیه آنچه برای اداره اقلیم کرد عراق و مناطق شیعی اعمال می‌شود هستیم”.

گفتنی است براساس تفاهم‌نامه‌ بین وزیر نفت عراق جبار علی اللعيبی و همتای ایرانی‌‌اش بیژن زنگنه، ایجاد کمیته‌هایی برای تحقیق جهت ایجاد خط لولۀ انتقال نفت کرکوک از طریق ایران و همچنین انتقال نفت بصره از طریق آبادان به خلیج پیش بینی شده است.

پیش از این طرفین برای تامین سوخت نیروگاه‌های عراق یادداشت تفاهمی در خصوص ایجاد دو خط انتقال گاز امضا کرده بودند.

همچنین بیژن زنگنه آمادگی ایران برای شروع نصب دو خط انتقال گاز از کرمانشاه به استان دیاله در عراق را اعلام کرده و گفته است : خط دوم نیز از سال آینده آماده اجرا خواهد شد.

ایران از منطقه الاحواز و عراق از منطقه تورکمان شرقی‌ دوازده حوزه نفتی مشترک بین دو استان دیاله و بصره دارند. حوزه‌های نفتی مشترک برای سالهای متمادی موضوع تنش بین طرفین بوده است.
خاطر نشان کنیم تورکمان شرقی‌ از اراضی‌ تاریخی‌ آزربایجان است که در ۱۹۲۰ با انقراض امپراطوری‌های تورک عثمانلی و قاجار و ایجاد کشور‌های مصنوعی ایران و عراق درکشور عراق کنونی محصور شد . ایران سال هست که طبق سیاست‌های استعماری و شوینیستی (توسعه طلبی و کشورگشائی) چشم طعم بر اراضی‌ تورکمان‌ها داشت . رژیم ایران در بدست گرفتن اراضی‌ نفت خیز تورکمان‌ها بدست عشیرت بارزنی فعالیت‌ها و هزینه‌های فراوانی‌ کرده است که بدین وسیله بتواند با دو ماشه خود یعنی‌ بارزانی و  یا دولت مرکزی شیعه عراق که هردو وابسته به ایران هستند ثروت تورکمانها را بلعیده و ملت تورک را آواره کند.

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture