/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » تورکمنستان شمالی از رژیم آخوندی  ایران به دادگاه دیوان داوری لاهه هلند شکایت کرد
تورکمنستان شمالی از رژیم آخوندی  ایران به دادگاه دیوان داوری لاهه هلند شکایت کرد

تورکمنستان شمالی از رژیم آخوندی  ایران به دادگاه دیوان داوری لاهه هلند شکایت کرد

اوغوزتی‌وی:تورکمنستان شمالی اعلام کرد که مذاکراتش بر سر اختلاف گازی‌‌ با رژیم فارس آخوندی نتیجه نداده و از ایران به دادگاه بین‌المللی شکایت برده است. این کشور یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار ازایران درخواست غرامت کرد.


تارنمای دولتی “آلتین عصر” تورکمنستان شمالی گزارش داده است مئراد آرچایف، رئیس “ترکمن گاز”، شرکت گاز دولتی تورکمنستان، در نشست هیات دولت این کشور در عشق‌آباد اعلام کرد که مذاکرات با ایران بر سر بدهی گاز این کشور ناموفق بوده است.

آقای آرچایف در گزارش خود گفت: «طرف ایرانی ما پیشنهاد کرده است که برای حل و فصل اختلاف گازی به دیوان داوری متوسل شویم.»
قربان‌قلی بردی‌محمداف، رئیس جمهوری تورکمنستان شمالی ، نیز فرمانی برای رسیدگی به شکایت این کشور از ایران صادر کرد.
تورکمنستان شمالی در اواخر دسامبر سال ۲۰۰۷ قیمت گاز صادراتی خود را تا ۹ برابر افزایش داد. این کشور۳۶۰ دلار در ازای هر هزار متر مکعب گاز از ایران درخواست کرد. ایران هم به خاطر کمبود گاز با این قیمت موافقت کرد .
یک کارشناس امور گاز که نخواست نامش ذکر شود، به دویچه وله گفته: «موضعی که مقامات و رسانه‌های ایران عنوان نمی‌کنند این است که قیمت گاز صادراتی تورکمنستان به حدی پایین بوده است که حتی ۹ برابر افزایش آن هم کمتر از قیمت گاز صادراتی ایران به تورکیه بود. ایران به حدی قیمت گاز وارداتی را پایین نگه داشته بود که تورکمنستان مجبور شد جهش بزرگی را در قیمت تعیین کند و ایران هم مجبور شد آن را قبول کند و حدود یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار بدهی بالا آورد و به خاطر تحریم‌ها نتوانست آن را پرداخت کند.»
اما پس از برداشته شدن تحریم‌ها هم ایران بدهی گاز خریداری از ترکمنستان شمالی را نپرداخته و سعی‌ در بالا کشیدن پول تورکمن‌ها را دارد .
مقامات رسمی رژیم فارس گفته‌اند ایران با تورکمنستان بر سر کیفیت گاز و ارزش حرارتی آن اختلاف دارد و نهایتا اول ژانویه ۲۰۱۷ تورکمنستان صادرات گاز به ایران را متوقف کرد. اکنون دیوان داوری بین‌المللی باید در مورد اختلاف دو کشور حکم صادر کند.مقامات رسمی تورکمنستان شمالی در جواب این گفته‌اند که اگر کیفت گاز تورکمنستان پایین است پس چرا خرید کردید و حتی ۸ برابر گران فروختید؟
تا کنون بین ایران و تورکمنستان دو خط لوله گازی از عراضی تورکمنستان جنوبی تحت اشغال ایران کشیده شده است. در سال ۱۳۷۶ (۱۹۹۶) با احداث خط لوله‌ی “کرپچه – کردکوی” توسط “شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران” صادرات گاز تورکمنستان به ایران آغاز شد. این خط لوله ظرفیت انتقال حدود ۸ میلیارد مترمکعب گاز در سال را داراست.
دومین خط لوله‌ی گازی “دولت آباد- سرخس- خانگیران” است که در ۲۷ نوامبر ۲۰۱۰ (۶ آذر ۱۳۸۸) با حضور روسای جمهور دو کشور افتتاح شد. ازطریق این خط لوله تورکمنستان می‌تواند سالانه ۱۴ میلیارد مترمکعب گاز به ایران بفروشد.۱۰سال است که ایران این گاز را هم مصرف می‌کند هم حدود ده برابر گران به تورکیه میفروشد اما پول آنرا به تورکمنستان نمیپردازد .

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture