/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » توهین بیشرمانه فارس ها در ورشگاه آزادی علیه ملت عرب در بازی ایران و قطر+فیلم

توهین بیشرمانه فارس ها در ورشگاه آزادی علیه ملت عرب در بازی ایران و قطر+فیلم

اوغوز تی وی:يک ويديوى كوتاه منتشر شده در شبكه هاى اجتماعى از مسابقه فوتبال تیم‌های ملی ایران و قطر روز پنجشنبه اول سپتامبر ۲۰۱۶ (۱۱ شهریور ۹۵) نشان مى دهد تعداد قابل توجهى از تماشاگران در ورزشگاه آزادی، و شعارهای نژاد پرستانه علیه عرب‌ها سر داده و به آن‌ها دشنام گفتند.

“کانون مبارزه با نژاد پرستی و عرب ستیزی در ایران” با صدور بيانيه اى با عنوان ” فرهنگ لومپنی – راسیستی در عرصه ورزش؛ چه کسی مسوول است؟”، ضمن محكوم كردن اين شعارهاى زشت و نژاد پرستانه ضد عربى ، خواستار واكنش شخصیت ها، رسانه‌ها و نیروهای دموكرات و ضد نژاد پرستی شده است.

در اين بيانيه آمده است: ” این، البته، نخستین بار نیست که تماشاگران ایرانی چنین شعارهای راسیستی و زن ستيز سر می دهند. پیشتر نیز شاهد چنین شعارهایی نه تنها علیه عرب ها، بلکه علیه ترکان هم بود ایم: در ورزشگاه آزادی تهران و ورزشگاه‌های اصفهان و کرمان و دیگر شهرها. به اینها باید تیترها و مطالب نژاد پرستانه مطبوعات ورزشی و غیر ورزشی فارسی را نیز بیافزاییم”.

اين بيانيه افزوده: ” گرچه بخش هایی از تماشاگران ورزشگاه‌ها در شهرهای مختلف دنیا، کمابیش، از لومپن‌ها هستند؛ اما در اغلب این کشورها با شعارهای نژاد پرستانه و زن ستيز برخورد می شود؛ به ویژه وقتی این شعارها، یکی از ملیت‌های جامعه را هدف قرار می دهد. اما در ایران، حکومتگران به این کینه و نفرت و عرب دشمنی نیاز دارند”.

کانون مبارزه با نژاد پرستی و عرب ستیزی در ایران تاكيد كرده كه” وجود پایه‌های توده‌ای و نخبگانی عرب ستیزی در جامعه ایران، کار این حاکمان را آسان کرده است. رژیم ج ا ا با میدان دادن به فرهنگ عرب ستیزی، از یک سو می کوشد پان ایرانیست‌ها و ملی گرایان را با خود همراه سازد و از سوی دیگر، آتش تهیه جنگ‌های آینده با کشورهای عربی همسایه را فراهم کند تا از همین توده ها، به عنوان گوشت دم توپ استفاده نماید. بی‌گمان، بقای این رژیم براساس تفرقه، ستم و دگر ستیزی در درون و دخالت مخرب و تجاوزگرانه در امور کشورهای عربی، در برون قرار دارد”.

 

کانون مبارزه با نژاد پرستی و عرب ستیزی در ایران در پايان بيانيه‌اش هشدار داده که ” اگر شخصیت‌ها، رسانه‌ها و نیروهای دموكرات و ضد نژاد گرایی، هم اکنون با این پدیده برخورد نکنند و آن را نقد ننمایند، چه بسا که فردا دیر خواهد شد”.

البته اين بازى حاشيه هاى ديگرى هم به همراه داشت. جواد نکونام دستیار مربى تيم ملى ايران ، بعد از گل دوم تيمش، با مشت‌های گره کرده به سمت نیمکت مربیان و بازیکنان ذخیره قطر رفته و از آنجا به وسط زمین می دود‪ ‬این حرکت تحریک آمیز او باعث ناراحتی کادر فنی و بازیکنان قطری می شود. حضور و شادی عجیب و تحریک آمیز کمک مربی ایران، در اولین تجربه حضورش روی نیمکت، باعث ایجاد درگیری میان دو طرف شد  ‪.‬

<

p dir=”rtl”>به گزارش “ورزش سه”، نکونام در این مورد گفته که به هنگام دویدن از مقابل نیمکت قطر مشت‌های خود را گره کرده اما حسن الهیدوس کاپیتان تیم قطر هم می گوید جواد کاری کرده که او از گفتنش شرم دارد‪.
‬ نکونام که به دلیل این حرکت جنجالی در نهایت با رای داور از زمین مسابقه اخراج شد در پایان مسابقه در گفت و گو بادوربین‌ها تعصب ویژه‌اش به تیم ملی را عامل این اتفاقات عنوان کرد‪.

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture