/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » ثبت ۱۱ از گونه پرندگان در حال انقراض در منطقه قره قشلاق

ثبت ۱۱ از گونه پرندگان در حال انقراض در منطقه قره قشلاق

اوغوز تی وی :معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌شرقی گفت: منطقه شکارممنوع قره قشلاق با چشم انداز و مناظر زیبای حاشیه دریاچه ارومیه و گونه‌های جانوری خاص حائز اهمیت ویژه‌ای است به گزارش گرو ه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از تبریز؛میر محسن حسینی قمی با اشاره به ثبت گونه هایی از پرندگان در خطر انقراض در حوزه دریاچه ارومیه و منطقه قره قشلاق افزود: به طور کلی ۱۱ گونه از پرندگان در حال تهدید جهانی در حوزه دریاچه ارومیه به ثبت رسیده است که بخشی از آنها در محدوده قره قشلاق نیز یافت می شود، بر این اساس این منطقه از سال ۸۷ جزء مناطق شکار ممنوع در استان است.

وی گفت: درمنطقه قره قشلاق بیش از ۱۵۰ گونه پرنده شناسایی شده است که گونه‌های شاخص این تالاب میش مرغ، قوی فریاد کش، قوی کوچک، عروس غاز، غاز پیشانی سفید کوچک و غازپیشانی سفید بزرگ است.

وی با اشاره به وجود دشت‌های هموار در اطراف تالاب که سبب ایجاد زیستگاه انواع جانواران شده است، افزود: نتایج فعالیت‌های میدانی و مطالعات کتابخانه‌ای نشان می دهد تالاب‌های کم عمق منطقه، به دلیل شیب کم و گسترش رودخانه‌های مجاور سبب فراهم شدن زیستگاه ۱۲ گونه پستاندار و انواع دوزیستان، خزندگان وماهی‌ها شده است.

حسینی قمی تصریح کرد: پوشش گیاهی تالاب قره قشلاق بنابر مطالعات در بستر آب به طور معمول گیاه آبزی و در حوزه تالاب شامل انواع گراس وعلوفه مرتعی،گیاهان خانواده اسفناج، گز، جلبک، گیاهان گلدار و نی است.

وی گفت: از جاذبه‌های اکوتوریستی منطقه وجود مناظر زیبای خیره کننده و سایت‌های کم نظیر مشاهده پرندگان و امام زاده تاج الدین علی و زیارتگاه روستاهای خانه برق و چپقلو است.

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌شرقی یادآور شد: منطقه قره قشلاق دارای شش روستا در داخل منطقه است که دو دهکده از آنها در استان آذربایجان غربی (شامل ۲۰۷ خانواده و کل جمعیت ۱۱۵۰نفر) و چهار روستا در استان آذربایجان شرقی با ۳۰۷ خانواده و جمعیت کل ۱۶۱۴ نفر است.

حسینی قمی افزود: اشتغال مردم منطقه قره قشلاق چرای دام در مراتع تالاب، شکار پرندگان، صید و پروش ماهی در کارگاه‌ها و رودخانه‌های منتهی به تالاب از بهره برداری‌های اقتصادی مهم منطقه است.

وی در خصوص عوامل زیست محیطی تخریب و بیابان زایی در منطقه بیان کرد: بطور عمده تعارضات منطقه شامل توسعه و فعالیت کشاورزی و همچنین پرورش ماهی است که سطح فعالیت کشاوری ۳۸.۶ درصد بوده و محدوده پرورش ماهی و شیلاتی حدود ۹ درصد است این در حالیست که بخش عمده‌ای از منطقه به وسیله کانال چند منظوره مهاباد و پروژه آبیاری زهکشی شده است.

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌شرقی همچنین گفت: در حاشیه تالاب روستای فسندوز توسط شیلات آذربایجان غربی کارگاه‌های پرورش ماهی احداث شده است که یکی از عوامل تخریب و بیابان زایی از لحاظ تغییر کاربری زمین‌ها در منطقه محسوب می شود.

گفتنی است؛ منطقه قره قشلاق با وسعت ۱۳ هزار و ۸۶۵ هکتار در ساحل جنوب شرقی دریاچه اورمیه، در حوزه شهرستان بناب و جنوب غربی استان آذربایجان شرقی و حوزه میاندوآب در استان آذربایجان غربی با سواحل زیبای زرینه رود قسمتی از آذربایجان است

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture