/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » جان بولتن آمد ایرانیان آشفته شدند
جان بولتن آمد ایرانیان آشفته شدند

جان بولتن آمد ایرانیان آشفته شدند

اوغوزتی‌وی:جان بولتن، از تندروترین چهره‌های ضد رژیم ایران در آمریکا و سرسخت ترين مخالف برنامه هسته‌ای تهران به جای ژنرال «هربرت مک‌مستر» به عنوان مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا منصوب شد.
به گزارش العربیه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا شامگاه پنج شنبه۲۲ مارس اعلام کرد جان بولتون، سفیر دائم سابق ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد به جای هربرت مک مستر به سمت مشاور امنیت ملی رئیس جمهور منصوب شده است.
ترامپ در پیامی بر حساب خود روی شبکه اجتماعی تویتر توضیح داد بولتون در ۹آوریل آینده رسما کار خود به عنوان مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا را آغاز خواهد کرد.
آرون دیوید میلر دیپلمات کارکشته و معروف آمریکایی که در دوره های ریاست جمهوری دمکرات ها و جمهوری خواهان فعالیت می کرد در ارتباط با انتصاب جان بولتون به این سمت گفت: با این گام، تیم سیاست خارجی دونالد ترامپ در تاریخ جدید آمریکا بیش از هر برهه ای محافظه کارتر وایدئولوژیک تر و کمتر پراگماتیک یا عمل گرا خواهد بود و این در حالی است که چالش های کنونی در عرصه بین الملل در ضمن نیاز به قاطعیت به کارکرد گرایی نیز نیازمند است.

 

«جان بولتون»، نماینده اسبق آمریکا در سازمان ملل متحد در طرح پیشنهادی خود به «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا برای خارج کردن واشنگتن از توافق هسته‌ای با ایران، وی را به راه‌اندازی جنگ داخلی قومی-ملی در این کشور دعوت کرده است.
روزنامه هافینگتون‌پست دراین‌باره نوشته است: «جنون؛ جنون، واژه‌ای است که هنگام سخن گفتن درباره جان بولتون به ذهن خطور می‌کند. او که درراه انداختن جنگ فاجعه‌بار در عراق نقش داشت، یک‌بار دیگر بابت انتشار طرحی برای کشتن توافق هسته‌ای با ایران و راه‌اندازی جنگ قومی-ملی در این کشور، در صدر اخبار قرارگرفته است.»
این روزنامه نوشته است: «بولتون با توجه به عدم دسترسی‌اش به رئیس‌جمهور، تلاش کرد توصیه‌هایش را به رسانه‌ها ارائه کند، به این امید که بتواند توجه ترامپ را جلب کند. توصیه‌اش چیست؟ اینکه آمریکا مخفیانه با کشورهای ‘متحد’ خودش برای تأمین مالی گروه‌های تروریستی و راه‌اندازی جنگ داخلی در ایران توطئه‌چینی کند. و بعد، تمامی اراضی ایران از طریق نائبان تروریستی و کشورهای فروپاشیده کنترل شوند، از صدور ویزا برای تمام ایرانی‌ها خودداری شود و درنهایت دولت ایران موظف به پرداخت غرامت بابت حوادث ۱۱ سپتامبر شود.»

هافینگتون‌پست اضافه کرده بولتون در این طرح همچنین آمریکا را به راه‌اندازی خونریزی بر اساس تفرقه‌های قومی-ملی، همانند سوریه ترغیب کرده است. وی، به‌علاوه، از دولت آمریکا خواسته «صدور ویزا برای تمامی ایرانی‌ها ازجمله پژوهشگران، دانشجویان، ورزشکاران و برای سایر انواع تبادلات» را متوقف کند.

آقای بولتن حامی حمله‌ی نظامی به کره‌شمالی و ایران است و معتقد است که توافق هسته‌ای با ایران فاقد ارزش است. آقای بولتن رئیس موسسه دست‌راستی «گیت‌استون»، از موسسات فشار اسرائیل، و عضو ارشد موسسه‌ی نومحافظه‌کار آمریکن اینترپرایز نیز است.

اشاره روزنامه هافینگتون‌پست به طرحی است که جان بولتون هفته گذشته برای خارج کردن آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران، به دونالد ترامپ ارائه کرد. مواردی که در بالا ذکرشده‌اند، بخشی از پیشنهاد‌ات بولتون، به‌عنوان راهکارهای جایگزین برجام هستند.وبسایت شبکه خبری «سی ان ان» در گزارشی نوشت: مقام های آمریکایی رویکردی موازی را در برابر توافق هسته ای ایران در پیش گرفته اند.

تیم مذاکره کننده دولت ترامپ ضمن مذاکره با متحدان اروپایی بر سر اعمال تغییرات مورد نظر رییس جمهوری آمریکا، خود را برای خروج از این موافقتنامه بین المللی آماده می کنند. دونالد ترامپ دوازدهم ماه مه را ضرب الاجل موافقت آمریکا و متحدان اروپایی بر سر نحوه اصلاح ایرادات برجام اعلام کرده است. پرزیدنت ترامپ باید در آن روز درباره تمدید لغو تحریم های ایران یا خروج از توافق هسته ای تصمیم بگیرد.

مقام های آمریکایی می گویند تفکر رییس جمهوری آمریکا این است که اگر آمریکا و اروپا بر سر اصلاح توافق متحد باشند، روسیه و چین هم همراه خواهند شد چون راهی غیر از پذیرش این تغییرات ندارند. منتقدان می گویند ترک برجام به روابط با متحدان اروپایی آسیب زده و به منافع امنیت ملی آمریکا لطمه می زند. خروج از توافق هسته ای از توان آمریکا در نظارت بر فعالیت های هسته ای ایران کاسته و پیامی صریح به کره شمالی می فرستد که ایالات متحده در پایبندی به توافقنامه های هسته ای قابل اعتماد نیست. برایان هوک، مدیرکل برنامه ریزی سیاسی وزارت خارجه آمریکا که تیم مذاکره کننده دولت ترامپ در اروپا را هدایت می کند، می گوید در چارچوب قراردادهای منع گسترش جنگ افزار هسته ای «افزودن توافقنامه های مکمل امری بسیار معمول است.»

رسانه های ایرانی اعم ازدولتی و غیر دولتی فارسی زبان, ضمن واکنش منفی به انتصاب جان بولتون به سمت مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ از او به عنوان چهره جنگ طلب ضد ایرانی که خواستار حمله نظامی به ایران است یاد کردند و به شدت از این چینش در سیاست آمریکا انتقاد و ابراز نگرانی  کردند و حتی بعضی از این رسانه ها با انعکاس انتقادها در داخل آمریکا و خارج آن نسبت به این گزینه به خطر احتمال وقوع جنگ اتمی اشاره کردند/

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture