/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » جنبش”بورا آزربایجاندیر”نام گیلان را از روی تابلوهای گردنه حیران یکی پس از دیگری پاک کردند

جنبش”بورا آزربایجاندیر”نام گیلان را از روی تابلوهای گردنه حیران یکی پس از دیگری پاک کردند

اوغوزتی‌وی :سالیان سال است که همچنان اراضی آزربایجان جنوبی در اسارت و اشغال نظامی رژیم فارس به سر میبرد رژیم‌های ایرانی‌ بطور موذیانه و تحمیلی بدون درنظر نگرفتن حق و حقوق و تاریخ و فرهنگ و مستندات تاریخی و گذشته ی ترکان آزربایجان بطور نژادپرستانه اما مضحکآنه دست به اقدامات بی‌شرمانه‌ای میزند.

رژیم‌های ایرانی‌ به قصد حمله و محو کردن تمامیت ارضی و ملکی و ملیتی ملت تورک دست به تیکه پارچه کردن این اراضی آزربایجان زیر نام استان و شهرستان کرده وبا پاک کردن اسامی اصلی‌ و تورکی و جایگزین کردن اسامی فارسی برای مکان‌ها شهر‌ها و اراضی‌ آزربایجان جنوبی سعی‌ دربهم زدن اساس‌های ژئوپلیتیکی تمام کامل آزربایجان دارند. در این راستا جمعی از فعالین حرکت ملی با اقدامی ملی و عاقلانه علیه رژیم شوونیسم فارس دست به مقابله برده وبا حرکتی ملی مخالفت و مقابل به مثل خود را در این راستا اعلام نموده اند.

اخیرا در رسانه‌ها و شبکه‌های مجازی جمعی از فعالین ملی طی اقدامی بی‌سابقه جنبشی بنام جنبش “اینجا آزربایجان است ” , ” #بورا_آزربایجاندی “را مدتهاست که براه انداخته اند در این جنبش هدف فعالین   

حرکت ملی آزربایجان جنوبی سیاه کردن نام جعلی و فارسیزه یا کردیزه شده نام تابلوها و شهرها و خیابانهای آزربایجان و برگرداندن بنام اصلی و تورکی با یک اسپری و چند ثانیه وقت میباشد.

فعالین حرکت ملی آزربایجان جنوبیامروز سه شنبه (۷فروردین ۱۳۹۷) در اعتراض به اشغال اراضی آذربایجان، نام «گیلان» را از روی تابلوهای گردنه حیران پاک نمودند.
در مجموع ۱۵عدد تابلوی جدید در گردنه حیران نصب شده است. محتوای این تابلوها ضد آذربایجانی و در راستای جدا کردن گردنه حیران از استان اردبیل است.

اعتراضات به نصب تابلوهای جعلی در گردنه حیران در آزربایجان جنوبی درحال گسترش است. فعالان ملی تاکنون چندین تابلوی را سرنگون و یا پاک کرده‌اند.خبرگزاری صدا و سیمای ایران، امروز سه شنبه (7 فروردین 1397) با انتشار خبری تحت عنوان «معرفی جنگل فندق لو» مستقیما موضع این رسانه دولتی را در قبال پروژه تحریف و جعل مناطق تاریخی گردنه حیران، مشخص کرد.

این خبرگزاری می‌نویسد: «جنگل فندق لو در شرق استان اردبیل قرار دارد. این جنگل‌ها دنباله جنگل‌های نیمه گرمسیری استان گیلان است.»

این رسانه حکومتی در ادامه، آشکارا شرق استان اردبیل را از نقطه نظر فرهنگی، جغرافیایی و تاریخی، بخشی از استان گیلان معرفی می‌کند. همچنین، نحوه تنظیم خبر به نوعی قرار گرفتن بخشی از گیلان در استان اردبیل را ادعا می‌کند.

حال اینکه بخش عمده هویت استان گیلان مربوط به آذربایجان و از فرهنگ تُرکان نشات می‌گیرد. در واقع استان گیلان دنباله اردبیل یا به عبارتی اراضی آذربایجان جنوبی است.

گیلان فعلی تا قبل از سال 1349 بخشی از استان زنگان (زنجان) بود. یعنی گیلان بخشی از اراضی تاریخی آذربایجان محسوب می‌شود. صدا و سیمای ایران دقیقا عکس این موضوع را بیان می‌کند

این جنبش ملی آزربایجان از تمام فعالین حرکت ملی دعوت بعمل آورده که از تمامی‌ شهر‌های آزربایجان به جنبش (بوراسی آزربایجاندیر ) بپیوندند در این دعوت قید شده که این این فعالیت به سهولت و راحتی با امنیت کامل از طرفی‌ هر آزربایجانی قابل اجراست با کمترین هزینه (یک اسپری رنگی برای پاک کردن اسامی و نگارش اسامی جعلی و برگرداندن اسامی ترکی قدیمی آزربایجان) و در کمترین زمان,بهترین مبارزه مدنی و عملی‌ و علیه استعمارگران ایرانی‌ است .این جنبش همچنین خواستار ائل بندی آزربایجان بجای تجزیه آزربایجان زیر نام “استان” ‌ بوده و فعالین و روشنفکران بجای تلفظ نام استان‌های جعلی ایرانی‌ ،ایالت‌هایی‌ با اسامی جدید همراه با نام مقدس آزربایجان را خواستارند .

دامنه این اعتراضات به اقصی نقاط آذربایجان جنوبی رسیده است.فعالین حرکت ملی آزربایجان جنوبی خواستار گسترده شدن جنبش در سرتاسر آزربایجان و مناطق اشغالی وطن ملل غیر فارس هستند برچیدن تابلوهای جعلی نصب شده در گردنه حیران و بازگشت آستارا و انزلی به استان اردبیل,بازگشت شهرهای  قوروه بیجاز سونقور به همدان,و بازگشت نام” آزربایجان” به ۶ استان جعلی ساختگی “اردبیل, زنجان, قزوین, همدان, البرز, مرکزی,” از مهمترین مطالبات تورکان آزربایجان جنوبی محسوب می‌شود.

اظهارات اخیر ۲ نماینده انتصابی شورای نگهبان برای مردم اردبیل (صدیف بدری و رضا کریمی) نیز در توجیح تحولات اخیر گردنه حیران، با واکنش منفی ملت تورک آزربایجان جنوبی روبرو شده است. هم اکنون صفحه رسمی اینستاگرام نمایندگان اردبیل به صحنه اعتراض مجازی کاربران آذربایجانی بدل گشته است. نمایندگان اردبیل، در سخنانشان گردنه حیران را بخشی از حوزه سرزمینی استان گیلان معرفی می‌کنند. آذربایجانی‌ها و فعالان ملی نیز اینگونه مواضع را شدیدا در تضاد با منافع ملی آذربایجان می‌دانند.

سواحل دریای خزر، گردنه حیران و شهر آستارا جزء اراضی تاریخی سرزمین آزربایجان بوده و برای ملت تورک آزربایجان از اهمیت ملی، تاریخی و استراتژیکی بزرگی برخوردار است که در راستای سیاست‌های استحاله آزربایجان و اشغال نرم اراضی آزربایجان از سوی رژیم ایران از استان اردبیل جدا گردید.

?فعالین حرکت ملی آزربایجان همچنان که در غرب آزربایجان سینه را در مقابل گروه‌های تروریست تمامیت خواه سپر کرده‌اند در شرق آزربایجان نیز مقاومت سترگی را شروع کرده‌اند.هردو مشکل منبع مشترک دارند تحت اشغال فارس بودن آزربایجان!

?ملت بزرگ آزربایجان آگاهانه و با اراده‌ای محکم از وجب به وجب سرزمین‌های تاریخی خود، از غرب تا شرق از جنوب تا شمال دفاع کرده و در مقابل هرگونه دست‌اندازی ایستادگی خواهد کرد.

 

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture