/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » حمله تورکمن‌های خشمگین به ماشین روحانی در ترکمنستان جنوبی 

حمله تورکمن‌های خشمگین به ماشین روحانی در ترکمنستان جنوبی 

اوغوز تی‌وی : روحانی رئیس جمهور کشو موسوم به ایران روز یک‌شنبه ۱۷ اردیبهشت با حضور در معدن قیش یورت آزاد‌شهر استان ترکمن صحرا (گلستان نام فارسیزه شده )از این معدن بازدید کرد.

جایی که بر اساس آخرین آمارها، اجساد ۲۲ معدنچی از آن خارج  شده است و عملیات امداد و نجات برای یافتن دیگر معدنچیان ادامه دارد: معدنقیش یورت : از سرنوشت ۱۳ کارگر هنوز خبری نیست. فیلمی از حمله ملت تورکمن و  کارگران معترض خشمگین به ماشین حامل او منتشر شده است  و به نظر می‌رسد که این حملات هم در آغاز حضور حسن روحانی در محل و هم در هنگام خروج او از معدن رخ داده‌اند. معدنچیان در آستانه دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران علیه رئیس‌جمهوری و دولت مستقر هم شعار داده‌اند. تصاویری از این بازدید منتشر شده است که خانواده‌های معدنچیان جان‌باخته با در دست داشتن عکس اعضای درگذشته خانواده‌شان در محل حضور یافته‌اند تا با روحانی ملاقات کنند. این در حالی‌ست که روز گذشته خبرهایی درباره درگیری نیروهای یگان ویژه مستقر در منطقه با معدنچیان و خانواده‌های کارگران درگذشته منتشر شده بود .

خاطر نشان کنیم در پی انفجار در معدن قیش یورت آزاد شهر در تورکمنستان جنوبی  ۳۳ نفر از کارگران محبوس شده بودند که پیکر ۲۲ نفر از آنها بیرون آورده شده است.  برای پیدا کردن ۱۱ کارگر محبوس شده دیگر، تلاش‌ها ادامه دارد. بنا به اخبار دریافتی اوغوز تی‌وی از تورکمنستان جنوبی در چند ثانیه اول انفجار ۳۵ معدنچی جان باخته و ۶۹ تن دیگر نیز به شدت مجروح شده اند.طبق معمول رژیم ایران در حوادث بزرگی همچون سیل در آزربایجان جنوبی ،انفجار معدن در تورکمنستان جنوبی نتنها کمک رسانی نکرد بلکه به اجرای شو‌های انتخاباتی و برنامه‌های شاد تلویزین و سرگرم کردن ملت فارس  مشغول بود. 

  بنا به اعتراف خود مسئول رژیم فارس ابراهیمی: ” کارگران معدن “قیش” یورت آزاد شهر با روزی ۱۲ ساعت کار ماهانه فقط ۸۰۰ هزار تومان حقوق دریافت می کردند و بیمه آنها نیز هر سال فقط برای سه ماه پرداخت میشده است.”
همانندهزاران  ثروت طبیعی و صد‌ها معادن موجود در آزربایجان جنوبی، مالکان این معدن زغال سنگ نیز از اهالی استان‌های فارس و مافیایی اقتصادی حکومت غاصب فارس همچون سران سپاه و  آقا زاده‌های آخوندها و تاجران وابسته به رژیم اشغالگر ایرانی‌ می باشند و مستقیماً توسط رژیم بیگانه ایرانی‌ غارت میشود .معدن یورت «قیش یورت» تحت پوشش «شرکت صنعتی و معدنی شمال شرق شاهرود» استان سمنان است و مدیریت آنرا «موسسه قرض‌الحسنه بسیجیان» بر عهده دارد.معدن زغال سنگ زمستان قیش یورت (قشلاق) در فاصله ۱۴ کیلومتری شهرستان ترکمن نشین قره تکن«آزادشهر» از توابع استان تورکمن صحرا (گلستان) که بخش اعظمی از تورکمنستان جنوبی تحت اشغال ایران می‌باشد قرار دارد.

 

 

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture