/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » خلاصه ای از فعالیت های مهندس سیامک میرزایی فعال ملی آزربایجان

خلاصه ای از فعالیت های مهندس سیامک میرزایی فعال ملی آزربایجان

اوغوز تی وی:مهندس سیامک میرزایی متولد 1359 در شهرستان پارس آباد موغان می باشد. وی بعد از اتمام دوره دبیرستان در سال 1383 در دوره کاردانی وارد دانشکده کشاورزی پارس آباد شده و بعد از خاتمه دادن به سال 1387 موفق به نیل ورود در دوره کاردانی به کارشناسی در رشته مهندسی تولیدات دامی در دانشگاه گیلان می شود. سپس در سال 1389 با شرکت در آزمون کارشناسی ارشد در رشته توسعه روستایی در سایت سازمان سنجش بخاطر گرایشات سیاسی متوجه ستاره دار اعلام شدنش از سوی وزارت علوم می گردد.

مهندس سیامک میرزایی از فعالین سابقه دار و شناخته شده حرکت ملی آذربایجان بوده که تاکنون در مراسمات مختلف با نقش مجری گری حضور و ایراد سخنرانی هایی در رابطه با حقوق ملی و مدنی به عمل آورده است. که می توان شرکت در مراسماتی همچون ذیل را به اختصار اشاره نمود:
– شرکت در مراسم بزرگداشت سردار ملی به تاریخ 1382 در دانشگاه سنندج که از مهمان های ویژه مراسم یاد شده می توان مرحوم مهندس غلامرضا امانی را یاد برد.
– شرکت در گردهمایی های سالانه قلعه بابک بعنوان محل تجمع و وحدت ملی برای آذربایجانیان.
– شرکت در نکوداشت یاد و خاطره سردار ملی بر سر مزارش به سال 1384.
– شرکت در اعتراضات مردمی سال 1385 نسبت به توهین روزنامه نژادگرای “ایران” در شهرستان پارس آباد.
– شرکت در گردهمایی ملی “ساوالان”در سال 1390 به مناسبت اولین روز تعطیل هفته تیرماه که بعنوان کوهپیمایی کوه ساوالان از طرف کوهنوردان هر ساله قید گردیده است.
– شرکت در اعتراضات مردمی آذربایجان علیه خشکاندن دریاچه اورمیه به سال 1391 در شهرستان اردبیل.
– شرکت در مراسم گرامی داشت روز جهانی زبان مادری در شهرستان اهر به مورخه دوم اسفند 1391.
– شرکت در 6تیرماه 1392 در مراسم روز جهانی مبارزه با شکنجه وحمایت از قربانیان شکنجه در دامنه ی کوه سهند.
– شرکت در مراسم گرامی داشت روز جهانی زبان مادری به مورخه دوم اسفند ماه 1392 در نسیم شهر استان تهران.
وی همچنین به مانند دیگر فعالین ملی اندیشه های ملی و مدنی خویش را به رشته تحریر در آورده و از این مبنا در دوره تحصیلات کاردانی با نشریه “روزنه” و بعدا با نشریاتی همچون “باخیش” در دانشگاه رشت و “گؤزه نک” در دانشگاه مدنی آذربایجان همکاری های لازمه را دریغ ننموده است.
از جمله مقالات متعدد مهندس میرزایی میتوان به ” مدرنیته دالغالاری ائتگی سینده” ، ” اؤزگورلوک” ، “اؤلومجول وارلیق” ، ” اؤگئی لیک و دوغمالیق” ، “آزادلیق و گوون لیک” ، “نامه سرگشاده به وزیر فرهنگ و ارشاد” ، ” 21 آذر حرکاتی نین بیر بالاجا اینجه له مه سی” ، ” آقای یونسی و مسئله اقوام” ، “ما همه لسانی هستیم” ، “بیانیه برنامه فیتیله” و … را می توان نام برد.
همچنین یاد شده در زمینه ادبیات نیز صاحب قلم بوده و اشعار مدرنی از وی منجمله ” بیر شهر دوغولور ایچیمده” ، ” کولک” و … در فضای مجازی در دیدگان افکار عمومی قرار گرفته است.
در مورد بازداشت های وی از سوی عواملین اطلاعاتی و امنیتی بطور اختصار می توان طبق گزارشات حاصله به موارد ذیل اشاره نمود:
1. بازداشت یک روزه توسط اداره اطلاعات پارس آباد در اعتراضات مسالمت آمیز مردمی شهرستان پارس آباد در سال 1385 نسبت به کاریکاتور توهینی روزنامه نژادگرای “ایران”.
2. بازداشت یک روزه در اول خرداد 1386 از سوی پلیس امنیت پارس آباد به علت اولین سالگرد قیام ملی ملت آذربایجان.
3. در اردیبهشت ماه 1389 در دانشگاه رشت دستگیر و بعد از دو روز بازداشت در اداره اطلاعات رشت به مدت 23 روز به اداره اطلاعات اردبیل انتقال داده می شود النهایه بعد از تودیع وثیقه 50 میلیون تومانی بصورت موقت آزاد سپس از سوی شعبه 14 دادگاه انقلاب اردبیل با ریاست قاضی حسن زاده به اتهام تشکیل گروه غیر قانونی جهت اقدام علیه امنیت داخلی با مصداق تشکیل گروه کوهنوردی گلجک در شهرستان پارس آباد، ارتباط با افراد معاند نظام و شرکت و سخنرانی در مراسمات تجزیه طلبان به 2 سال حبس تعزیر محکوم می گردد. لازم به ذکر است که شاکی وی در این بازداشت اداره اطلاعات نیروی انتظامی شهرستان پارس آباد بود.
4. در 17 مهر ماه 1389 در منزل پدری اش واقع در شهرستان پارس آباد دستگیر و به سبب آن 30روز در بازداشتگاه اداره اطلاعات استان اردبیل به سر می برد. در این بازداشت که شاکی وی اداره کل اطلاعات استان اردبیل بود النهایه به اتهام تشکیل گروه و دستجات علیه امنیت داخلی به مدت 3 سال حبس تعزیر محکوم می شود. لازم به توضیح است در هر دو دستگیری سال 1389 که مجموعا به 5سال حبس تعزیر محکوم گردیده بود در دادگاه تجدید نظر رای منع تعقیب صادر می گردد.
5. در سحرگاه روز چهارم خرداد ماه 1390 که قصد عزیمت به بزرگداشت پنجمین سالگرد یاد و خاطره شهدای سولدوز را داشت در 10 کیلومتری سولدوز واقع در سه راهیی محمدیار توسط نیروهای امنیتی استان آذربایجان غربی دستگیر و در شامگاه همان روز آزاد می شود.
 
6. در 27 شهریور ماه 1390 ماموران امنیتی با ورود به منزل پدری اش که قصد بازداشت وی را داشتند به علت عدم حضور در منزل موفق به دستگیری نشده و النهایه اقدام به تفتیش کتب، کامپیوتر، و وسایل شخصی وی می گردند. این اقدام در راستای شرکت وی در اعتراضات مردم اردبیل علیه خشکاندن دریاچه اورمیه بود که کماکان در داخل شهر دستگیر و سپس بعد از انتقال به زندان مشکین شهر با سپری نمودن دو روز با تودیع وثیقه 50میلیون تومانی موقتا آزاد گشته، سرانجام به جزای نقدی 50 میلیون ریالی محکوم می گردد.
7. در دومین سالگرد مراسم یادبور فعال ملی و مدنی بنام”مرحوم ابراهیم جعفر زاده” به سال 1391 در شهرستان خوی به همراه دیگر فعالین دستگیر و به زندان مرکزی خوی انتقال داده می شود که بعد از تحمل 2 روز بازداشت به همراه دیگر فعالان آزاد می گردد.
در مورد آخرین وضعیت مهندس سیامک میرزایی به قید تاریخ نگارش این گزارش لازم به توضیح است:
در 24 تیرماه سال جاری مهندس میرزایی توسط اداره اطلاعات کشوری با همکاری اداره اطلاعات نیروی انتظامی شهرستان پارس آباد در محل کارش بازداشت می گردد. علت این بازداشت در خصوص شکایت پلیس فتای استان تهران بود که بعد از بازداشت مستقیما به اداره کل اطلاعات اردبیل انتقال و از آنجا به بند 209 اداره اطلاعات کشوری منتقل می شود. از حین ورود به بند 209 به مدت 32 روز در سلول انفرادی تحت شدیدترین وضعیت غیرحقوقی در خصوص فرد بازداشتی از قبیل عدم اخذ وکیل و … در مراحل بازجویی به سر برده و سپس به بند عمومی 209 انتقال و بعد از سپری نمودن 4ماه به مدت 6 روز به قرنطینه زندان اوین و از آنجا به بند هشت نقل مکان می یابد. اتهام وارده از سوی دادسرای شهرستان گلستان با ریاست بازپرس رجبی ماده 498 قانون مجازات اسلامی مبنی بر تشکیل گروه و دستجات برای برهم زدن امنیت کشور اعلام گردیده که با این احتساب از لحظه دستگیری تاکنون بصورت بلاتکلیف در بازداشت به سر می برد.
 
 
 
Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture