/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » خوجالی زخمی که پس از۲۳سال هنوز تازه است+ویدیو و عکس

خوجالی زخمی که پس از۲۳سال هنوز تازه است+ویدیو و عکس

اوغوز تی وی:روز ۲۶ فوریه (۷ اسفند) سالروز فاجعه ی خوجالی و قتل عام آذربایجانیان از سوی ارامنه ی تندرو و سربازان ارتش ارمنستان است.

 مجلس ملی آذربایجان روز ۲۶ فوریه را «روز نسل‌کشی خوجالی» اعلام کرده و همه سال در ساعت ۱۷ روز ۲۶ فوریه، ملت آذربایجان یاد و خاطره قربانیان نسل‌کشی خوجالی را گرامی می‌دارند.

امسال ۲۳ مین سالگرد این روز هولناک است و آذربایجانیان در هر جایی که زندگی می کنند یاد قربانیان این نسل کشی را گرامی می دارند.

در ماه اکتبر سال ۱۹۹۲ نیروهای ارمنی، شهر خوجالی را به محاصره خود درآوردند.

ارتش ارمنستان ضمن اینکه از یکسو برای هفته ها اقدام به قطع آب، برق، تلفن و گاز شهر کردند از سوی دیگر نیز مبادرت به توپ باران شهر خوجالی نمودند.

در شامگاه ۲۵ فوریه، یعنی همان شبی که به بامداد روز ۲۶ همان ماه منتهی می شد دسته‌های مسلح ارمنی با کمک نیروهای نظامی و تجهیزات زرهی هنگ ۳۶۶ موتوری روسیه شهر خوجالی آذربایجان را اشغال نمودند.

در پی حملات سنگین نیروهای ارمنی که با پشتیبانی بخشی از نیروهای مسلح روسیه صورت می گرفت تمامی ۱۵۰ مدافع شهر به شهادت رسیدند.

تورکان بی دفاع آذربایجان که گروه گروه در سرمای شدید زمستان و پای پیاده همراه با کودکان، زنان، کهنسالان، مجروحین و بیماران در حال حرکت به سوی مناطق امن استان اغدام در غرب آذربایجان بودند با حملات سربازان ارمنستان و شبه نظامیان ارمنی مقیم قره باغ روبرو شدند.

شاهدان عینی می گویند که بسیاری از پناهجویان تورک آذربایجانی بدون کوچکترین ترحم و با رفتارهای غیر انسانی، قطعه قطعه شدند.

پناه جویان خوجالی تنها به دلیل اینکه، ترک، آذربایجانی و مسلمان بودند کشتار شدند.

در آن شب سیاه، از جمعیت ۲۳۰۰ نفری خوجالی ۶۱۳ نفر به شهادت رسیدند.

در میان شهدا ۱۰۶ زن و ۸۳ کودک نیز وجود داشت.

شاهدان عینی می گویند ارامنه سرهای شهروندان آذربایجانی را بریدند، چشمانشان را از حدقه خارج کردند، پوستشان را زنده زنده کندند و اجساد کودکان را بر سرنیزه زدند.

۲۳ سال پیش، خوجالی که بخشی از خاک آذربایجان است،از سویرژیم ارمنستان و به کمک روسیه وپشتیبانی‌ وهمکاری دولت جمهوری اسلامی  ایران  با خاک یکسان شد.

گور پشته‌های باستانی، سنگ قبرهای تاریخی، آثار تاریخی متعلق به عصر آهن و برنز، یک شهر، یک شهرستان، ۸ روستا، ۲۴۹۵ منزل مسکونی، ۳۱ بنای صنعتی، ۱۵ بنای کشاورزی، ۲۰ مدرسه، ۱۴ مرکز بهداشتی، ۵۶ مرکز فرهنگی، ۵ بنای مخابراتی و غیره ویران گردید. لذا با بهای معادل تاریخ ۱/۴/۱۹۹۲، به بناهای دولتی و شخصی رقمی معادل ۵ میلیارد روبل خسارت وارد شد.

مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه که همزمان ما با مراسم بزرگداشت یاد شهدای خوجالی برای انجام یک دیدار رسمی راهی باکو، پایتخت آذربایجان شده است قرار است همراه با الهام علیف رییس جمهوری آذربایجان، در مراسم رسمی شهدای خوجالی نیز شرکت کند.

این فاجعه از سوی برخی سازمان‌های بین‌المللی و مجالس کشورها به عنوان نسل‌کشی برسمیت شناخته شده است.

در نشست وزرای امور خارجه کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی که در سال ۲۰۰۷ در اسلام‌آباد برگزار گردید، فاجعه خوجالی از جایگاه سیاسی برخوردار شد.

در هفتمین اجلاس اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی که در شهر پالم‌بانگ اندونزی برگزار گردید، در بند افزوده شده به قطعنامه‌ای که همه ساله به شکل سنتی با عنوان «تجاوز جمهوری ارمنستان به جمهوری آذربایجان» صادر می‌گردد، مجالس کشورهای عضو اتحادیه مجالس سازمان همکاری‌های اسلامی از سال ۲۰۱۲ (بیستمین سالگرد فاجعه خوجالی) به رسمیت شناختن قتل‌عام ساکنین بی‌دفاع آذربایجان توسط نیروهای مسلح ارمنستان در روز ۲۶ فوریه ۱۹۹۲ که دارای ماهیت نسل‌کشی است، فراخوانده شده و مجازات عاملین کشتار خوجالی مطالبه شده است.

 در چهلمین نشست وزرای امور خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی که در روزهای نهم تا یازدهم دسامبر ۲۰۱۳ در شهر کوناکری پایتخت کشور گینه برگزار گردید، سندی در رابطه با برسمیت شناخته شدن کشتار خوجالی به عنوان نسل‌کشی به تصویب رسید.

علاوه بر این، مجالس کشورهای پاکستان (فوریه ۲۰۱۲)، مکزیک (فوریه ۲۰۱۲)، چک (فوریه ۲۰۱۳)، کلمبیا (آوریل ۲۰۱۲)، بوسنی و هرزگوین (فوریه ۲۰۱۳)، پرو (ژوئن ۲۰۱۳) و هندوراس (ژانویه ۲۰۱۴) فاجعه خوجالی را به عنوان نسل‌کشی و جنایت برعلیه آذربایجان برسمیت شناخته‌اند. همچنین در نهادهای قانونگذاری ایالات ماساچوست، نیوجرسی، جورجیا، ویرجینیای غربی، پنسیلوانیا، میسی‌سیپی، مین، تگزاس، آرکانزاس، اوکلاهاما، نیومکزیکو، تنسی، کنتیکت و فلوریدای ایالات متحده آمریکا قطعنامه‌هایی در رابطه با فاجعه خوجالی صادر شده است.

این نمایش پرده‌ای نیاز به جاوااسکریپت دارد.

FOTO TRT

 

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture