/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » دانشمند تورک آزربایجانی جای انیشتن نشست.

دانشمند تورک آزربایجانی جای انیشتن نشست.

اوغوزتی‌وی:نیما ارکانی حامد, پدر او جعفرقلی ارکانی حامد که خود نیز فیزیکدان اهل تبریز, آزربایجان جنوبی  است. او در سال ۲۰۱۲ به دلیل کار بر روی هیگز کوچک موفق به دریافت جایزه فیزیک بنیادی شد. وی همچنین سی و دومین نفر در لیست صد نابغهٔ زندهٔ دنیا می‌باشد.

 

نیما ارکانی حامد
دانشمند جوان تورک تبریزی، با تصدی کرسی استادی دانشگاه پرینستون – جایگاهی که ۵۵ سال پس از  انیشتین در اختیار فرد دیگری قرار داده نشد- دنیا را با این سوال مواجه کرده است که آیا انیشتین بعدی، یک تبریزی خواهد بود؟
نیما ارکانی حامد در حال حاضر استاد دانشگاه هاروارد و دارای کرسی استادی در دانشگاه پرینستون است. این کرسی از سال ۱۹۳۳ تا ۱۹۵۵ در انحصار آلبرت انیشتن بوده است.پس از اعلام نظریه عملکرد جهان ارکانی، از او دعوت شده که در طرح تونل شتاب دهنده سوئیس (LHC) که با هزینه بالغ بر ۵ میلیارد دلار ساخته شده، رهبری آزمایش‌ها را بر عهده داشته باشد. تلاش نظریه ابر ریسمان که اخیرا اعلام شده، در این است که توضیح دهد ذرات، کوچکترین ماده تشکیل دهنده مواد نیستند بلکه حلقه‌های مرتعشی که ریسمان نامیده می شوند، کوچکترین بخش به حساب می آیند. دکتر ارکانی با تکمیل این نظریه عقیده دارد که این ریسمان‌ها در ۱۱ بعد در حال ارتعاش هستند که ما فقط ۳ بعد از آن را می توانیم مشاهده کنیم، وجود بعد دیگری هم به نام بعد زمان به اثبات رسیده و تا به امروز در مورد ۷ بعد دیگر توضیح کاملی ارائه نشده است.


nima arkaniارکانی,این دانشمند تورک آزربایجان به همراه دو فیزیک دان دیگر به نام‌های دیموپلوس (دیمپولس) و والی(Dvali) در مورد این ابعاد نظریه‌ای ارائه کرده اند که می گوید این ابعاد بزرگتر از آن چیزی هستند که تاکنون تصور می شود و از آن جایی که تنها نیروی گرانش بر آنها اثر می گذارد، قابل دیدن نیستند.تئوری دکتر ارکانی که به همراه دو فیزیکدان دیگر معرفی شده به عنوان مدل (ارکانی‌دولی‌دیمپولس (عدد شناخته می شود.اکنون ارکانی و همکارانش امیدوارند بتوانند به کمک شتاب دهنده هاردن (LHC) مدل خود را اثبات کنند. اثبات این نظریه می تواند تحول بسیار بزرگی در فیزیک ذرات به وجود بیاورد بیوگرافی نیما ارکانی حامد مدرک لیسانس خود را در ریاضی و فیزیک با نشان عالی را از دانشگاه تورنتو در سال ۱۹۹۳ گرفتهو پس از آن دکترا را در سال ۱۹۹۷ از دانشگاه برکلی کالیفرنیا دریافت کرده است. نیما ارکانی حامد پس از آن در شتاب دهنده خطی استنفرد شروع به کار کرد. نیما از ۱۴ سالگی در نظریه و قوانین نیوتون تحقیق کرده است. وی فرزند دکتر جعفر ارکانی حامد ، متولد سال  ۱۳۱۸ تبریز است.

بیوگرافی دکتر جعفر ارکانی حامد -دکتر جعفر ارکانی حامد تحصیلات خود را تا پایان مقطع متوسطه در آزربایجان جنوبی زادگاهش شهر تبریز پشت سر گذاشت و پس از آن در رشته مهندسی معدن در دانشکده فنی دانشگاه تهران ادامه تحصیل داد.وی در سال ۱۳۴۳ با استفاده از بورس تحصیلی دانش آموختگان ممتاز برای ادامه تحصیل به دانشگاه M-İ T آمریکا رفت و پس از اخذ مدرک دکتری در رشته ژئوفیزیک در سال ۱۳۴۸ به آزربایجان بازگشت.به گزارش ایسنا، دکتر ارکانی حامد پس از آن حدود ۱۴ سال به عنوان استاد در دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف به فعالیت‌های علمی آموزشی اشتغال داشت و مدتی نیز ریاست این دانشکده را بر عهده داشت و طی این مدت بارها از جمله در سال‌های ۱۹۷۱ تا ۱۹۷۳ هنگام ماموریت فضاپیمای «آپولو» به سوی ماه به عنوان دانشمند مدعو با سازمان فضایی ناسا همکاری مستقیم داشت. از جمله طرح‌های فضایی دیگری که دکتر ارکانی حامد در آن مشارکت داشته، ماموریت فضاپیمای «ماژلان» بود که در فاصله سال‌های ۱۹۸۹ تا اوایل دهه ۹۰ بر گرد سیاره زهره می‌چرخید.

 

انیشتین


دکتر ارکانی حامد در فاصله سال‌های ۱۹۷۷ تا ۱۹۷۹ به عنوان استاد مدعو در دانشگاه میت آمریکا فعالیت کرد و پس از پیروزی انقلاب به آزربایجان بازگشت.وی که از اعضای نخستین دوره فرهنگستان علوم ایران است از سال ۱۹۸۲ مجددا به کانادا عزیمت کرد و فعالیت‌های آموزشی و تحقیقاتی خود را به عنوان استاد دانشگاه «مک گیل» در «مونترال» کانادا از سر گرفت که تا سال ۲۰۰۵ ادامه داشت.ارکانی حامد که از دانشمندان عضو فرهنگستان علوم کاناداست، پس از بازنشستگی از دانشگاه «مونترال» با درجه استاد شایسته، فعالیت‌های علمی خود را در دانشگاه تورنتو کانادا پی گرفته و در سال میلادی جاری به عنوان برنده جایزه فلوشیپ (عضو شایسته) اتحادیه ژئوفیزیکدانان آمریکا معرفی شده است.‌استاد ارکانی حامد در طول این سال‌ها همچنان ارتباط علمی خود را با سازمان فضایی ناسا حفظ کرده و در سال‌های اخیر همگام با ماموریت‌های کاوش مریخ عمده تحقیقات خود را به مطالعه ساختار درونی و تحولات سیاره سرخ معطوف کرده است.به گزارش ایسنا، تخصص اصلی استاد،‌ سیاره شناسی با نگرش کلی است که شامل بررسی ساختار درونی سیارات، ‌تحولات گرمایی، گرانش، میدان مغناطیسی و حرکت صفحات تکتونیک، بررسی «سنگ کره» (لیتوسفر) و گوشته سیارات و ارتباط آنها با هم است.

نیما ارکانی: مفهوم مکان و زمان، محکوم به نابودی است

آشنایی بیشتر با نیما ارکانی حامد
نیما ارکانی حامد متولد شهر تبریز است که حدودا ۳۸ سال سن دارد، او مدرک لیسانس خود را در ریاضی و فیزیک با نشان عالی را از دانشگاه تورنتو در سال ۱۹۹۳ گرفته و پس از آن دکترا را در سال ۱۹۹۷ از دانشگاه برکلی کالیفرنیا دریافت کرده است. نیما ارکانی حامد پس از آن در شتاب دهنده خطی استنفرد شروع به کار کرد. نیما از ۱۴ سالگی در نظریه و قوانین نیوتون تحقیق کرده است.در سال ۱۹۹۹به عنوان استاد دانشگاه برکلی مشغول به کار شد. وی در سال ۲۰۰۲ پس از یکسال ملاقات با استادان دانشگاه هاروارد به عنوان استادی در دانشگاه هاروارد رسید و کمی بعد از آن به مقام استادی در تحصیلات پیشرفته در دانشگاه پرینستون رسید. این مقام از سال ۱۹۳۳ تا سال ۱۹۵۵ (زمان مرگ آلبرت انیشتن) در دست انیشتن بوده که هم اکنون نزد دکتر ارکانی است.

 

دانشمند فیزیک


از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۸ او استاد ارشد دانشگاه هاروارد بوده است.در سال گذشته نیز بارها مهمان انستتیو علوم طبیعی بوده و به گفته پتر گددرگ Peter goddarg مدیر انستتیو: “ما با دکتر ارکانی تماس گرفتیم تا او به جمع استادان ما بپیوندد و او نیز موافقت کرد” به گفته وی او یک تصویر ذهنی و یک درک عمیق از ظواهر تئوری‌های مدرن دارد و او قرار است نقش یک رهبر را در آزمایش در LHC را داشته باشد.

پرفسور نتان سیبری Nathan seibery عضو انستتیو علوم طبیعی افزود: “درک عمیق او از فیزیک و خلاقیت قابل توجه وی باعث پیشرفت انستتیو خواهد شد.”دکتر ارکانی هم اکنون در زمینه فیزیک ذرات، نامی برای خود دست و پا کرده و قرار است نظریه انقلابی او (که در زمینه عملکرد جهان می باشد) اواخر امسال تست شود. این آزمایش در LHC در CERN که مهمترین و بزرگترین شتاب دهنده ذرات در دنیا می باشد انجام خواهد شد.این شتاب دهنده در سوئیس قرار دارد و در ماه می سال ۲۰۰۸ افتتاح شده است. US/LHCدر ماه آگوست یا سپتامبر شروع به کار می کند و اثبات تئوری در آن در سال ۲۰۰۹ می باشد.LHC تونلی دایره‌ای شکل به طول ۱۷ مایل (۲۰.۸ کیلومتر) دارد.

 

نیما ارکانی


هزینه ساخت این دستگاه عظیم در حدود ۵ تا ۱۰ بیلیون دلار شده است.دکتر نیما ارکانی حامد (رهبر فیزیکدانان نظری) افکار ما را در مورد فضا و زمان باز کرده و به گفته ایشان جهان حداقل ۱۱ بعد دارد. این نظریه انقلابی را در فیزیک بوجود خواهد آورد. در تئوری ابر ریسمان و یا به اختصار ریسمان، تلاش بر این بوده که توضیح دهد ذرات کوچکترین حالت در این جهان نیستند بلکه حلقه هایی که دارای نوسان می باشند، که ریسمان نامیده می شوند کوچکترین چیز می باشد. در این نظریه ریسمان در ۱۱ بعد نوسان می کند و بر خلاف ما که در ۳ بعد مکان و یک بعد زمان هستیم. بیشتر مدلها در این تئوری حداقل ۷ بعد دیگر را نشان می دهد که برای انسان قابل درک نیست.دکتر ارکانی با فیزیکدانانی به نام Dimopoulos و Dvail پیشنهاد کردند که بعضی از این ابعاد بزرگتر از حدی است که قبلا تصور می شد و این مدل (ADD (Arkani-Dvail-Dimopoulos نام دارد متاسفانه این ابعاد قابل مشاهده نمی باشند، زیرا گرانش تنها نیروی هست که بر آنها احاطه دارد.مخالفت بعضی ها با این تئوری به این دلیل است که نمی توان آن را آزمایش کنند.

 

نیما ارکانی حامد :فیزیک بنیادی چه ویژگی متفاوتی دارد؟

 

برای مثال، اگر شما در ماشین خود نشسته باشید و دستگاه جی‌پی‌اس شما روشن باشد، شما می توانید سرعت و مکان دقیق خود را در یک لحظه بدانید. ولی این کار در دنیای ذرات غیر ممکن است و شما نمی توانید سرعت و مکان یک جسم را در یک لحظه بگویید.
دکتر ارکانی و دیگران بر این باورند که (LHC (larg hadron collider قادر است به جواب دادن به این سوال کمک کند. اگر تئوری او تایید شود، این اولین پیشرفت در زمینه فیزیک ذرات و تصورات ما در مورد فضا زمان اطراف مان از زمان انقلاب انیشتن در این رشته تا به امروز می باشد.جوایزی که وی دریافت کرده است:در سال ۲۰۰۵ جایزه فی بتا کاپا از دانشگاه هاروارددر سال ۲۰۰۳ کسب مدال گریبو از انجمن فیزیک اروپاو کمک هزینه‌های متعددی در سال ۲۰۰۲حامد در سال ۲۰۰۵ برندۀ جایزه فیل بتا کاپا از دانشگاه هاروارد برای تعلیمات عالی خود گردید.

 

physics


نیما ارکانی حامد (زاده ۱۹۷۲) از فیزیکدانان فیزیک ذره‌ای و نظریه ریسمان کاربردی است. او در آمریکا از پدر و مادری تبریزی که خود نیز فیزیکدان بودند به دنیا آمد و در حال حاضر استاد تمام وقت دانشگاه پرینستون است. وی هم اکنون همان کرسی را در این دانشگاه دارد که زمانی متعلق به آلبرت انیشتین بود. پدر وی نیز جعفر ارکانی حامد در حال حاضر استاد دانشگاه مک گیل کانادا در رشته ژئو فیزیک است. نیما ارکانی حامد در بیست و سومین دورهٔ کنفرانس فیزیک سُلوی در سال ۲۰۰۵ جزء دعوت شدگان به این کنفرانس بود.

متاسفانه این موضوع در رسانه‌ها بمانند هزاران موضوع هنری, علمی‌, تاریخی‌, ورزشی, فرهنگی.. توسط اشغال گران فارس  با نام دانشمند” ایرانی” منتشر و مطرح شده و هیچ اسمی از هویت مادری و وطن پدری و تبریزی, آزربایجانی و تورک بودن وی ت میان نیامده! و تحریف میشود.
طبق عادت و شیوه کثیف اشغال گران پان ایرانیست ،هزاران دانشمند ,هنرمند, افراد قهرمان تاریخ ،اسناد تاریخی ،آثار هنری و فرهنگی‌ ،….بنام هویت جعلی ایرانی‌=آریایی=فارس تحریف میشود .اگر هرزگاهی اسناد یا مدارک یا شواهد یا گفتمان خود اشخاص مبتنی‌ بر غیر ایرانی‌ (غیر فارس) و تورک آزربایجانی بودن (یا از آن دیگر ملل غیر فارس اسیر در ایران)باشد اون موضوع هم با بیشرمی سانسور و انکار میشود .
اگر انکار و سانسور آن موضوع غیر قابل کنترل برای پان ایرانیست‌های فاشیست نباشد ,شروع به بدنام کردن آن اسناد یا اشخاص یا موضوعها می‌کنند
ما نباید نابغه‌ها و هنرمندان  خود را مثل این عزیزان زیر نام‌های جعلی ایرانی‌ ،آریایی ،آذری ، فراموش کنیم…

یاشاسین نیما ارکانی لریمیز 
یاشاسین آزربایجانیمیز

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture