/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » دانشگاه تبریز :بیش از ۹۰ درصد دریاچه‌ی اورمیه خشک شده است.طوفان‌های نمکی آزربایجان جنوبی را در محاصره گرفته(ویدئو)  
Urmu Gölü ya Urmu Çölü?

دانشگاه تبریز :بیش از ۹۰ درصد دریاچه‌ی اورمیه خشک شده است.طوفان‌های نمکی آزربایجان جنوبی را در محاصره گرفته(ویدئو)  

اوغوز تی‌وی: مدیر گروه آب و هواشناسی و استاد اقلیم‌شناسی دانشگاه تبریز گفت که بیش از ۹۰ درصد دریاچه‌ی اورمیه خشک شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، «بهروز ساری صراف» در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این مطلب اظهار کرد: “طبق آمار منتشر شده در سایت شرکت آب منطقه‌ای استان در ۲۴ آذر ماه، حجم آب موجود در دریاچه برابر با یک میلیارد و ۶۶ میلیون متر مکعب بوده و این در حالی است که طبق میانگین دراز مدت ۳۰ ساله، میزان آب موجود در دریاچه باید برابر با ۱۶ میلیارد متر مکعب باشد!”

وی افزود: “اعداد را بیش از حد برجسته نکنیم. دریاچه‌ ارومیه از فرم دریاچه خارج و تبدیل به بستر نمکی یا پلایا شده است. همه تلاش‌ها نیز برای جلوگیری از خیزش نمک است. ثابت نگه داشتن تراز دریاچه آن هم زیر حد نرمال افتخار بزرگی نیست”.

مدیر گروه آب و هواشناسی و استاد اقلیم‌شناسی دانشگاه تبریز با بیان این‌که ۱۵ سال پیش برخی هشدار محققان و دانشگاهیان مبنی بر خشکی دریاچه‌ی ارومیه را سیاه‌نمایی خواندند، اظهار کرد: “بی‌توجهی به هشدارها، نبود منشور محیط‌زیست، جای خالی کرسی‌های آزاداندیشی در مسائل زیست محیطی، نبود حمایت ملی از محیط زیست و اجرایی نشدن قوانین و حمایت از برخی کارخانجات آلاینده به بهانه‌ی حمایت از تولید و اشتغال نتیجه‌ای جز تخریب محیط زیست ندارد”.

وی با اشاره به برخی سیاست‌گذاری‌های نادرست رژیم چپاولگر ایرانی‌ در حوزه‌ی کشاورزی آزربایجان جنوبی در برنامه‌ی ششم توسعه تصریح کرد: “تولید سالانه‌ی یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن چغندر و تبدیل ۵۰۰ هزار هکتار از اراضی شیب‌دار به باغ از جمله سیاست‌های مدون در برنامه‌ی توسعه‌ی ششم است که بدون توجه به میزان آب مورد نیاز به احداث باغ و کشت چغندر تدوین شده و با توجه به این‌که اراضی موجود در حاشیه‌ی دریاچه‌ی ارومیه یکی از کانون‌های اصلی کشت چغندر با نیاز آبی فراوان است، اجرای این طرح، بحران خشکی را تشدید خواهد کرد. منابع آبی ما قانونی به هدر می‌روند”.

ساری صراف افزود: “تا زمانی که بحران دریاچه‌ی اورمیه و کم‌آبی از سوی مسئولان جدی گرفته نشود، نمی‌توان از مردم انتظار داشت.”
محمداسماعیل سعیدی نماینده انتصابی رژیم فارس برای تبریز، آذرشهر و اسکو  در مجلس گفت: حدود ۱۸ سانتی‌متر تراز سطح آب دریاچه نسبت به یک  سال گذشته کاهش پیدا کرده است، این موضوع به علاوه افزایش دمای هوا و تبخیر آب و کاهش ورودی آب به دریاچه سبب افزایش غلظت نمک شده است.این نماینده مردم در مجلس دهم، با یادآوری اینکه در لایحه بودجه ۹۷ اعتباراتی برای احیای دریاچه اورمیه در نظر گرفته نشده است، تصریح کرد: بر اساس اعتبارات تخصیص‌یافته‌ای نیز که در گذشته حسن روحانی از آن خبر می‌داد، طرحی برای احیای دریاچه اورمیه بسته نشده و نتیجه‌ای به دست نیامده است.
ستاد احیای دریاچه «اورمیه»  که از طرف خود رژیم جهت پیشگیری اعتراض‌های خیابانی تورک‌های آزربایجان به خشکانیده شدن بقصد دریاچه اورمیه ایجاد شده بود یک ماه پیش به نحوی اعتراف کرده بود که همه این پروژه احیا دریاچه مسخره بازی بیش نبوده و هدف خرید زمان برای خشکیده‌ شدن کامل دریاچه است.مدیر دفتر تلفیق و برنامه ریزی ستاد احیای دریاچه اورمیه گفته بود که : نزدیک به هشتاد درصد از اقدامات سال ۹۶ مربوط به برنامه‌هایی است که در سال گذشته به طور کامل اجرا نشده‌اند.

?ادعاهای دروغین دولت حسن روحانی در ۴ سال یک ماه  گذشته نه تنها  محقق نشد و دولت او هم کاری برای دریاچه نکرد بلکه با وعدههای دروغ توانست زمان لازم برای خشکاندن کامل دریاچه را برای رژیم بدست آورد ؛ روحانی‌ با وعده‌های دروغ  توانست بعضی‌ از فعالین آزربایجانی را فریب داده و اعتراضات خیابانی ملت تورک آزربایجان به عنوان اهرم فشار برای احیا دریاچه و اعتراض به سیاست‌های فاشیستی دولت فارس برای خشکاندن دریاچه را بدین وسیله به راحتی‌ سرکوب و کنترل کند .
روحانی و دولت فاشیست فارس در چهار سال اندک توجه به احیای دریاچه اورمیه نکرد بر عکس در دوره ریاست جمهوری حسن روحانی در ایران بخاطر قول‌های انتخاباتی که داده بود بهترین فرزندان آزربایجان بخاطراعتراض به خشکانیده شدن دریاچه اورمیه و عمل نکردن به وعده‌های احیای دریاچه اورمیه به زندان‌های طویل المدت محکوم شدند.

 

?سران مافیایی سپاه پاسداران  با احداث سدهایی تجاری بر روی رودخانه‌های آزربایجان جنوبی و رود‌های تغذیه کننده  دریاچه اورمیه (بیش از ۴۰ رود بزرگ) باعث خشکی دریاچه ارومیه گردید. جاده میانگذر غیر مهندسی دریاچه هم بر شدت این خشکی افزود. با خشک شدن دریاچه ی اورمیه رژیم تقریبا به سیاست چندین ساله ی خودعلیه تورکان و وطن آنها آزربایجان دست مییابد. به دلیل اینکه درپی خشک شدن دریاچه ی ارومیه پیامدهای حاکی از آن علاوه بر کشاورزان و گردانندگان اقتصاد آزربایجان ,گریبان گیر خود مردم عادی آزربایجان هم میشود. شیوع بیماریهای وخیم و خشکی وطوفان‌های نمکی پیرامون اطراف دریاچه باعث مشکلات زیست محیطی و مشکلات بی‌درمان برای ملت آزربایجان شده وملت مجبور به ترک خاک و بوم خود آزربایجان خواهند شد خاک و بومی که میراث چندین هزار ساله ی اجداد و نیاکانمان بوده و هست خاک و بومی که سالیان سال بدست رژیم غاصب و اشغالگر ایرانی‌ در دست چپاول و غارت میباشد.

 

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture