/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » دانش آموزان در آزربایجان جنوبی به زبان مادری خود یا تورکی استانبولی صحبت می کنند

دانش آموزان در آزربایجان جنوبی به زبان مادری خود یا تورکی استانبولی صحبت می کنند

اوغوز تی وی:خبرگزاری دولتی  فارس که  منابع خبری مغرضانه در مورد ملت تورک در آزربایجان جنوبی انتشار می دهد اینبار  با انتشار گزارشی به قلم مریم رسولی به بررسی وضعیت دانش آموزان چند زبانه در استان آزربایجان غربی پرداخته است که متن کامل گزارش در ذیل منتشر می شود

چندزبانه بودن کودکان گریبانگیر نظام آموزشی آزربایجان غربی

کودکان آذربایجان غربی به واسطهتورک بودن و همسایگی با ترکیه به چندزبان از جمله زبان تورکی استانبولی مسلط هستند که این امر نظام آموزشی را دچار مشکل کرده است.

 آزربایجان غربیکه عنوان پایتخت فرهنگی آزربایجان را با خود به یدکمی کشد  با اندک مهاجرانی از گروه اکراد نیز در این استان  ساکن هستند  ولی گاهی ایناکراد با پشتوانه حکومت فارس عنوان تنوع قومی را به این استان می دهند  ولی این  قالب قومی  مشکلاتی بسیار جدیرب  نشان می‌دهد.

امسال آزربایجان غربی در حالی سال‌ تحصیلی جدید را آغاز می‌کند که کودکان دوزبانه مشکل جدی آموزش و پرورش این استان هستند و عملا برای آموزش و پرورش مشکل‌ساز شده‌اند.

در این میان بسیاری از کودکان که تعداد آنها نیز کم نیست به زبان سوم نیز تسلط دارند که نه زبان مادریشان هست و نه زبان تحمیلی حکومت فارس  ، بلکه این زبان، زبان ملی کشور همسایه‌ای است که به واسطه بالا بودن آمار مسافرت به این کشور و وجود ماهواره در بسیاری از خانواد‌های ساکن آزربایجان غربی به فرزندشان منتقل شده و در بسیاری از موارد جای زبان مادریشان را نیز گرفته است.

این زبان همان زبان تورکی استانبولی است که بسیاری از کودکان به ویژه در شهرهای شمالی استان و مرکز آزربایجان غربی و  در یک کلام آزربایجان جنوبی  از همان ابتدای فراگیری زبان، با آن آشنا شده و به همین زبان صحبت می‌کنند.

هر چند بارها و بارها  حکومت فارس ایران  به بهانه تحمیل زبان فارسی  با بهانه کردن از آسیب‌های اجتماعی که ماهواره به دنبال دارد سخن به میان آمده ولی آسیب چندزبانه بودن کودکان بر اثر مجاورت آزربایجان جنوبی با تورکیه و بزرگ شدن کودکان با برنامه‌های کودک این کشور از طریق ماهواره سبب شده تا با آسیب جدی در نظام آموزشی آذربایجان غربی مواجه شویم.

البته از سال‌های بسیار دور آموزش زبان فارسی به کودکان دوزبانه یکی از مشکلات جدی نظام آموزشی بود ولی این موضوع با فراگیری زبان سوم توسط کودکان، روز به روز ریشه‌ای‌تر می‌شود.

در این میان نباید فراموش کرد که زبان اول کودک همان هویت فرهنگی، شخصی و اجتماعی وی است ولی بر اساس اصل ۱۵ قانون اساسی باید دانش‌آموزان در مدارس به زبانتحمیلی  که فارسی است صحبت کنند ولی همین چند زبانه بودن سبب افت تحصیلی و در بسیاری از موارد سبب گریز دانش‌آموزان از مدرسه می‌شود که تعداد آنها در بین دانش‌آموزان آزربایجان غربی کم نیست.

*معلمان با کودکان چندزبانه نمی‌توانند ارتباط برقرار کنند

سهیلا برنج‌آبادی یکی از معلمان مدرسه ابتداییاورمیه در این خصوص به خبرنگار فارساین چنین اعتراف می کند : با توجه به اینکه آزربایجان غربی دارای تنوع قومیتی است، شاهد حضور دانش‌آموزانی در مدرسه هستم که به چند زبان تسلط دارند جز زبان رسمی کشور.

این معلم می‌گوید: حالا تصور کنید معلم تورک زبان که به زبان تورکی و فارسی مسلط است چطور می‌تواند با یک کودک تورک زبان که تا بدو ورود به مدرسه با زبان فارسی آشنایی نداشته است ارتباط برقرار کند و یا برعکس.

برنج‌آبادی خاطرنشان کرد: در این میان برخی کودکان نیز چندزبانه هستند و این چندزبانه بودن در استان آذربایجان غربی به مجاورت این استان با کشور ترکیه و مسافرت‌های چند ماهه مردم این استان به کشور ترکیه، بر می‌گردد.

این معلم که ۱۵ سال سابقه تدریس در مدارس اورمیه را دارد، افزود: روز به روز بر تعداد کودکانی که وارد دبستان می‌شوند و به زبان فارسی آشنا نیستند و به جای آن یا به زبان مادریشان و یا زبان تورکی استانبولی صحبت می‌کنند، بیشتر می‌شود و این امر سبب شده تا معلمان به درستی نتوانند با دانش‌آموزان ارتباط برقرار کنند.

*انتقال نامناسب مفاهیم آموزشی به کودکان چندزبانه

این معلم با تاکید بر انتقال مفاهیم آموزشی به کودکان، گفت: در این صورت انتقال مفاهیم آموزشی به کودکان عملا میسر نخواهد بود و کودک نیز نمی‌تواند به خوبی این مفاهیم را درک کند.

برنج‌آبادی با اشاره به اینکه خود بومی استان آزربایجان غربی است و در اورمیه به دنیا آمده و بزرگ شده‌ است، ادامه داد: وجود لهجه‌های متنوع در زبان تورکی  و از سوی دیگر بروز و ظهور زبان‌های کشورهای همسایه ” تورکیه و آزربایجان” در بین مردم این استان در برهه‌های زمانی مختلف سبب شده تا در بسیاری موارد با مشکل جدی مواجه شوم.

این معلم اظهار داشت: با توجه به اینکه زبان اول هر دانش‌آموز زبان مادری وی هست، باید آموزش و پرورش نیز تدابیری اتخاذ کند تا کودکان بتوانند  زبان مادری خود که ، هویت شخصی و فرهنگی آنها میباشد را  فراموش نکنند.

*۸ هزار و ۲۰۰ دانش‌آموز دوزبانه راهی مدارس آزربایجان غربی می‌شود

مدیرکل آموزش و پرورش آزربایجان غربی نیز در این خصوص به خبرنگار فارس در اورمیه گفت: سال تحصیلی جدید را در حالی آغاز می‌کنیم که ۸ هزار و ۲۰۰ دانش‌آموز دوزبانه راهی مدارس آذربایجان غربی می‌شود.

فریدون سیدمصطفوی با بیان اینکه در این خصوص مشکل جدی و اساسی داریم، تصریح کرد: سال‌های سال است که نظام آموزشی با مشکل دانش‌آموزان دو و چندزبانه مواجه است.

وی با بیان اینکه برای آن دسته از دانش‌آموزان دو یا چندزبانه نیز قبل از بازگشایی مدارس کلاس‌های آموزشی برگزار شده است، ادامه داد: این دانش‌آموزان عملا با زبان فارسی آشنایی نداشتند.

سیدمصطفوی با بیان اینکه در این خصوص ۴۲۰ کلاس درس برای این دانش‌آموزان تشکیل شده است، اعلام کرد: عمدتا دانش‌آموزانی که به زبان ملی کشور که در مدارس مورد استفاده قرار می‌گیرد، تسلط نداشته باشند در فراگیری مفاهیم آموزشی نیز دچار مشکل می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: چنین موضوعی سبب شده تا معلمان نیز دچار مشکل شده و در انتقال مفاهیم آموزشی مشکلات زیادی را متحمل شوند که این امر یکی از مشکلات جدی نظام آموزشی آزربایجان غربی است.

مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان غربی وجود ماهواره در خانه‌ها را یکی دیگر از آسیب‌هایی عنوان کرد که در این زمینه وجود دارد و گفت: این امر سبب شده تا کودکان زبان مادری خود را فرا گیرند که این امر مشکلات را در مدارس چندین برابر کرده است. چرا که هدف حکومت فارس ایران تحمیل زبان فارسی و منسوخ کردن دیگر زبانها میباشد 

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture