/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » دختر هشت ساله آزربایجان جنوبی ؛ خبرسازترین چهره مسابقات وزنه‌برداری فجر

دختر هشت ساله آزربایجان جنوبی ؛ خبرسازترین چهره مسابقات وزنه‌برداری فجر

 اوغوزتی‌وی :آی‌سن ادیب دختر هشت ساله تورک آزربایجانی اهل اردبیل است که قرار بود در مراسم افتتاحیه جام فجر وزنه بزند، خبرسازترین چهره این دوره از مسابقات بود.


آی‌سن با دعوت رسمی فدراسیون وزنه برداری، همراه با مربی‌اش عزیز حسینی از اردبیل به اهواز رفته بود. اما ممانعت حراست نفت در سالن امام رضای شهرک نفت، محل برگزاری رقابت‌ها، باعث شد آی‌سن نتواند در مراسم افتتاحیه به روی تخته برود. 
بلافاصله تصاویر اشک‌های او در شبکه‌های اجتماعی بازتاب یافت و انتقادات تند کاربران و رسانه‌ها را در پی داشت.با دخالت استاندار خوزستان، آی‌سن در مراسم اختتامیه روی تخته رفت. انعکاس خبر و فیلم این اتفاق، بیش از نتایج و رکوردهای ثبت شده در متن مسابقات بود.
اشک‌های آی‌سن تنها حاشیه رقابت‌ها نبود. فردای افتتاحیه نیز مأموران حراست، مانع از ورود زنان شاغل در هیئت برگزاری به سالن شدند.
اورسولا گارزا پاپاندرئا، نایب رئیس آمریکایی فدراسیون جهانی، مقابل در ایستاد و گفت اگر زنان وارد نشوند من هم نمی‌آیم. او چهل دقیقه بیرون منتظر ماند تا سرانجام، اجازه ورود به زنان داده شود.
خانم پاپاندرئا پس از ترک ایران، عکس یادگاری که با آی‌سن ادیب انداخته را در اینستاگرام منتشر کرد و نوشت: «پس از چند روز سخت، آی‌سن ادیب جایگاه خود را در تاریخ وزنه برداری زنان ساخت. اولین زنی شد که روی تخته رفت؛ در برابر مردان و زنان وزنه زد. پخش زنده تلویزیونی شد و زینت‌بخش صفحه اول محبوب‌ترین روزنامه.»
او اضافه کرد که «حیرت‌انگیز بود قدرت و شجاعت زنانی که دیدم؛ کنار مردانی که حمایت‌شان می‌کنند. مفتخرم که نظاره‌گر بخشی از این رخدادهای نو بودم و توانستم دست‌های ریحانه طریقت را (نایب رئیس زنان در فدراسیون ایران) که مادر وزنه برداری‌شان است در دست بگیرم. توضیح دادن با کلمات سخت است اما آنان همگی، قلبم را تسخیر کردند»
حاشیه‌های جام فجر در شرایطی رخ داد که ایران درخواست میزبانی مسابقات وزنه‌برداری زنان و مردان جهان در سال ۲۰۲۱ را هم مطرح کرده است.
شاهرخ شهنازی دبیر کمیته المپیک در این باره گفته: ورزشکاران خارجی گاهی اوقات فرهنگ ما را می‌پذیرند و به آن احترام می‌گذارند. فکر نمی‌کنیم مشکل خاصی وجود داشته باشد. اطمینان دارم دولت نیز موافقت خود را اعلام خواهد کرد.

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture