/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » درالمپیک ریو ۲۰۱۶، ورزشکاران تورک آزربایجان جنوبی با پرچم ملی آزربایجان به میدان خواهند رفت

درالمپیک ریو ۲۰۱۶، ورزشکاران تورک آزربایجان جنوبی با پرچم ملی آزربایجان به میدان خواهند رفت

اغوز تی‌وی : در بازی‌های المپیک ریو ۲۰۱۶،   شماری از ورزشکارانی که اصالتا از ملت‌های اسیر در جغرافیایی سیاسی ایران هستند  با ‌ تابعیت کشور دیگری  در این بازی‌ها حضور دارند.طی‌ ۹۰ سال اخیر از ایجاد جغرافیایی سیاسی ایران افتخار ورزشکاران ملل غیر فارس بنام شاهزادگان پارس جعل یا مصادره میشوند.
در ۳۷ سال اخیر 
رژیم پارس آخوندی که بی‌ لیاقتی خود در زمینه ورزش همانند دیگر زمینه ها اثبات کرده, باعث شده همانند دانشمندان و مغز‌های فراری ،ورزشکاران ملل غیر فارس اسیر در ایران همچون تورک‌ها, عرب ها با نام کشور‌های هم ملّیت خود(بمانند آزربایجان تورکیه, کویت ,عربستان ) به میدان ورزشی رفته و افتخارات را برای ملت و کشور‌های آزاد خود به ارمغان بیآورند.  مللی همچون گیلک ، مازینی لر، هم که دولتی از خود ندارند به کشور‌های اورپایی, آمریکا  رفته و برای مردمانی پهلوانی کنند که به انسانییت و ورزش آنها احترام قائلند و‌ افتخار ورزشکاران به نام ملت اشغالگر فارس جعل شده و حقشان خورده نمی‌شود از آنها سؤ استفاده نمیشود .
.
 

 
میلاد بیگی
 
میلاد بیگی، تکواندوکار تورک آزربایجان جنوبی است که ایران را ترک کرد و در ریو با پرچم مقدس ملت و کشور اصلی‌ خود جمهوری آزربایجان به میدان خواهد رفت. این ورزشکار ۲۵ ساله دو سال پیش آزربایجان جنوبی را ترک کرد و به  آزربایجان شمالی مهاجرت کرد. میلاد در مسابقات آزاد تکواندو در مولداوی توانست مدال نقره را برای جمهوری  آزربایجان شمالی  به ارمغان بیاورد. در همین مسابقات ۳ تورک آزربایجان جنوبی ‌تبار دیگر نیز به نمایندگی از جمهوری آزربایجان شمالی   حضور داشتند: سینا بهرامی که مدال نقره را به دست آورد، احمد محمدی و پریسا کفائی که با مدال برنز به باکو بازگشتند. رضا مهماندوست، سرمربی تیم تکواندو جمهوریآزربایجان شمالی  تا قبل از مهاجرت به این کشور سرپرستی تیم تکواندوی جمهوری اسلامی را عهده‌دار بود.


سینا بهرامی

سینا بهرامی نیز مانند میلاد بیگی تکواندوکار تورک آزربایجان جنوبی در ریو برای جمهوری آزربایجان شمالی  به روی تشک خواهد رفت. او نیز مدتی پس از میلاد بیگی راهی باکو-آزربایجان شمالی شد.

صباح شریعتی

صباح شریعتی،  نیز در بازی‌های ریو ۲۰۱۶ با پیراهن جمهوری آزربایجان شمالی شرکت می‌کند. شریعتی در باز‌ی‌های اروپائی توانست مدال نقره را برای آزربایجان شمالی  به دست آورد.

سامان طهماسبی دیگر کشتی‌گیر  است که زیر پرچم جمهوری آزربایجان شمالی در المپیک ریو حضور دارد. سامان، دو مدال برنز قهرمانی آسیا و یک مدال طلای قهرمانی آسیا را در کارنامه خود ثبت کرده بود. او پس از مهاجرت به جمهوری آزربایجان شمالی در سال ۲۰۱۰، دو نقره و یک برنز را در مسابقات جهانی کسب کرد. مربی این دو کشتی‌گیری که عضو تیم ملی آزربایجان شمالی هستند.

دیگر ورزشکارانی که کوچ کردند

مهدی جعفر‌قلی‌زاده,عضو تیم ملی‌کاراته,اصالتا از ملت‌های اسیر در جغرافیایی سیاسی ایران است در سال ۲۰۰۸ به آلمان پناهنده شد.

پیام زرین‌پور, قهرمان سال ۲۰۰۰ آسیا و دارنده دو مدال طلای جوانان آسیا، از سال ۲۰۰۹ در آمریکا زندگی می‌کند.

مینا علیزاده ,ملی‌پوش قایقرانی در سال ۲۰۰۹ به آلمان پناهنده شد.

وحید سرلک‌ ,تورک آزربایجان جنوبی است  که در سال ۲۰۰۹ برای شرکت در مسابقات جودو به آلمان رفته بود، در این کشور ماند و به تهران بازنگشت.

احسان رجبی , جودوکار دارای مدال برنز بازی‌های آسیائی، در سال ۲۰۱۰ به آمریکا پناهنده شد.

محمد‌حسین ابراهیمی، عضو تیم ملی شمشیربازی در رشته فلوره، در سال ۲۰۱۰ به فرانسه پناهنده شد.

آرزو معتمدی، که در سال ۲۰۱۲ در رشته قایقرانی در المپیک لندن حضور داشت در همان سال به آمریکا مهاجرت کرد.

ایمان جمالی،  هندبالیست از سال  ۲۰۱۲ پیراهن ملی مجارستان را در همین رشته به تن می‌کند. جمالی بازیکن تیم کریستیانساند در سوئد نیز هست.

بشیر باباجان‌زاده هم که عضو تیم ملی کشتی فرنگی بود امروز یکی از ورزشکاران برجسته جمهوری آزربایجان شمالی است. او نیز پس از المپیک لندن در سال ۲۰۱۲ راهی باکو شد.

سهیلا سیاحی ملی‌پوش تکواندوی زن تورک آزربایجان جنوبی  نیز در حال حاضر در تیم ملی جمهوری آزربایجان شمالی حضور دارد. این ورزشکار نیز در سال ۲۰۱۲ تغییر تابعیت داد و به ‌عضویت تیم ملی جمهوری آزربایجان درآمد.

پریسا کفائی، ملی‌پوش تکواندوی از سال ۲۰۱۲ تابعیت جمهوری آزربایجان را دارد و برای این کشور در مسابقات آزاد سال گذشته که در مولداوی برگذار شد٬ مدال برنز کسب کرد.

دینا پور‌یونس دیگر تکواندوکاری است که در سال ۲۰۱۲ تصمیم بر ترک ایران و تابعیت جمهوری اسلامی گرفت و هم‌اکنون عضو تیم ملی هلند است.

میثم رفیعی، ملی‌پوش سابق تکواندو، از سال ۲۰۱۳ در تیم ملی فنلاند حضور دارد.

قاسم رضائی, کشتی‌کار فرنگی است که در سال ۲۰۱۳ به جمهوری آذربایجان مهاجرت کرد.

محمدرضا آذر‌شکیب , هم از سال ۲۰۱۳ با پرچم جمهوری آزربایجان شمالی روی تشک می‌رود.

شروین پاکدل، ملی‌پوش تیم قایقرانی در سال ۲۰۱۵ به پرتغال پناهنده شد.

سعید فضل‌اولی,  قایقرانی اصالتااز ملت‌های اسیر در جغرافیای سیاسی ایران که در بازی‌های آسیائی اینچئون مدال نقره را به دست آورده بود، در سال ۲۰۱۵ به آلمان پناهنده شد.

 
راحله آسمانی, تکواندوکار ۲۶ ساله ,اصالتااز ملت‌های اسیر در جغرافیای سیاسی ایران به نمایندگی از کشور بلژیک در این بازی‌ها حضور دارد. ‌راحله قبل از مهاجرت به بلژیک در سال ۲۰۱۲، توانسته بود در بازی‌های آسیائی به مرحله فینال راه پیدا کند. 
Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture