/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » درگیری تورک های بلداجی در اعتراض به انتقال آب با مامورین ایرانی کشته و زخمی بر جای گذاشت + فیلم

درگیری تورک های بلداجی در اعتراض به انتقال آب با مامورین ایرانی کشته و زخمی بر جای گذاشت + فیلم

اوغوز تی وی:گزارش‌ها حاکی از درگیری شدید میان نیروهای امنیتی و مردم شهر تورک نشین بلداجی از توابع استان چهارمحال و بختیاری در پی اعتراضات طرح انقال آب منطقه به اصفهان است.

بنا به گزارش موثق این درگیری‌ها تا به این لحظه نزدیک به ۴۰ نفر کشته و زخمی و ده‌ها نفر بازداشتی به همراه داشته است.

این اولین بار نیست که طرح انتقال آب به اصفهان و کویر مرکزی اعتراضات ترک ها و دیگر اقوام استان چهارمحال و بختیاری را به همراه دارد. دو سال پیش از این نیز اعتراضات مشابهی در شهرستان‌های تورک سامان و بِن از توابع همین استان رخ داد که دامنه‌ی آن پس از مدتی حتی به مرکز استان شهر شهرکرد نیز کشیده شد.

این درحالی‌ست که کارشناسان استانی دلیل اصلی مهاجرت بیش از حد استاندارد تورکهای این استان به شهر اصفهان را تبعیض در توسعه‌ی سرزمینی و نبود امکانات صنعت و بیکاری در مناطق مذکور می‌دانند و اکنون معضل انقال آب این مناطق به اصفهان و از ریشه خشکانیدن کشاورزی و باغداری این مناطق تبعیضی مضاعف را برای این شهروندان بهمراه دارد که تنها در چندده‌کیلومتری شهر ثروتمند و نورچشمی اصفهان و از طرفی در چندکیلومتری مناطق نورچشمی بختیاری و لر نشین استان چهارمحال و بختیاری کمترین بهره را از توسعه و آبادانی و عمران نبرده اند.
این تبعیض در این نوار جمعیتی و جغرافیایی که از شهرستانهای فریدن و فریدونشهر و چادگان و لنجان اصفهان شروع شده در شهرستانهای سامان و بِن و مناطق تورک نشین شهرستانهای شهرکرد و بروجن از چهارمحال و بختیاری امتداد می‌یابد با هر چشم و نظر کمبینایی قابل رؤیت و قابل لمس است مگر آنکه بیننده خود خواهان دیدن این نوار مناطق ترک نشین مابین لرها و بختیاری‌ها و فارسها نباشد

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture