/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » دریاچه اورمیه با وضع فعلی سال ۹۶ خشک می‌شود

دریاچه اورمیه با وضع فعلی سال ۹۶ خشک می‌شود

اوغوز تی وی:ناصر آق روز چهارشنبه در دومین همایش ملی صیانت از منابع طبیعی و محیط زیست در دانشگاه محقق اردبیلی افزود: در تابستان سال جاری کمتر از یک درصد از کل آب دریاچه اورمیه باقی بود که این میزان در سال آینده به نیم درصد کاهش می یابد.
وی بیان کرد: این دریاچه می توانست با مدیریت مناسب و جلوگیری از خشک شدن علاوه بر تثبیت اکوسیستم منطقه ، هزاران هزار گردشگر داخلی و خارجی را جذب کرده و درآمدزایی بسیاری برای کشور داشته باشد.
آق با اشاره به علل بروز خشک شدن دریاچه اورمیه افزود: تغییرات اقلیمی ، زیاد شدن دما ، عوامل انسانی ، برداشت بی رویه آب از ذخایر آبی و سطحی و توسعه صنعتی از جمله مهم ترین دلایل بروز خشکی دریاچه اورمیه می باشد.
وی ادامه داد: وسیع و کم عمق بودن دریاچه اورمیه از دیگر عواملی بود که باعث تبخیر زیاد آب در این دریاچه و خشک شدن آن بود.
دانشیار دانشگاه اورمیه گفت: دریاچه اورمیه بزرگترین نعمت طبیعی برای منطقه آزربایجان بود که بر اثر بی توجهی بشر و دولت ایران دچار مشکل زیست محیطی و خشکی شده است.
وی با اشاره به رسوب نمک در کف و اطراف دریاچه اورمیه گفت: خشک شدن دریاچه و پراکندگی گرد و غبار این نمک باعث بروز بسیاری از مشکلات زیست محیطی در منطقه خواهد شد.
دومین همایش ملی صیانت از منابع طبیعی و محیط زیست از امروز به مدت دو روز در دانشگاه محقق اردبیلی برگزار می شود.

این در حالی است که  حکومت ایران  تمامی اعتراضات به حق مردم آزربایجان جنوبی را سرکوب کرد و تا الان هم تعداد زیادی از هم وطنان آزربایجان جنوبی در زندانهای ایران بسر میبرند

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture