/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » دریاچه قالا در تورکیه میزبان دهها هزار فلامینگوی دریاچه اورمیه است
دریاچه قالا در تورکیه میزبان دهها هزار فلامینگوی دریاچه اورمیه است

دریاچه قالا در تورکیه میزبان دهها هزار فلامینگوی دریاچه اورمیه است

اوغوز تی‌وی :در سالهای گذشته دریاچه اورمیه سالانه میزبان دهها هزار از انواع پرندگان مهاجر از جمله فلامینگوها بود که به دلیل خشکاندن به عمد دریاچه اورمیه در آزربایجان بدست رژیم ایران, پرندگان مهاجر نیز از این سرزمین رخت بر بستند.

اوغوز تی‌وی به نقل از خبرگزاری آنادولی خبر می دهد که پارک ملی دریاچه قالا در استان ادیرنه تورکیه که در میان مهم‌ترین مسیرهای مهاجرت پرندگان واقع شده٬ امسال میزبان هزاران فلامینگو از آزربایجان جنوبی و دریاچه اورمیه است است.

پارک ملی دریاچه قالا در شهرستان‌های انز و ایپسالای استان ادیرنه تورکیه که در میان مهم‌ترین مسیرهای مهاجرت پرندگان واقع شده٬ امسال میزبان هزاران فلامینگو است.دریاچه قالا به دلیل وجود یکی از مهم‌ترین تالاب‌های کشور در آن هر ساله در فصل زمستان میزبان پرندگان بسیاری همچون قوهای سفید، اردک‌ها و غازها است٬ امسال به دلیل آب و هوای نسبتا گرم زمستان از هزاران فلامینگو نیز میزبانی می کند.

دریاچه قالا میزبان بیش از ۴۵ هزار گونه پرنده است. این دریاچه همچنین با توجه به مطالعات علمی و تحقیقات تنوع زیستی٬ محیطی بسیار غنی را داراست.دکتر مصطفی کایا، عضو هئیت علمی دانشکده زیست شناسی دانشگاه تراکیا در این رابطه به خبرنگار آناتولی گفت: پارک ملی دریاچه قالا همانند پلی در مسیرهای مهاجرت پرندگان بین اروپا٬ آسیا و آفریقا بوده و دارای یک موقعیت مهم است.

وی افزود: حدود ۴۷۵ گونه پرنده در تورکیه وجود دارد که بیش از ۳۵۰ گونه آن در کشور تخمگذاری نیز می کنند. دریاچه قالا میزبان نزدیک به ۲۰۰ گونه پرنده بوده است. امسال حضور ده هزار فلامینگو نیز زیبایی دو چندانی به آن بخشیده است. فلامینگوها با توجه به شرایط آب و هوایی می توانند بین قاره‌های اروپا، آسیا و آفریقا کوچ کنند. این پرنده‌ها با گرم شدن هوا در اواخر ماه آینده شروع به کوچ خواهند کرد.

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture