/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » در درگیری بین نظامیان آزربایجان شمالی و ارمنستان بیش از ۱۰۰ نظامی ارمنستان کشته و زخمی شده‌اند

در درگیری بین نظامیان آزربایجان شمالی و ارمنستان بیش از ۱۰۰ نظامی ارمنستان کشته و زخمی شده‌اند

اوغوز تی وی:وزارت دفاع جمهوری آزربایجان شمالی، روز شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد در موج جدید درگیری ارتش این کشور با ارمنستان  غاصب در منطقه قارا باغ، «۶ تانک ارمنی منهدم و بیش از ۱۰۰ نظامی ارمنستان کشته و زخمی شده‌اند.»

این وزارتخانه همچنین ازبه شهادت رسیدن ۱۲ نظامی آزربایجانی در این درگیری‌ها خبر داد و و گفت ارتش جمهوری آزربایجان در این درگیری «ارتفاعات استراتژیک و مناطقی را در قره باغ آزاد کرده است.»

دولت جمهوری آزربایجان  شمالی همچنین اعلام کرد نیروهای ضد هوایی ارمنستان یک بالگرد می‌-۲۴ آزربایجان را هدف قرار داده و سرنگون کرده است.

درگیری میان نیروهای نظامی جمهوری آزربایجان و ارمنستان غاصب از بامداد شنبه در منطقه مورد مناقشه ناگورنو- قاراباغ شروع شد.

ارمنستان و جمهوری آزربایجان با صدور بیانیه هایی یکدیگر را به نقض آتش بس متهم کردند. ماه گذشته نیز مواردی از درگیری از سوی دو طرف  گزارش شده بود.

با تشدید درگیری‌ها در قارا باغ، جمهوری آزربایجان شمالی و ارمنستان  غاصب نیروهای نظامی بیشتری را به منطقه درگیری گسیل کردند.

 در همین رابطه ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه از  ارمنستان  غاصب و جمهوری آزربایجان خواست تا به این درگیری پایان دهند.

دیمیتری پسکوف سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه در نشست خبری گفت پوتین از ایروان و باکو خواسته است تا ضمن خویشتنداری و جلوگیری از افزایش درگیری‌ها به آتش بس احترام بگذارند و درگیری‌ها را متوقف نمایند.

پس از تجزیه شوروی در سال ۱۹۹۱ جنگ برای تصاحب منطقه ناگورنو- قارا باغ بین کشورهای ارمنستان غاصب  و جمهوری آزربایجان آغاز شد که این جنگ پس از به جای گذاشتن ۳۰ هزار کشته،  در سال ۱۹۹۴ و پس از برقراری آتش بس به پایان رسید. این منطقه در حال حاضر با حمایت مالی و اقتصادی ایران و روسیه  به دست  ارمنی‌های غاصب  اداره می شود.

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture