/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » در سال ۲۰۱۶ مجموعا ۵۶۷اعدام غیر مخفی‌ در ایران ثبت شد,کمتر از ۱۵ دقیقه محاکمه, در هر ۲۶ساعت ۱ اعدام

در سال ۲۰۱۶ مجموعا ۵۶۷اعدام غیر مخفی‌ در ایران ثبت شد,کمتر از ۱۵ دقیقه محاکمه, در هر ۲۶ساعت ۱ اعدام

اوغوز تی‌وی:سازمان عفو بین الملل امروز سه شنبه (۲۲ فروردین/۱۲ آپریل) با انتشار گزارشی تحت عنوان « حقوق بشر و اعدام در سال ۲۰۱۶» می نویسد در سال ۲۰۱۶ مجموعا ۵۶۷ مورد اعدام با حکم دادگاه رژیم فاشیستی ایرانی‌ ثبت شده‌است.بر اساس گزارش عقو بین الملل چین با اعدام بیش از ۱۰۰۰ نفر در سال ۲۰۱۶ آمار بیشترین اعدامی‌ها را دارد اما ایران نسبت به جمعیت کشور از لحاظ تعداد اعدامی مقام اول را در جهان به خود اختصاص داده است.

 

این سازمان فرادولتی با اشاره به این که در سال ۲۰۱۵ ، ۹۷۷ مورد اعدام در کشور موسوم به ایران ثبت شده می نویسد« با در نظر گرفتن موارد رسمی در سال ۲۰۱۵، شمار اعدام‌ها در ایران نسبت به سال گذشته ۴۲ درصد کاهش داشته، اما با این حال بدون احتساب چین، ۵۵ درصد کل اعدام‌های جهان در ایران انجام شده‌است».عفو بین الملل همچنین با انتقاد از اعدام کودکان و جوانان زیر ۱۸ سال توسط رژیم ایرانی‌ می نویسد« در سال ۲۰۱۶ دست کم دو متهم کودک و زیر ۱۸ سال در ایران اعدام شده اند»

بر اساس گزارش این نهاد حقوق بشری در سال ۲۰۱۶ دستکم ۸ زن در ایران اعدام شده است. در سمت دگیر ۳۳ مورد از اعدام‌های ثبت‌شده در ایران در سال ۲۰۱۶ میلادی در ملا عام انجام شده است .

 

آن‌چه سازمان عفو بین‌المللی بر آن تاکید می‌کند این است که شمار بسیاری از احکام صادرشده‌ی اعدام درکشور موسوم به ایران، برای جرایمی صادر شده که از منظر «معیارهای بین‌المللی» به‌عنوان «جرایم خیلی جدی» به شمار نمی‌روند. عفو بین‌الملل می‌گوید «بسیاری از احکام اعدام برای جرایم مرتبط با مواد مخدر یا اتهام‌های “مبهم” از جمله “محاربه” صادر شده‌است».

 

این در حالی است که بر اساس گفته‌های مقام‌های قضائی حکومت اشغالگر پارسی‌ بیش از ۹۰ موارد اعدام در جغرافیای ایران به جرایم گویا مربوط به مواد مخدر و فساد فی الارض  باز می‌گردد. بسیاری از احکام اعدام در ایران در غالب محاکمه‌های کمتر از ۱۵ دقیقه صورت می گیرد همچنین موارد زیادی از موارد آشکار نقض حقوق بشر از جمله دسترسی نداشتن به وکیل انتخابی و صدور حکم بر اساس اعترافات اجباری تحت شکنجه در دادگاه‌های حکومت ایران انجام می شود.قابل ذکر است در آغاز سال ۲۰۱۷  کمسیون حقوق بشر سازمان ملل هم در بیانیه‌ای اعلان کرده بود که “در سال گذشته هر ۲۶ ساعت ۱ نفر در ایران اعدام میشود ما از اعدام های مخفی‌  رژیم ایران  خبر نداریم . این  آمار مربود به داده های خودمقام‌های قضائی ایران است “

 

 

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture