/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » دستیابی به آرشیو اتمی ایران ،رژیم فارس را به کجا خواهد برد؟
دستیابی به آرشیو اتمی ایران ،رژیم فارس را به کجا خواهد برد؟

دستیابی به آرشیو اتمی ایران ،رژیم فارس را به کجا خواهد برد؟

اوغوزتی‌وی:بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، شامگاه دوشنبه در یک کنفرانس خبری گفت نیروهای اطلاعاتی کشورش «نیم تن» اسناد و مدارک «حقیقی» از آرشیو اصلی برنامه هسته‌ای ایران بدست آورده‌اند و از چند هفته پیش به اسرائیل منتقل کردند.


به گفته وی، این اسناد نشان می‌دهد که ادعاهای متعدد سران ایران در طول سال‌ها، مبنی بر اینکه «هرگز در پی ساخت سلاح هسته‌ای نبوده» و آن را «حرام شرعی» می‌دانند، کذب است بلکه ایران برنامه ساخت بمب اتمی را دنبال کرده بود.به گفته بنیامین نتانیاهو، این اسناد «قاطعانه» ثابت می‌کند که ایران همچنان جامعه جهانی را با «بی‌شرمی فریب داده» و برنامه اتمی خود را، بعد از برجام، به نقاط پنهانی، غیر از سایت‌های هسته‌ای شناخته شده ایران منتقل کرده است.

بنیامین نتانیاهو از بدست آوردن «بیش از نیم تن مدرک» شامل ۵۵ هزار سند روی ۱۸۳ سی‌دی، از تحقیقات هسته‌ای مخفیانه ایران در پروژه موسوم به «عماد» از سوی اسرائیل خبر داده و بدون اشاره به نحوه کسب این اسناد٬ آن را «دستاورد بزرگ اطلاعاتی» از چیزی که «جهان تا به حال ندیده بود» نامیده است.
نخست‌وزیر اسرائیل همچنین گفته که این اسناد را در اختیار آمریکا قرار داده و به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز خواهد داد..


نخست‌وزیر اسرائیل تاکید کرد آرشیو برنامه هسته‌ای ایران که تهران قول نابودی آن را داده بود، به مکانی ساده و دور از ذهن در شورآباد (در اطراف تهران) منتقل شده بود و اسرائیل موفق شد که آن را به طور کامل به کشور خود منتقل کند.

دولتمردان اسرائیل به اتفاق تاکید کرده‌اند که برملا شدن توان بالای اطلاعاتی این کشور، ایران را «مقهور» کرده و به تهران نشان داده است که «بازوان بلند اطلاعاتی اسرائیل به قلب محرمانه‌ترین نقاط در ایران می‌رسد».

Image result for ‫ه یوآو گالانت،‬‎ژنرال ذخیره یوآو گالانت، وزیر مسکن در دولت اسرائیل، روز سه‌شنبه ۱۱ اردیبهشت در مصاحبه با رسانه‌های کشورش افزود: «هر کس که دستاورد اطلاعاتی (اسرائیل) را دید، درک کرد که توان اطلاعاتی و نظامی ما تا کجاست».
ییسرائل کاتز، وزیر اطلاعات اسرائیل، نیز این دستاورد را «یکی از بزرگ‌ترین و متهورانه‌ترین موفقیت‌های نهادهای اطلاعاتی اسرائیل در بیش از هفتاد سال حیات این نهادها و تاریخ اسرائیل» توصیف کرد.

آقای کاتز افزود: «از قبل از برجام از وجود این آرشیو محرمانه و مکان آن آگاه بودیم و آن را زیر نظر داشتیم و بعد از برجام نیز ایران بر خلاف تعهدش آن را نابود نکرد بلکه آن را پنهان کرد ولی ما که همچنان انتقال آن به مکان بعدی را زیر نظر داشتیم، تصمیم گرفتیم آن را بیرون بیاوریم تا فریب ایران را نشان دهیم».
به گفته این وزیر، «این اطلاعات دست اسرائیل را در صحنه بین‌المللی در برابر ایران باز کرد» و «همه اعتبار این کار به نیروهای در سایه می‌رسد».
 
وای.نت و نیویورک تایمز نوشته‌اند نیروهای موساد و همکاران داخلی آنها از زمانی که آرشیو محرمانه برنامه هسته‌ای ایران به شورآباد برده شد، آن را پیوسته زیر نظر داشتند تا اطمینان یابند که هنوز در آنجاست.
به نوشته رونن برگمن، گزارشگر امور جاسوسی اسرائیل در وای.نت و نیویورک تایمز، بعد از رسیدن اسناد به اسرائیل، یوسی کهن، رئیس موساد، به واشینگتن رفت و در دیدار با دونالد ترامپ این امر را به آگاهی او رساند.

اظهارات بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، درباره دستیابی به اسناد «محرمانه برنامه هسته‌ای و موشکی ایران» واکنش‌های بین‌المللی در پی داشته است. کاخ سفید روز دوشنبه ۱۰ اردیبهشت در بیانیه‌ای اعلام کرد که این اطلاعات را به دقت بررسی خواهد کرد.

کاخ سفید در بیانیه ای روز دوشنبه اعلام کرده است:کاخ سفید از اطلاعاتی که اسرائیل به تازگی منتشر کرد، آگاه است و این اطلاعات را بادقت مورد بررسی می دهد. این اطلاعات جزییات تازه و قابل‌اعتنایی درباره تلاش‌های ایران برای ساخت سلاح ها با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای ارائه می کند.(اطلاعات ارائه شده) با آنچه که ایالات متحده در این باره می دانست مطابقت دارد؛ ایران برنامه هسته ای گسترده و مخفیانه ای داشت و تلاش کرده است که از چشم جهانیان و مردم خود پنهان کند ولی این تلاش ناکام بوده است.


پیشتر دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، در همین زمینه اظهار داشت، توافق هسته ای با ایران پس از هفت سال منقضی خواهد شد و ایران می‌تواند برود و سلاح اتمی بسازد. توافق هسته ای با ایران اجازه می دهد این کشور پس از هفت سال به سمت ساخت سلاح هسته ای برود و این نشان می دهد که کاری که بنیامین نتانیاهو انجام داد «درست» بود.

وزیر امور خارجه ایران می گوید، اظهارات نخست وزیر اسرائیل تکرار اطلاعات قدیمی است که قبلا توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی مورد بررسی قرار گرفته بود.مقامات ارشد سیاسی و نظامی ایران کنفرانس خبری نخست‌وزیر اسرائیل را «شو مضحک» و آقای نتانیاهو را حتی هم‌ردیف «چوپان دروغگو» نامیده و گفتند او «با عملیات روانی شکست خورده، رئیس‌جمهوری آمریکا را برای تحقق خواسته‌های اسرائیل زیر فشار گذاشت».
نهادهای اطلاعاتی و نظامی رژیم شوینیست ایرانی‌ در مورد نحوه دستیابی اسرائیل به آنچه که می‌بایست مهم‌ترین رازهای محرمانه یک کشور باشد، و یا در خصوص افراد و عوامل داخلی، که با یاری آنها این «دستاورد اطلاعاتی اسرائیل» حاصل شده است، سکوت کرده‌اند.

هیچ مقامی از سازمان انرژی اتمی، وزارت اطلاعات، سازمان اطلاعات نظامی سپاه پاسداران و سایر نهادهای متعدد نظامی و اطلاعاتی ایران در باره احتمال شکست اطلاعاتی خود در نگاهداری از طبقه‌بندی‌ترین اطلاعات و مدارک، حتی اگر قدیمی باشد، سخنی نگفته است در حالی که به گفته وزیر اطلاعات اسرائیل، ایران از «همان شب (در ماه ژانویه) که این آرشیو بیرون آورده شد، می‌دانست که در دست اسرائیل است».

Image result for ‫موگرینی‬‎فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در این زمینه گفته است، نخست وزیر اسرائیل در گفته هایش پایبندی ایران به برجام را زیر سئوال نبرده است.

خانم موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تصریح کرده است که جزئیات بیانیه نخست‌وزیر اسرائیل مورد بررسی قرار می گیرد و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز می بایست در این باره اظهار نظر کند. آژانس تنها نهاد بی‌طرف و بین‌المللی‌ است که وظیفه نظارت بر اجرای پایبندی ایران به تعهداتش را به عهده دارد.

در همین حال سفیر فرانسه در واشینگتن نیز گفته است، فعالیت های گذشته ایران دلیل خوبی درحمایت از توافق هسته ای ایران است و نه علیه آن.
یک سخنگوی دولت آلمان نیز گفته است، این اطلاعات را مورد بررسی قرار می دهد.

مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، می‌گوید «اسنادی» که نخست‌وزیر اسرائیل در مورد برنامه اتمی ایران منتشر کرده، تاجایی که مورد بررسی کارشناسان آمریکایی قرار گرفته، «موثق» است و نشان می‌دهد که تهران در مورد اقدامات خود به جامعه جهانی دروغ می‌گفت.
Image result for pompeo
پومپئو می‌گوید «این اسناد نشان می‌دهد که ایران برای سال‌ها یک برنامه نظامی هسته‌ای مخفیانه داشته‌است»؛ در حالی‌که جمهوری اسلامی همواره تاکید می‌کرد قصد تولید جنگ‌افزار هسته‌ای را ندارد.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، خود روز یک‌شنبه با اشاره به این که تا ۲۲ اردیبهشت در مورد توافق اتمی با ایران تصمیم‌گیری می‌کند، افزوده‌است: اما به این معنی نیست که برای یک توافق واقعی مذاکره نمی‌کنم.

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture