/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » دستیار ویژه روحانی:آذری ها برادر دوقلوی کردها هستند آذری‌ها، هم زبان فارسی و هم تبار فارسی دارند ملت ایران، کثیرالقوم نیست

دستیار ویژه روحانی:آذری ها برادر دوقلوی کردها هستند آذری‌ها، هم زبان فارسی و هم تبار فارسی دارند ملت ایران، کثیرالقوم نیست

 

  اوغوزتی‌وی:دستیار ویژه روحانی در امور اقوام در مصاحبه با روزنامه اصلاح‌طلب قانون مدعی شد: مردم آذربایجان، “فارس زبان” و برادر “کردها” هستند.

علی یونسی گفت: ” جامعه ما به ظاهر یک جامعه کثیرا لقوم است ولی آن گونه که تصور می شود، ملت ایران، کثیرالقوم نیست و این ادعا که در ایران یک قوم بیشتر نداریم، بسیار گزاف نیست. خوشبختانه ایران از بیشترین همبستگی قومی و تاریخی برخوردار است. خانواده مردم ایران، یک ریشه، یک پایه، یک قوم و یک مردم بیشتر نیستند و در هر محل و منطقه ای یک جلوه خاص دارند. این جلوه بیشتر با یک زبان و لهجه خودش را ظاهر کرده است.

باید بین ترک و آذری فرق گذاشت. آذری‌ها، هم زبان فارسی و هم تبار فارسی دارند و فارس تر از خیلی مناطق هستند. آذری ها برادر دوقلوی کردها هستند. این دو همان قوم ماد هستند که قبل از هخامنشیان این سرزمین را گرفتند با همدیگر درگیری داشتند اما همه از یک خانواده بودند. یک بخش زیادی از آذری ها زبان ترکی را گرفتند و فارسی کردند. بعضی از آن‌ها مانند تالشی‌ها همچنان به فارسی قدیم صحبت می کنند. همچنین در شهر میانه در آذربایجان تعداد زیادی همچنان به زبان قدیم صحبت می کنند.

زبان ترکی که در آذربایجان رسم شده است، حدود ۴۰۰-۳۰۰ سال بیشتر سابقه ندارد که زبانی عارضی است و درگذشته همه آن‌ها مانند تالشی ها صحبت می‌کردند. زبان ترکی توسط آذری ها به شدت ایرانیزه شده است یعنی ۵۰ درصد از اسامی اماکن و افراد آن‌ها فارسی است. برای مثال واژه آذربایجان از آذرآبادگان گرفته شده است. آذر به معنای آتش است که همان آگِر یا آذِر است. در واقع آذری ها، آگاهانه این زبان را فارسی کرده اند. حتی در افعال و ضمایر آذری هم نفوذ فارسی وجود دارد. برای مثال ضمیر «من» در زبان آذری وجود دارد.
مصلحت آینده ملت ایران این است که احزاب ملی شکل گرفته تا از طرف دولت و مردم برای مبارزه با واگرایی ها نمایندگی کنند. واگرایی محلی یا قومی و مذهبی را با احزاب ملی و با گروه های اجتماعی می‌توان مهار کرد و با برخورد و اجبار نمی‌توان با این موضوع رفتار کرد. البته باید جلوی فتنه و قوم گرایی را گرفت اما مردم به طور طبیعی دنبال واگرایی نیستند.”

علی یونسی که سابقه  استانداری استان کردستان را نیز درکارنامه خوددارد وبارها با گروهکهای منحله مانندحزب متحدکرد کردستان جلساتی مخفیانه برگزارنموده اینبار آشکار با تحریف تاریخ واهانت به ملت تورک آزربایجان جنوبی و دیگر تورک‌های تحت اشغال ایران ماهیت شوینیستی دولتش اربابانش وروحانی‌ و خامنه‌ای را آشکارکرد.

 

 نگاه نژادپرستانه و انکار هویت، خواست و حقوق تورک‌های تحت اشغال ایران توسط همه طیف‌های اصلاح طلب یا میانه رو و یا محافظه کار در رژیم و حتی اپوزیسیون اصلاح‌طلبان و رسانه‌های فارس گرا و پان ایرانیست آنها  موضوع بسیار آشکاری است که هروز آزربایجانی‌ها آنرا لمس میکنند .

رژیم های پهلوی و خمینی تا دیروز که ملیت‌ها را به قصد قوم و اقوام ایرانی‌ (کلمه‌ای عربی‌ به معنی‌ خویشاوند )مینامیدند تا آنهارا هم به ملیت جعلی ایرانی‌-آریایی وصل کنند تا تاریخ جعلی و اعمال حاکمیت نامشروع را مشروع سازند هم اینکه با اقوام نامیدن به توانند ملیت بودن آنها را انکار و حقوق ملی‌ ملل را براحتی انکار و غصب کند امروز از گفتن اقوام هم امتنا می‌کند در واقع به قول تورک ها همان سیاست ” تهدید به مرگ کن تا به تابع راضی‌ شود “را در حال اجراست که ما تورک‌ها به هویت نمفهوم و جعلی “اقوام ایرانی‌” حداقل راضی‌ شویم رسیدن به حقوق ملی‌ ما با قوم نامیدن همه خواه و ناا خواه به مرحمت و مرام آقا بالاسر فارس‌ها میماند حقوقی همچون “حق حاکمیت ملی‌ – حق تعیین سرنوشت – حقوق تحصیل به زبان ملی‌ و آموزش تاریخ واقعی‌ – اختیار داشتن دولت ارتش و اقتصاد ملی‌ خود ” .

گرچه خود روحانی‌‌ در درجه اول  بارها گفته بود ما حاکمیت‌ها و رئیس جمهوری ها سیاست‌های کلان نظام را دنبال می‌کنیم (یعنی‌ تورک ستیزی و تجزیه آزربایجان و انکار هویت و ملیت تورک ها و دیگر ملل غیر فارس اسیر در ایران که جز سیاست کلان و ایدئولوژی تشکیل دهند و سرپا نگهدارنده رژیم است توسط خود روحانی‌ دنبال میشود ولی‌ با شیرین زبانی و فریب و دروغ) در درجه دوم در ایران ما اصطلاحی بنام کثیر ملله نداریم ما لهجه‌های محلی داریم.

 

انعکاس اینگونه دیدگاه‌ها در روزنامه‌هایی به اصطلاح طلب و  مانند قانون ف سازندگی فابتکار وشرق،و …، روزنامه قانون  سلسله‌وار بر علیه خواست و حقوق تورک‌ها و مقدسات آنها همچون ملیت(تورک) و وطن (آزربایجان) هوجوم میشود. در تداوم این مطالب، این روزنامه امروز مصاحبه‌ای با علی یونسی، دستیار ویژه رئیس جمهور ایران در امور ملتها (اقوام) و اقلیت‌های دینی و مذهبی داشته که با توجه به سمت آقای یونسی، می‌توان سخنان وی را دیدگاه واقعی اصلاح‌طلبان و دولت در خصوص ملیت‌ها بخصوص تورک‌ها دانست.

 

 

 

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture