/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » دوازدهمین سالگرد شهدای قیام ۸۵ سولدوز با دستگیری وسیع آزربایجانی‌ها و ضرب شتم فعالین ملی‌ آزربایجان همراه شد
دوازدهمین سالگرد شهدای قیام ۸۵ سولدوز با دستگیری وسیع آزربایجانی‌ها و ضرب شتم فعالین ملی‌ آزربایجان همراه شد

دوازدهمین سالگرد شهدای قیام ۸۵ سولدوز با دستگیری وسیع آزربایجانی‌ها و ضرب شتم فعالین ملی‌ آزربایجان همراه شد

اوغوز تی‌وی :امسال هم همچون سالهای گذشته از سوی خانواده‌های شهدای خرداد ۸۵ سولدوز و با همراهی فعالین شهرهای مختلف آذربایجان جنوبی اقدام به بزرگداشت یاد شهیدان والا مقام توحید آذریون، حسین فتحی پور، همت اسم زاده و عسگر قاسمی در مزار آن عزیزان کردند.مراسم دوازدهمین سالگرد شهدای قیام ۸۵ سولدوز مورد حمله رژیم ایران قرار گرفت و جمعی از فعالین حرکت ملی‌ آزربایجان جنوبی  توسط ماموران نظامی رژیم فارس دستگیر و به مکان نامعلوم منتقل شدند.

ناصر احمدی، بابک صیامی‌، سجاد شهیری، امیر ستاری و علی خجسته از فعالین سولدوز همچنین مرتضی محمدی، واحد بسطامی، محمد قنبرزاده، مرتضی صفری از فعالین حرکت ملی آذربایجان ساکن شهر اهر بازداشت شده و به مکان نامعلوم منتقل شده اند.

محمد محمودی از فعالین ملی آذربایجان ساکن تبریز و خانم اولدوز قاسمی و ۳ تن از همراهان وی ساکن اورمیه دستگیر شده اند.جمعی از فعالین در ورودی شهر در سه راهی سولدوز بازداشت شدند و عده کثیر هم   بعد از اتمام مراسم  دستگیر شدند.

بنا به اخبار رسیده به اوغوز تی‌وی یکی از همراهان خانم قاسمی بشدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته و عده از فعالین هم در ۳ راهی‌ سولدوز بعد از دستگیری با رفتار وحشیانه ماموران مواجه شدند.

۱-اولدوز قاسمی(اورمو)
۲-مرتضی صفری(اهر)
۳-محمد محمودی(تبریز)
۴-واحد بسطامی(اهر)
۵-محمد قنبرزاده(اهر)
۶-داود محمودی(تبریز)
۷-رسول سلحشور(تبریز)
۸-امیر….(تبریز)
۹-جواد یکانلی(خوی)
۱۰-مرتضی محمدی(اهر)

گفتنی است حضور نیروهای امنیتی همانند سالهای گذشته مشهود بوده و این نیروها با فیلمبرداری از حضار و مراسم قصد ایجاد وحشت در میان شرکت کننده گان را داشتند .
لازم به یاد آوری است در جریان اعتراضات خرداد ۸۵ در بسیاری از شهرهای آذربایجان جنوبی اعتراضات خیابانی گسترده‌ای صورت گرفته و دهها تن کشته و زخمی گردیدند.
آمار دقیقی از تعداد جان باختگان در دست نیست اما تاکنون اسامی نزدیک به ۲۰ نفر از شهدای قیام ۸۵ وجان باختگان در مراسم بزرگداشت قیام خرداد در سالهای ۸۶ و ۸۷، به دست آمده است.

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture