/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » دولت کانادا اجازه استقرار صندوق رأی به رژیم فارس نداد

دولت کانادا اجازه استقرار صندوق رأی به رژیم فارس نداد

اوغوز تی‌وی :انتخابات نمایشی  ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا در کشور موسوم ایران روز جمعه ۲۹ اردیبهشت ماه (۱۹ مه) برگزار خواهد شد.به نوشته‌ی روزنامه کانادایی “گلوب اند میل”، درخواست ایران برای استقرار صندوق رأی در کانادا رد شده است. این درخواست را نماینده دائم ایران در سازمان ملل اوایل ماه آوریل برای مقام‌های کانادایی ارسال کرده بوده است. جامعه‌ی ایرانی-کانادایی مقیم کانادا هم درخواست مشابهی مطرح کرده بود.

“گلوب اند میل” به نقل از منبعی مطلع می‌نویسد، درخواست ایران رد شد به این دلیل که دولت فدرال کانادا از کشورهایی که درخواست مشابهی دارند، می‌خواهد صندوق رأی را در نمایندگی‌های سیاسی خود در کانادا مستقر کنند؛ از آنجا که روابط دیپلماتیک تهران-اوتاوا در سال ۲۰۱۲ متوقف شده، چنین امکانی برای ایران فراهم نیست. به گفته‌ی منبع روزنامه کانادایی، افزون بر این درخواست رژیم غاصب ایرانی‌ دیرهنگام مطرح شده است.

کانادا در آن زمان سفارتخانه خود در تهران را بست و به دیپلمات‌های ایرانی ۵ روز فرصت داد خاک این کشور را ترک کنند. هفتم دسامبر ۲۰۱۲ (۲۷ شهریور ۱۳۹۱) بیانیه‌ای به نقل از وزیر خارجه کانادا منتشر شد که در آن ادامه فعالیت‌های اتمی ایران، اظهارات نژادپرستانه و خصمانه علیه اسرائیل، کمک رژیم فارس به حکومت بشار اسد برای ادامه‌ی کشتار غیرنظامیان در سوریه و همچنین بی‌اعتنایی رژیم آخوندی به امنیت دیپلمات‌های خارجی از جمله دلایل اتخاذ این تصمیم عنوان شده بودند. کمتر از یک سال پیش از آن به سفارت بریتانیا در تهران حمله شده بود.

• ظریف: ایرانیان مقیم کانادا برای رای دادن به آمریکا بروند

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه رژیم آخوندی فارس، روز چهارشنبه (۱۰ مه/ ۲۰ اردیبهشت) در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به “وضعیت بسیار خوب” ایران در آمریکا از نظر تعداد شعبه‌های اخذ رأی اشاره کرد و از ایرانیان کانادا خواست برای شرکت در انتخابات ۲۹ اردیبهشت به شهرهای نزدیک محل سکونت خود در آمریکا بروند.بر اساس قوانین کانادا، صندوق اخذ رأی تنها در نمایندگی سیاسی کشورهای خارجی در این کشور مستقر می‌شود. از آنجا که در سال ۲۰۱۲ سفارت ایران در کانادا بسته شده، امکان رأی‌دادن ایرانیان کانادا فراهم نیست.

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture