/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » رئیس جمهور تورکیه: ایران با استفاده ابزاری از تفاوت مذهبی در حال توسعه دادن نژادپرستی فارسی و توسعه طلبی (شوینیستی)ایرانی است

رئیس جمهور تورکیه: ایران با استفاده ابزاری از تفاوت مذهبی در حال توسعه دادن نژادپرستی فارسی و توسعه طلبی (شوینیستی)ایرانی است

 اوغوز تی‌وی:تنشها بین  رژیم  ایران و دولت  تورکیه روزبروز بیشتر متشدد می شود.ایران حملات سیاسی خود , علیه تورکیه را افزایش داده وبه تنش دامن می‌زند .تنشهایی که بیشتر از اختلافات دو طرف بر سر مسائل سوریه متشنج شده, با عدم مشارکت دادن رژیم غاصب و تروریست پرور ایرانی‌ در نشست سه جانبه ترکیه، امریکا و روسیه بر سر سوریه در آنکارا، شدت بیشتری گرفت و با سخنان مولود چاووش اوغلو در نشست مونیخ ۲۰۱۶ به اوج رسید تا جائیکه وزارت امور خارجه ایران از تورکیه  فضای وحشت را ایجاد کرده و به شهروندان کشور موسوم به ایران  زبان توصیه تبلیغ کرد که به تورکیه نروند که نتیجه عکس داد . رژیم آنتی تورک ایرانی‌ تورکیه را متشنج و خطرناک توصیف کرد، توصیه‌ای که با واکنش تند سفیر تورک درتهران روبرو شد، وی خطاب به رژیم غاصب ایرانی‌  گفت “چرا مردم را از سفر به سوریه و عراق برحذر نمی دارید؟”

 به گزارش خبرگزاری رسمی رژیم فارس ، ایسنا, بهرام قاسمی روز یک‌شنبه، ششم فروردین، در واکنش به سخنان رئیس جمهوری تورکیه، مقامات این کشور را متهم کرد که «تلاش می‌کنند با متهم کردن دیگران و تکرار ادعاهای موهوم، سیاست‌های مداخله‌جویانه و توسعه‌طلبانه خود نسبت به همسایگان» خویش را «توجیه» کنند.

جناب آقای رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور تورکیه، روز شنبه، پنجم فروردین، رژیم تروریست پرورایرانی‌ را متهم کرد که در عراق سیاست‌های «نژادپرستانه» در پیش گرفته است.رئیس جمهور تورکیه گفت “ایران با استفاده ابزاری از تفاوت مذهبی در حال توسعه دادن نژادپرستی فارسی است”

‫بهرام قاسمی‬‎ ile ilgili görsel sonucuسخنگوی وزارت خارجه ایران اتهام‌های اخیر رئیس جمهوری و نخست وزیر ترکیه به جمهوری اسلامی را «غیر قابل قبول و توجیه‌ناپذیر»، «بی‌اساس و مداخله‌گرایانه» و «بی‌ربط و نادرست» خواند.بهرام قاسمی، سخنان جناب آقای رجب طیب اردوغان درباره ایران را «غیر قابل قبول و توجیه‌ناپذیر» خوانده و افزود که «متاسفانه اظهارات بی‌اساس و مداخله گرایانه و مشکل‌ساز مقامات ترکیه نسبت به همسایگان خود ادامه» دارد.

قاسمی ضمن توصیه به مقامات ترکیه برای «وارد نکردن مسائل انسان‌دوستانه در کشمکش‌های سیاسی» از آنان خواست «به حق حاکمیت کشورهای همسایه و خواست ملت‌های سوریه و عراق که دولت‌های منتخب خود را برگزیده اند، احترام بگذارند».

سخنگوی وزارت خارجه ایران همچنین سخنان معاون نخست وزیر ترکیه مبنی بر حرکت سه میلیون از مهاجران ساکن ایران به سمت ترکیه و سپس اروپا را «بی‌ربط و نادرست» خواند.

وی اضافه کرد: «ترکیه باید از ایران بیاموزد که چگونه برای بیش از سه دهه میلیون‌ها مهاجر را در خود جای داده و هیچ گاه از این موضوع انسانی و بشردوستانه برای مقاصد و اهداف خاص و طراحی شده سیاسی علیه هیچ کشوری سوء استفاده نکرده است.»

این سخنان در حالی‌ از مقام رژیم ایرانی‌ گفته میشود که رژیم ایران بطور سیستماتیک بیش از ۱۰۰ هزار کرد عراق را زیر نام جعلی پناهنده در مرز تورکیه در آزربایجان جنوبی (آزربایجان غربی) ساکن کرده و آنها بر علیه  تورکیه و آزربایجان استفاده سیاسی نظامی کرده است . در عین حال میلیون‌ها افغانی در جنگ طالبان به اجبار وارد ایران شدند که از این طریق بتوانند وارد کشور‌های سوم از جمله تورکیه شوند ولی‌ در ایران ماندگار شدند یا به قصد اقامت در ایران پناهنده ایران شدند  ولی‌  با گذشت سالها  هیچ افغانی حتی شناسنامه و ابتدایی‌ترین هویت انسانی‌ را در جغرافیای موسوم به ایران ندارد حتی فرزندان افغان اجازه درس خواندن  و حتی معالجه شدن از ایران دریافت نکرده اند و همه آنها در ایران حتی هویتی،مسکنی  ندارند

قبلا نیز پس از درج مطلبی با عنوان ایران زیر ماسک تشیع به دنبال تشکیل(امپراطوری) جدید پارس” در یکی از مجلات ترکیه، سفیر ایران در ترکیه، موضع گیری نموده بود.

محمد ‌ابراهیم طاهریان، سفیر ایران در آنکارا، روز چهارشنبه اول دی ۱۳۹۵، به رسانه‌های ترکیه نسبت به «فضاسازی کاذب» علیه ایران و «تحریک افکار عمومی» در ترکیه هشدار داد.

müftüoğlu ile ilgili görsel sonucuحسین مفتی‌اوغلو، سخنگوی وزارت  خارجه ترکیه نیز در پاسخ به همتای ایرانی‌اش با اشاره دو گردان «فاطمیون» و «زینبیه» ازافغانها و پاکستانیهای مقیم ایران تشکیل شده اند گفته بود: «قابل درک و پذیرش نیست کشوری (ایران) که حتی از به میدان جنگ فرستادن پناهجویانی که به کشور آنها پناه برده‌اند، نیز دریغ نمی‌کند، دیگران را به مسئول بودن در ایجاد تنش و بی‌ثباتی در منطقه متهم می‌کند.»

سخنان مفتی اوغلو در جواب سخنان بهرام قاسمی عنوان شده است که روز گذشته، سیاستمداران ترکیه را به «رفتار و گفتار ناهنجار» متهم کرده بود و گفته بود ایران صبوری پیشه می‌کند. اکنون سخنگوی وزارت خارجه ترکیه در مقام پاسخگویی برآمده و ایران را به تنش‌زایی در منطقه متهم کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه ترکیه در ادامه پاسخ‌اش از ایران خواسته در سیاست‌های مداخله‌جویانه‌اش در خاورمیانه تجدید نظر کند: «اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه ایران مبنی بر اینکه سیاست‌های منطقه‌ای کشورش مورد ستایش قرار می‌گیرد و عادلانه ارزیابی می‌شود نیز در تناقض با شکایت‌ها و نگرانی‌های ابراز شده نسبت به این کشور در پلتفرم‌های بین‌المللی از قبیل سازمان ملل متحد و سازمان همکاری اسلامی است. ایران باید به جای متهم کردن کشورهایی که از او انتقاد می‌کنند، گام‌های سازنده‌ای بردارد و سیاست‌های منطقه‌ای خود را مورد بازبینی قرار دهد.»

 اردوغان رئیس‌جمهوری تورکیه که در اسفند ۱۳۹۵، در چارچوب سفر منطقه‌ای خود،  به بحرین سفر کرده بود در اظهارات خود درباره تحولات منطقه با اشاره به بحران‌های سوریه و عراق اظهار داشت:  بدانید که کسانی هم تجزیه سوریه و هم تجزیه عراق را می‌خواهند. در عراق نیز ملیت گرایی فارس وجود دارد. همراه با این ملی گرایی فارسی، تجزیه طلبی نیز در آنجا موضوعیت دارد. باید جلوی اینها را بگیریم. شرایط یکسانی نیز در سوریه وجود دارد.”

اردوغان با این ادعا که جلوی اتفاقات سوریه را نیز باید بگیریم، آورده است: به همین مناسبت نیز باید با همکاری ما و کشورهای خلیج عربی‌  این وظیفه را انجام دهیم، چرا که جلوی ظلم نباید تماشاچی باشیم و نخواهیم بود.

 

 

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture