/  
صفحه اصلی‌ » اخبار » روایت آزربایجانیهای ایروانی‌ ساکن ایغدیر ترکیه از رفتارهای ظالمانه ارامنه
روایت ایروانی‌های ساکن ایغدیر ترکیه از رفتارهای ظالمانه ارامنه ترک‌های ایروان که چند دهه گذشته به دلیل ظلم ارامنه به تاش‌بورون در استان ایغدیر ترکیه پناه آوردند، می کوشند خاطرات تلخ آن دوران را به دست فراموشی بسپارند.

روایت آزربایجانیهای ایروانی‌ ساکن ایغدیر ترکیه از رفتارهای ظالمانه ارامنه

اوغوز تی وی : اکثر جمعیت روستای تاش‌بورون از توابع شهرستان قره قویونلوی در استان  آزربایجانی ایغدیر ترکیه را تورک‌های پایتخت ارمنستان که در گذشته «روان» نام داشت و با فشار ارامنه مسلح و مهاجرت داده شده به «ایروان» تغییر یافت، تشکیل می دهند.


آنها به دلیل رفتار ظالمانه ارامنه به این روستای آزربایجانی  ترکیه پناه آورده اند و می کوشند تا خاطرات دردناک و تلخ آن دوران را فراموش کنند. یکی از آنان به نام تانریودی ایریجه به خبرنگار آناتولی گفت:
“تورک‌های آذربایجان غربی در  ایروان به دلیل روزهای سخت به مناطق مختلف رفتند. پدران ما نخست به ایران مهاجرت کردند، اما در آنجا با مشکلاتی مواجه شده و به ارمنستان بازگشتند.
نظام کمونیستی اموال مان را گرفت و در نهایت با تصمیمی اضطراری و شبانه وارد این روستا شدیم. اهالی این روستا ترکیبی از اهالی ایروان و حومه آن هستند. همه این مردم به تدریج وارد این روستا شده اند”.
اسرافیل یورداکول، یکی دیگر از هالی این روستا نیز اظهار داشت: “پانزده روستا در ازمنستان تخلیه شد و مردم آنها به تورکیه آمدند. مهاجرت در سال ۱۹۲۷ آغاز شد و تا ۱۹۳۷ ادامه یافت”.
پروفسور ارول کورکچواوغلو، عضو هیئت علمی شاخه تاریخ دانشکده ادبیات دانشگاه آتاتورک ارزوروم و رئیس مرکز پژوهش‌های روابط تورک و ارامنه در این زمینه تصریح کرد:
“در اوایل قرن ۱۹ روس‌ها برنامه هایی برای تغییر دموگرافیک در قفقاز و شرق آناتولی داشتند. پروژه اصلی آن‌ها کوچ اجباری آزربایجانی مسلمان این مناطق و آوردن ارامنه بود.
یکی از این مناطق روان (یا همان ایروان کنونی) بود. بر اساس مطالعاتی که در سال ۱۸۱۴ در روان (ایروان) انجام شده است، ۸۴ درصد اهالی آن، تورک‌های آزربایجان بوده اند”.

Comments,Baxışınız
oguz gif telegram
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture